Z tego artykułu dowiesz się:

Komisja Europejska zgodziła się na wprowadzenie w Polsce obowiązku e-Faktur. Polskiemu fiskusowi pozostała jedynie formalność, czyli zgoda Rady Europejskiej na taki krok. Wygląda na to, że obowiązek e-faktur, jaki ma wejść w życie w przyszłym roku został właśnie przesądzony

Obowiązek e-Faktur. Zielone światło od KE

E-faktury, czyli kluczowy element wdrażanego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF) można już teraz stosować fakultatywnie przez polskie firmy. Wolny wybór niebawem zamieni się w obowiązek e-faktur. Komisja Europejska już zapaliła polskiemu fiskusowi zielone światło w sprawie wprowadzenia takiego rozwiązania dla powszechnego fakturowania elektronicznego. Teraz Ministerstwo Finansów czeka jeszcze na akceptację Rady Europejskiej, jednak w tym przypadku to już jedynie formalność. Według resortu nastąpi to w najbliższych tygodniach.

E-Faktury dla chętnych

Nowoczesne elektroniczne fakturowanie już działa. Od 1 stycznia 2022 roku, podatnicy mogą już wystawiać tzw. faktury ustrukturyzowane działające w ramach nowo powstałego Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Póki co, korzystanie z tego rozwiązania jest całkowicie dobrowolne. Kto chce, ten może wejść w ten system nawet teraz.

Problem w tym, że aby wprowadzić e-Faktury dla wszystkich, konieczna jest zgoda Komisji Europejskiej oraz Rady UE. Pierwszy z wymienionych organów właśnie zaakceptował polski pomysł obligatoryjnego korzystania z tego rozwiązania. W przypadku drugiego organu, MF mówi wprost o „oczekiwanej zgodzie”. To oznacza, że prawdopodobieństwo zablokowania tego pomysłu, na poziomie Rady bliskie jest właściwie zeru. Od e-Faktur nie ma już odwrotu.

CZYTAJ TAKŻE: Fiskus będzie robotem. Nadchodzi automatyzacja KAS

Co zmienią e-Faktury?

Po pierwsze, wprowadzenie KSeF będzie oznaczało poważną zmianę całego procesu. Mowa zarówno o wystawianiu, jak również odbieraniu faktur.

Jak wyjaśnia MF - „faktury ustrukturyzowane są sporządzane zgodnie z opracowanym przez Ministerstwo Finansów wzorem faktury w lokalnych programach finansowo-księgowych przedsiębiorców. Faktura po jej wystawieniu jest przesyłana z systemu finansowo-księgowego za pośrednictwem interfejsu (API) do centralnej bazy MF (KSeF), po czym jest dostępna w tym systemie i możliwa do pobrania przez kontrahenta”.

O rewolucji w tym zakresie będzie mowa wówczas, kiedy obowiązek e-Faktur zacznie dotyczyć wszyskich. MF obiecuje, że da przedsiębiorcom odpowiedni czas na przygotowanie się do zmiany. Mówi się, że nastąpi to w 2023 roku.

Co daje e-Faktura?

Ministerstwo Finansów zachwala e-Faktury niczym najlepszy spec od marketingu, koncentrując się nie na obawach przedsiębiorców, ale na spodziewanych korzyści. Faktycznie, plusów wprowadznia nowego rozwiązania jest cała masa.

W ocenie fiskusa spadną koszty przechowywania faktur, które teraz będą przechowywane i archiwizowane w systemie KSeF przez 10 lat. Po drugie cały obrót gospodarczy ma zostać usprawniony poprzez eliminację dokumentów papierowych i cyfrowych w formacie PDF na dane wyłącznie cyfrowe według jednolitego standardu.

Wzrośnie szybkość wymiany danych w kontaktach między kontrahentami. Wyeliminowane zostaną duplikaty faktur. Każdy będzie miał także wgląd w ścieżkę obiegu faktury. Wymówka, że ktoś nie odebrał dokumentu będzie już raczej śmiesznym tłumaczenie, a nie sposobem na usprawiedliwienie opóźnienia.

Szybszy zwrot VAT dzięki e-Fakturze

Wprowadzenie faktur ustrukturyzowanych ma skrócić o 1/3 czas zwrotu podatku VAT z 60 do 40 dni. Uproszczenia obejmą także rozliczanie faktur korygujących in minus.

 

To Cię zainteresuje

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Zaległości podatkowe liczone w miliardach. Podatnicy winni fiskusowi ogromną sumę.

Podatnicy wciąż są winni fiskusowi ogromną kwotę. Według danych pochodzących z Ministerstwa Finansów, należności do zapłaty z tytułu…
zaległości podatkowe
04 08 23

KSeF - prace nad KSeF przyspieszają

Kiedy KSeF wejdzie do użytku? Co z KSeF? Ministerstwo Finansów udostępniło zaktualizowaną wersję środowiska testowego Krajowego Systemu e-Faktur.…
ksef

Jak efektywnie zarządzać projektem?

Głównym założeniem każdego projektu jest osiągnięcie konkretnych celów. Zarządzanie takim projektem może być bardzo dużym wyzwaniem, dlatego trzeba…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier