Podczas gdy większość podatników na rozliczenie swojego PIT-u ma czas w tym roku do 2 maja (30.04.2022 wypada w sobotę), o tyle ryczałtowcy mają o wiele mniej czasu. Termin na złożenie zeznania PIT-28 upływa już w poniedziałek, 28 lutego.
Oczywiście również w tym przypadku można zrobić to elektronicznie, i jak zapewnia fiskus otrzymać szybszy zwrot nadpłaconego podatku. Można również skorzystać z kilku ulg i odliczeń. Istnieje także możliwość przekazania 1% podatku dla wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego OPP.
CZYTAJ TAKŻE: Stawki ryczałtu 2022. Polski Ład
Zeznanie oznaczone sygnaturą PIT-28 jest przeznaczone dla osób, które w poprzednim roku zdecydowały się na opodatkowanie w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych dla dochodów uzyskanych np. z pozarolniczej działalności gospodarczej.
To samo dotyczy sytuacji, w której ta forma wiązała się np. z umową najmu lub dzierżawy oraz innych podobnych umów. Ustawodawca przewiduje również, że PIT-28 ma zastosowanie w przypadku ryczałtowców zarabiających na sprzedaży przetworzonych produktów roślinnych lub zwierzęcych w ramach rolniczego handlu detalicznego.
Fiskus „otworzył okienko” dla osób rozliczających się za pomocą zeznania PIT-28 dopiero 15 lutego. I to na krótko. Zamknie je już 28 lutego 2022. Każde zeznanie, które trafiło do skarbówki przez 15.02., będzie traktowane jak złożone właśnie w pierwszym możliwym terminie.
Trzeba pospieszyć się także ze zobowiązaniami wobec fiskusa. Kwota ryczałtu za grudzień lub ostatni kwartał 2022 (w zależności jak się rozliczasz), musi trafić na konto skarbówki również do końca lutego.
Przepisy ustawowe przewidują warunki, po spełnieniu których można skorzystać z kilku ulg i odliczeń. Jakie mają zastosowanie w przypadku PIT-28? Cytujemy za komunikatem resortu finansów:
Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozliczając się w PIT-28, przekazać 1% podatku na wybraną OPP. Po prostu wskazujemy w zeznaniu organizację, na rzecz której chcemy przekazać część podatków i to wszystko.
Niestety, osoby, które prowadziły działalność gospodarczą opodatkowaną ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, nie mogą rozliczyć się wspólnie z małżonkiem. Chyba że taka osoba złożyła tzw. PIT zerowy. Dzieje się tak np. w sytuacji, w której przez cały rok nie osiągnięto przychodów z działalności oraz nie ponoszono kosztów uzyskania przychodów.