Z tego artykułu dowiesz się:

„Co nie jest zakazane, jest dozwolone” – ta stara zasada ma zastosowanie w przypadku nadgodzin, choć należy pamiętać, że w tym względzie prawo wprowadza pewne ograniczenia, o których warto pamiętać? Jaka kara dla pracodawcy za przekroczenie limitu nadgodzin? Niestety może iść w dziesiątki tysięcy złotych!

Kara za przekroczenie limitu nadgodzin

Prawo dopuszcza pracę w nadgodzinach, jednak stawia wyraźne granice, na które musi uważać każdy pracodawca, sięgający po takie rozwiazanie. Kara za przekroczenie limitu nadgodzin to najczęściej mandat, który w tym wypadku nakłada Państwowa Inspekcja Pracy. Według portalu służb zatrudnienia zielonalinia.gov.pl może on wynieść od 1.000 do nawet… 30.000 złotych.

Na tym jednak skala, się nie kończy, bowiem:

systematyczne przekraczanie limitów oraz niewypłacanie dodatków za nadgodziny, powoduje odpowiedzialność karną zagrożoną karą grzywny lub nawet więzienia. Art. 218 § 1 Kodeksu karnego stanowi, że »kto, wykonując czynności w sprawach z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, złośliwie lub uporczywie narusza prawa pracownika wynikające ze stosunku pracy lub ubezpieczenia społecznego, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2«” - przypomina Zielona Linia.

Czytaj także: Zadaniowy czas pracy a ewidencjonowanie godzin

Zasady nadgodzin

Kwestię tą reguluje Kodeks pracy, zgodnie z którym pracodawca może polecić pracownikowi wykonywanie pracy w godzinach nadliczbowych. Jednak z tego prawa może skorzystać tylko w przypadku zaistnienia szczególnych potrzeb. Aby jednak nie nadużywać takiej możliwości, ustawodawca nałożył sztywne limity. W ciągu roku taka praca nie może przekroczyć granicy 150 godzin.

Czy limit nadgodzin można zwiększyć?

Tak! Oczywiście istnieje możliwość ustalenia innej liczy nadliczbowych godzin w roku kalendarzowym. Jednak zgodnie z Kodeksem pracy wymagany jest w tym wypadku układ zbiorowy, regulamin pracy, albo stosowny zapis w umowie o pracę.

W związku z tym, że pracownik może mieć w tygodniu maksymalnie 8 godzin nadliczbowych, limit godzin nadliczbowych jaki można wprowadzić w regulaminie pracy, układzie zbiorowym lub umowie o pracę, może wynosić maksymalnie 416 nadgodzin w ciągu roku. Wynika ona ze zsumowania 52 tygodni w roku kalendarzowym i 8 nadgodzin, jakie może mieć pracownik w ciągu tygodnia” – wyjaśniają eksperci Zielonej Linii.

Czytaj także: Czterodniowy tydzień pracy? Eksperci ostrożni

Limit nadgodzin a prawo do urlopu

Nie wolno nam jednak zapominać o tym, że limit pracy w nadgodzinach należy pomniejszyć o przysługujący urlop wypoczynkowy. W zależności od odrębnych przepisów będzie to 20 lub 26 dni.

To oznacza, że maksymalny dopuszczalny limit może wynieść 384 godziny. Wyliczamy to według wzoru: 52 tygodnie – 4 tygodnie urlopu = 48 tygodni. Tę wartość mnożymy razy 8.

W przypadku pracowników korzystających z 26-dniowego urlopu, podobne obliczenie daje nam wartość 376 godzin: 52 tygodnie – 5 tygodni urlopu = 47 tygodni. Również tę wartość mnożymy razy 8.

 

To Cię zainteresuje

Dlaczego warto zastrzec markę na siebie, a nie na firmę?

W erze, gdzie silne marki dyktują trendy i wpływają na percepcję kulturową, wielu z nas automatycznie zakłada, że…
12 09 23

Jak poprawić komfort pracy w biurze? Ergonomia stanowiska pracy przy biurku

Praca w biurze to zwykle kilka, a czasem nawet kilkanaście godzin siedzenia przed monitorem i pisania na klawiaturze.…

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających?

Dbanie o czystą i zadbaną przestrzeń to wymagające zadanie, z którym muszą mierzyć się zarówno osoby prywatne, jak…
Firma sprzątająca — czy warto korzystać z usług firm sprzątających? Sprawdź!

Spotkania PARP dla przedsiębiorców. Sprawdź harmonogram

Najbliższe tygodnie będą obfitowały w spotkania organizowane przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości. Będą one skierowane do przedsiębiorców, operatorów…
spotkanie parp

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier