Z tego artykułu dowiesz się:

Będą pieniądze dla firm, w związku z sytuacją na rynku energii w latach 2022-2024 – wynika z przyjętego przez rząd projektu ustawy o zasadach realizacji wparcia przedsiębiorców. Propozycję w tej sprawie złożył Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Będą pieniądze dla firm? Wszystko przez wzrost cen gazu i prądu

Minister rozwoju Waldemar Buda zwrócił uwagę, że obserwowany nagły wzrost cen gazu i prądu, spowodowany rosyjskim atakiem na Ukrainę odbija się w sposób znaczący na rentowności firm przemysłowych. Zapowiedział, że jeszcze w tym roku rząd planuje dofinansować część kosztów zakupu energii elektrycznej oraz gazu, jakie ponoszą energochłonne przedsiębiorstwa.

Już teraz niektóre polskie przedsiębiorstwa np. producenci wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek czy nawozów i związków azotowych, zmuszone są wstrzymywać lub ograniczać produkcję. Pamiętajmy, że często są one znaczącym pracodawcą w danym regionie. Firmy te potrzebują wsparcia finansowego, które pozwali im nie tylko utrzymać rentowność, ale też miejsca pracy i zdolności produkcyjne” – powiedział minister Buda.

Jakie rozwiązania dla firm w związku z cenami energii?

W ramach ustawy określone będą zasady udzielania przedsiębiorcom pomocy publicznej. Ma ona mieć związek ze wzrostem cen energii elektrycznej i gazu. Rząd przewiduje, że wsparcie będzie udzielane w latach 2022-2024.

CZYTAJ TAKŻE: Tarcza Solidarnościowa dla firm

Które przedsiębiorstwa mogą liczyć na pomoc?

Ministerstwo Rozwoju w swoim komunikacie na temat przyjętego projektu ustawy pisze dość ogólnie o przedsiębiorcach, „w przypadku których prowadzenie działalności gospodarczej jest zagrożone ze względu na dynamiczny wzrost kosztów prowadzenia tej działalności”

Wsparcie to może być przekazane na pokrycie zwiększonych kosztów prowadzenia biznesu, które wiążą się z podwyżkami cen prądu oraz gazu ziemnego.

Pieniądze dla firm – jaka skala pomocy?

Rząd zakłada, że w latach 2022-2024 na realizację programów pomocowych przeznaczy 17,4 mld złotych. Z tej puli ponad 5 mld złotych będzie rozdystrybuowane jeszcze w roku 2022. W 2023 roku wsparcie publiczne będzie już wyższe i ma sięgnąć 8,2 mld złotych. Na ostatni rok realizacji programu, tj. 2024 rząd zakłada przekazanie 4,1 mld złotych.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier