2 min. czytania

Polski Ład a MŚP. Te spostrzeżenia Cię wkurzą

niesprawiedliwość
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład a MŚP - to połączenie wywołuje emocje. Nowe prawo cale nie zgładzi podatkowych dysproporcji między polskimi małymi i średnimi firmami a zagranicznymi inwestorami – twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Ba, niesprawiedliwość jeszcze mocniej się pogłębi.

Polski Ład a MŚP - co się da naprawić?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zauważa, że jedynie 41% podatników CIT w 2018 roku, w ogóle wykazało podatek do oddania fiskusowi. Z kolei odsetek opodatkowanych podatkiem liniowym PIT w tym samym czasie wyniósł aż 83%. Jak zauważa ZPP „Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym płacą również efektywnie trzykrotnie więcej podatku dochodowego (w odniesieniu do przychodu), niż spółki kapitałowe”. Czy Polski Ład to zmieni?

W ocenie ekspertów między bajki należy włożyć opinie, według których „Polski Ład” zrobi porządek z tymi dysproporcjami. W ocenie cytowanej organizacji wręcz przeciwnie. Niesprawiedliwość zostanie utrwalona, a krajowe MŚP muszą być gotowe na wyższe daniny dla państwa. Tymczasem inwestorzy z zagranicy, którzy w znakomitej większości działają przez spółki kapitałowe, mają szansę otrzymać kolejne ulgi oraz uproszczenia.

Nowy Ład uderzy w krajowe firmy

ZPP zauważa, że powszechność unikania opodatkowaniem CIT okrutnie drenuje państwowy budżet. Z pustego i Salomon nie naleje, a pieniądze na państwowe wydatki od kogoś trzeba wziąć. Według raportu to właśnie na małe, rodzime firmy przerzucany jest cały ciężar podatkowy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców kilka miesięcy temu przyjrzał się np. firmom z Francji działającym w Polsce. Wniosek? Potężna skala unikania opodatkowanie przez największych graczy znad Sekwany. W ocenie ZPP dyskryminacja podatkowa najmniejszych firm z Polski jest niezaprzeczalnym faktem.

"Fakty są jasne: o ile polscy przedsiębiorcy, których niektórzy przedstawiciele instytucji publicznych opisują jako >>kombinatorów<<, generalnie rzetelnie rozliczają się ze swoich podatków, o tyle w przypadku spółek kapitałowych panuje podatkowa dobrowolność" – ocenia Jakub Bińkowski, Członek Zarządu i Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. Tymczasem, jak podkreślił - "z infrastruktury i usług publicznych korzystają przecież wszyscy".

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2022 a Polski Ład. Czy ryczałt pozostanie

Księga wstydu Ministerstwa Finansów

ZPP poszedł z ciosem i zebrał pokaźny zbiór przykładów, które pokazują, że istnieją poważne dysproporcje między opodatkowaniem MŚP oraz dużych przedsiębiorstw obecnych na polskim rynku. Jako przykład przedstawiono dużego operatora telekomunikacyjnego, który w ciągu pięciu (sic!) ostatnich lat zapłacił… 30 tys. złotych z tytułu podatku CIT. Innym przykładem może być zagraniczna sieć dyskontów, która w tym samym okresie nie zapłaciła z tego tytułu nawet złotówki.

W ocenie ZPP podobnych przykładów jest więcej. Efektem takich historii jest luka CIT, która w polskim budżecie sięga 35 miliarów złotych. „ Tolerancja takiego stanu rzeczy tym bardziej się wydaje być irracjonalna” - podsumowuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Pełny raport ZPP w tej sprawie dostępny jest pod tym linkiem.

To Cię zainteresuje

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
06 11 23

Europaleta - podstawowa paleta transportowa

Co to jest Europaleta? Jaka jest konstrukcja europlalety?   W erze globalizacji i rosnącego znaczenia logistyki, efektywny transport…
25 10 23

Wypełniacz do prezentów - top 5 propozycji dla każdego

Prezentowanie upominków w sposób przemyślany i estetyczny to sztuka, która wymaga nie tylko kreatywności, ale i odpowiednich materiałów.…
06 10 23

Sukcesja w firmach rodzinnych: klucz do długotrwałego sukcesu biznesowego

Firmy rodzinne stanowią istotną część gospodarki na całym świecie. Charakteryzują się one unikalnymi cechami i wyzwaniami. Jednym z…
sukcesja

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier