Z tego artykułu dowiesz się:

61 proc. Polaków uważa, że za wzrostami cen stoi chęć przedsiębiorców do nadrobienia pandemicznych strat. Pomijają przy tym zupełnie zjawisko inflacji, która coraz mocniej widoczna jest w polskiej gospodarce.

Takiego zdania są głównie respondenci po 35-tym roku życia. Młodsi obwiniają rząd – wynika z najnowszych danych opublikowanych przez ARC Rynek i Opinia.

Dlaczego wszystko drożeje?

O inflacji słyszał każdy. Jeden z podstawowych terminów w ekonomii jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych w badaniach świadomości ekonomicznej Polaków. Jednak dla większości społeczeństwa jest jak Yeti – niby każdy o nim słyszał, ale… no właśnie.

W opinii prawie 2/3 Polaków za wzrostami cen nie stoją makroekonomiczne zależności, drożejące paliwa, słaby kurs złotego, czy coraz wyższe rachunki za prąd! Skądże! To Ty drogi przedsiębiorco w ocenie 61% Polaków, dodajmy głównie tych posiadających życiowe doświadczenie, stoisz za wszechobecną drożyzną. Jest przecież pandemia, były obostrzenia, miałeś straty, no to teraz odbijasz sobie je na wszelkie możliwe sposoby. Prawda? Akurat Ty wiesz, że nie do końca.

Ciekawe jest jednak to, że większość młodszych respondentów, czyli osób, które nie skończyły 35 roku życia uważa, że za podwyżkami stoi polityka gospodarcza rządu. W przypadku popularnych napojów słodzonych z gazem, maja w sumie rację…

Jak Polacy oceniają podwyżki cen?

Podwyżki cen w sklepach zauważyło 91% Polaków między 18. a 65. rokiem życia. Wśród najbardziej bolesnych wymieniamy żywność, paliwa, opłaty za mieszkanie, gastronomię oraz materiały budowlane. Aż 63% ocenia, że ceny mocno poszły w górę, 28% używa określenia „trochę”.

Czy będą dalsze podwyżki cen?

Aż 81% Polaków jest pesymistami, albo przyjmując pogląd ekonomistów – realistami. Taki właśnie odsetek badanych spodziewa się dalszych wzrostów cen w kolejnych miesiącach. Wśród osób spodziewających się narastającej inflacji więcej jest osób młodych oraz z wyższym wykształceniem. To, w sposób oczywisty, musi mieć przełożenie na decyzje konsumenckie. I to jest bardzo zła wiadomość.

Polacy w obliczu rosnących cen

Trzeba się spodziewać, że obserwowana inflacja przełoży się na decyzje konsumenckie. Ponad połowa osób już przyznaje, że podczas wizyty w sklepie chętniej sięga po tańsze produkty. To samo dotyczy usług.

39% już ogranicza konsumpcję oraz rezygnuje z niektórych usług. Jedynie 16% wskazuje na konieczność poszukiwania dodatkowego zajęcia. Niewiele mniej, bo 14% rozwiązania problemu upatruje w znalezieniu nowej, lepiej wynagradzanej pracy. Siedmiu na stu pracowników zamierza iść do szefa z wnioskiem o podwyżkę. Tu widzimy, że w obliczu pandemii i inflacji, presja płacowa na razie wygląda mizernie.

Kto lepiej radzi sobie z inflacją?

Najmłodsi, samodzielni już konsumenci, nie znają jeszcze realiów życia z inflacją. To dla nich zupełnie nowe doświadczenie, w przeciwieństwie do starszej, bardziej doświadczonej części naszego społeczeństwa.

KOMENTARZ EKSPERTA:

Łukasz Mazurkiewicz, ARC Rynek i Opinia:

„Życie w warunkach inflacji, znane osobom ze średniego i starszego pokolenia, jest doświadczeniem stosunkowo nowym i nieznanym dla osób młodszych, niepamiętających pierwszych lat transformacji rynkowej. Tworzy to atmosferę rosnącej niepewności materialnej oraz sprzyja szukaniu różnych strategii radzenia sobie z nowymi realiami. Pandemia jest z jednej strony uznawana za jeden z powodów tych zjawisk ekonomicznych, z drugiej – wpływa na częściowe zrelatywizowanie reakcji na wysokie ceny w obliczu zagrożeń zdrowotnych i utrudnień w codziennym życiu wynikających z obostrzeń sanitarnych”

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier