2 min. czytania

Polski Ład a MŚP. Te spostrzeżenia Cię wkurzą

niesprawiedliwość
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład a MŚP - to połączenie wywołuje emocje. Nowe prawo cale nie zgładzi podatkowych dysproporcji między polskimi małymi i średnimi firmami a zagranicznymi inwestorami – twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Ba, niesprawiedliwość jeszcze mocniej się pogłębi.

Polski Ład a MŚP - co się da naprawić?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zauważa, że jedynie 41% podatników CIT w 2018 roku, w ogóle wykazało podatek do oddania fiskusowi. Z kolei odsetek opodatkowanych podatkiem liniowym PIT w tym samym czasie wyniósł aż 83%. Jak zauważa ZPP „Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym płacą również efektywnie trzykrotnie więcej podatku dochodowego (w odniesieniu do przychodu), niż spółki kapitałowe”. Czy Polski Ład to zmieni?

W ocenie ekspertów między bajki należy włożyć opinie, według których „Polski Ład” zrobi porządek z tymi dysproporcjami. W ocenie cytowanej organizacji wręcz przeciwnie. Niesprawiedliwość zostanie utrwalona, a krajowe MŚP muszą być gotowe na wyższe daniny dla państwa. Tymczasem inwestorzy z zagranicy, którzy w znakomitej większości działają przez spółki kapitałowe, mają szansę otrzymać kolejne ulgi oraz uproszczenia.

Nowy Ład uderzy w krajowe firmy

ZPP zauważa, że powszechność unikania opodatkowaniem CIT okrutnie drenuje państwowy budżet. Z pustego i Salomon nie naleje, a pieniądze na państwowe wydatki od kogoś trzeba wziąć. Według raportu to właśnie na małe, rodzime firmy przerzucany jest cały ciężar podatkowy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców kilka miesięcy temu przyjrzał się np. firmom z Francji działającym w Polsce. Wniosek? Potężna skala unikania opodatkowanie przez największych graczy znad Sekwany. W ocenie ZPP dyskryminacja podatkowa najmniejszych firm z Polski jest niezaprzeczalnym faktem.

"Fakty są jasne: o ile polscy przedsiębiorcy, których niektórzy przedstawiciele instytucji publicznych opisują jako >>kombinatorów<<, generalnie rzetelnie rozliczają się ze swoich podatków, o tyle w przypadku spółek kapitałowych panuje podatkowa dobrowolność" – ocenia Jakub Bińkowski, Członek Zarządu i Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. Tymczasem, jak podkreślił - "z infrastruktury i usług publicznych korzystają przecież wszyscy".

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2022 a Polski Ład. Czy ryczałt pozostanie

Księga wstydu Ministerstwa Finansów

ZPP poszedł z ciosem i zebrał pokaźny zbiór przykładów, które pokazują, że istnieją poważne dysproporcje między opodatkowaniem MŚP oraz dużych przedsiębiorstw obecnych na polskim rynku. Jako przykład przedstawiono dużego operatora telekomunikacyjnego, który w ciągu pięciu (sic!) ostatnich lat zapłacił… 30 tys. złotych z tytułu podatku CIT. Innym przykładem może być zagraniczna sieć dyskontów, która w tym samym okresie nie zapłaciła z tego tytułu nawet złotówki.

W ocenie ZPP podobnych przykładów jest więcej. Efektem takich historii jest luka CIT, która w polskim budżecie sięga 35 miliarów złotych. „ Tolerancja takiego stanu rzeczy tym bardziej się wydaje być irracjonalna” - podsumowuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Pełny raport ZPP w tej sprawie dostępny jest pod tym linkiem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Przewodnik po rejestracji firmy – CEIDG vs. KRS

Rejestracja firmy to jeden z najważniejszych kroków przy zakładaniu działalności gospodarczej. W Polsce przedsiębiorcy mają do wyboru dwa…
ceidg

Jak założyć firmę w 2025 roku? Krok po kroku dla początkujących

Jak założyć firmę w 2025 roku? Praktyczny poradnik krok po kroku 1. Dlaczego warto założyć firmę w 2025…
jak zalozyc firme

Rozwiązania omnichannel w e-commerce. Jak zintegrować różne kanały komunikacji?

Coraz więcej klientów oczekuje, że będą mogli kontaktować się z firmą w wygodny dla siebie sposób – przez…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier