Z tego artykułu dowiesz się:

Najnowsze zmiany podatkowe są problemem dla tysięcy przedsiębiorców. W związku z tym jeszcze większą popularnością cieszą się specjaliści prawa podatkowego. Jak ich znaleźć? Z pomocą przyjdzie baza firm.

Wyjątkowo skomplikowany system podatkowy

Wszyscy podatnicy, a zwłaszcza ci prowadzący własną działalność gospodarczą, mają powody do narzekań. Polski system podatkowy jest bardzo skomplikowany. Według rankingu International Tax Competitiveness Index (ITCI), przygotowanego przez Tax Foundation, zajmuje przedostatnie, 36 miejsce wśród państw Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju.

Niestety daleko nam chociażby do naszych najbliższych sąsiadów: Litwa zajęła w nim 6 miejsce, Czechy 7, a Słowacja 11. Konsekwentnie od kilku lat liderem rankingu jest natomiast Estonia. Niestety wiele wskazuje na to, że rewolucyjne zmiany w ramach Polskiego Ładu nie wpłyną pozytywnie na zajmowaną pozycję. Wręcz przeciwnie: i tak skomplikowany i niezrozumiały system podatkowy stanie się jeszcze mniej przejrzysty.

Eksperci prawa podatkowego w bazie firm

Trudne do zrozumienia i wprowadzane bez należytego przygotowania przepisy podatkowe są olbrzymim obciążeniem dla wszystkich podatników. Oczywiście w szczególny sposób dotyczy do przedsiębiorców, którzy muszą sami rozliczać swoje zobowiązania oraz samodzielnie określić metodę opodatkowania. Z pomocą przychodzą im firmy specjalizujące się w prawie i doradztwie podatkowym. Aż 294843 firmy zajmujące się usługami finansowymi i doradczymi znajdują się w bazie firm ALEO.com.

59 541 z nich specjalizuje się w doradztwie rachunkowym i księgowym, a 38 w doradztwie podatkowym. Zdecydowanie więcej przedsiębiorców oferuje doradztwo biznesowe (85166 firm) czy finansowe (30828). Jak widać, rynek jest bardzo rozwinięty, wobec czego znalezienie doświadczonego partnera w biznesie nie powinno być trudne.

Jak znaleźć specjalistów ds. podatków w Internecie?

Relacja łącząca przedsiębiorcę z doradcą w zakresie prawa podatkowego jest szczególna. Musi opierać się na wzajemnym zaufaniu, a ekspert powinien wykazywać się niezbędną wiedzą i doświadczeniem. W pierwszym kroku należy jednak oczywiście ustalić potencjalnych partnerów. Jak to zrobić, korzystając z bazy firm?

 • Najprostszym sposobem będzie wpisanie w oknie wyszukiwarki odpowiednich słów kluczowych, np. „prawo podatkowe”, „podatki”, „doradca podatkowy”.
 • Precyzyjne wyszukiwanie umożliwia również drzewko kategorii. Aby przejść do listy przedsiębiorstw zajmujących się kwestiami podatkowymi, należy wybrać najpierw kategorię „Usługi finansowe i doradcze”, a następnie sprecyzować wyszukiwanie, wybierając jedną z podkategorii, np. „Doradztwo rachunkowe i księgowe” czy „Doradztwo podatkowe”.

Oczywiście wielu ekspertów podatkowych świadczy w dzisiejszych czasach usługi online, jednak dla części osób ważna jest możliwość bezpośredniego spotkania. W takim przypadku należy zawęzić wyszukiwanie, posługując się filtrem. Pozwoli to na wyselekcjonowanie przedsiębiorstw zarejestrowanych w konkretnym województwie.

Weryfikacja przedsiębiorcy i więcej informacji

Po wstępnym wytypowaniu potencjalnych partnerów konieczne będzie zweryfikowanie najważniejszych danych na temat przedsiębiorstwa oraz poziomu świadczonych usług. I pierwszy, i drugi cel można osiągnąć, wykorzystując w tym celu możliwości bazy firm. Po przejściu do profilu przedsiębiorstwa otrzymujesz dostęp do kompletnych danych pochodzących z kilku publicznych rejestrów.

W ten sposób uda się ustalić między innymi:

 • dane przedsiębiorcy
 • adres rejestracji i adres korespondencyjny
 • telefon kontaktowy, adres e-mail, stronę internetową (jeśli zostały podane)
 • kody PKD określające profil działalności
 • formę prawną działalności
 • datę rejestracji firmy
 • numer rachunku bankowego
 • powiązania osobowe i finansowe (jeżeli dotyczy)
 • sprawozdania finansowe (jeżeli dotyczy)

Więcej informacji na temat profesjonalizmu świadczonych usług i doświadczeń wcześniejszych klientów i kontrahentów uda się natomiast uzyskać w sekcji opinii. Pozwoli ona na szybkie przekonanie się, jak układały się dotychczasowe relacje z innymi podmiotami.

Ekspert a doradca podatkowy: nie należy ich mylić

Chociaż w powszechnej opinii często posługujemy się terminem „doradca podatkowy”, określając różnych specjalistów zajmujących się podatkami, w rzeczywistości to ściśle regulowany zawód, a na rynku nie ma zbyt wielu jego przedstawicieli. Aby stać się doradcą podatkowym, konieczne jest posiadanie wykształcenia wyższego, wykazanie się odpowiednią praktyką i zdanie skomplikowanego egzaminu prowadzonego przez Ministerstwo Finansów.

Każdy doradca podatkowy musi należeć do Krajowej Izby Doradców Podatkowych. Jest także zobowiązany do podnoszenia swoich kwalifikacji oraz działania zgodnie z etyką zawodową. Przede wszystkim to wolny zawód zaufania publicznego, a uprawnienia doradcy zakładają także m.in. możliwość reprezentowania klienta przed organami podatkowymi i obowiązek zachowania tajemnicy zawodowej. Decydując się na współpracę z osobą wpisaną na listę doradców zawodowych, zyskuje się pewność co do ich wiedzy, doświadczenia i kwalifikacji.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

Ulgi na działalność badawczo rozwojową. Dodatkowe kontrole fiskusa to mit

Ulga badawczo-rozwojowa nie naraża firmy na dodatkową kontrolę fiskusa. To mit często powielany na rynku.   opracowanie Doradca…
ulga badawczo-rozwojowa

Twój e-PIT 2024 także dla przedsiębiorców. Jak wysłać PIT?

Twój e-PIT 2024 będzie dostępny także dla przedsiębiorców. Ministerstwo Finansów potwierdziło, że udostępni wstępnie wypełnione roczne zeznania PIT dla osób…
twój epit

Podatek minimalny już jest. Zapłacisz nawet jeśli generujesz straty

Podatek minimalny, czyli postrach przedsiębiorców już funkcjonuje. Podatek minimalny to efekt reformy o nazwie Polski Ład. Kontrowersyjny podatek…
podatek-minimalny

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier