2 min. czytania

Polski Ład a MŚP. Te spostrzeżenia Cię wkurzą

niesprawiedliwość
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
08 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Polski Ład a MŚP - to połączenie wywołuje emocje. Nowe prawo cale nie zgładzi podatkowych dysproporcji między polskimi małymi i średnimi firmami a zagranicznymi inwestorami – twierdzi Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Ba, niesprawiedliwość jeszcze mocniej się pogłębi.

Polski Ład a MŚP - co się da naprawić?

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców zauważa, że jedynie 41% podatników CIT w 2018 roku, w ogóle wykazało podatek do oddania fiskusowi. Z kolei odsetek opodatkowanych podatkiem liniowym PIT w tym samym czasie wyniósł aż 83%. Jak zauważa ZPP „Przedsiębiorcy rozliczający się podatkiem liniowym płacą również efektywnie trzykrotnie więcej podatku dochodowego (w odniesieniu do przychodu), niż spółki kapitałowe”. Czy Polski Ład to zmieni?

W ocenie ekspertów między bajki należy włożyć opinie, według których „Polski Ład” zrobi porządek z tymi dysproporcjami. W ocenie cytowanej organizacji wręcz przeciwnie. Niesprawiedliwość zostanie utrwalona, a krajowe MŚP muszą być gotowe na wyższe daniny dla państwa. Tymczasem inwestorzy z zagranicy, którzy w znakomitej większości działają przez spółki kapitałowe, mają szansę otrzymać kolejne ulgi oraz uproszczenia.

Nowy Ład uderzy w krajowe firmy

ZPP zauważa, że powszechność unikania opodatkowaniem CIT okrutnie drenuje państwowy budżet. Z pustego i Salomon nie naleje, a pieniądze na państwowe wydatki od kogoś trzeba wziąć. Według raportu to właśnie na małe, rodzime firmy przerzucany jest cały ciężar podatkowy.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców kilka miesięcy temu przyjrzał się np. firmom z Francji działającym w Polsce. Wniosek? Potężna skala unikania opodatkowanie przez największych graczy znad Sekwany. W ocenie ZPP dyskryminacja podatkowa najmniejszych firm z Polski jest niezaprzeczalnym faktem.

"Fakty są jasne: o ile polscy przedsiębiorcy, których niektórzy przedstawiciele instytucji publicznych opisują jako >>kombinatorów<<, generalnie rzetelnie rozliczają się ze swoich podatków, o tyle w przypadku spółek kapitałowych panuje podatkowa dobrowolność" – ocenia Jakub Bińkowski, Członek Zarządu i Dyrektor Departamentu Prawa i Legislacji ZPP. Tymczasem, jak podkreślił - "z infrastruktury i usług publicznych korzystają przecież wszyscy".

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2022 a Polski Ład. Czy ryczałt pozostanie

Księga wstydu Ministerstwa Finansów

ZPP poszedł z ciosem i zebrał pokaźny zbiór przykładów, które pokazują, że istnieją poważne dysproporcje między opodatkowaniem MŚP oraz dużych przedsiębiorstw obecnych na polskim rynku. Jako przykład przedstawiono dużego operatora telekomunikacyjnego, który w ciągu pięciu (sic!) ostatnich lat zapłacił… 30 tys. złotych z tytułu podatku CIT. Innym przykładem może być zagraniczna sieć dyskontów, która w tym samym okresie nie zapłaciła z tego tytułu nawet złotówki.

W ocenie ZPP podobnych przykładów jest więcej. Efektem takich historii jest luka CIT, która w polskim budżecie sięga 35 miliarów złotych. „ Tolerancja takiego stanu rzeczy tym bardziej się wydaje być irracjonalna” - podsumowuje Związek Przedsiębiorców i Pracodawców.

Pełny raport ZPP w tej sprawie dostępny jest pod tym linkiem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier