1 min. czytania

PKO BP bez szefa. Kto będzie nowym prezesem?

Autor
redakcja
Opublikowano
06 04 23
Z tego artykułu dowiesz się:

Paweł Gruza, dotychczasowy prezes PKO BP zrezygnował z kierowania bankiem. Rezygnacja wchodzi w życie 12 kwietnia 2023. Znane jest nazwisko nowego prezesa PKO BP.

Jak podkreślono, złożona rezygnacja, zgodnie z informacją zawartą w jej treści, nie oznacza rezygnacji Pawła Gruzy z uczestnictwa w składzie zarządu banku ani z pełnienia funkcji wiceprezesa.

O rezygnacji Pawła Gruzy mówiło się od kilku tygodni. Prawdopodobnym powodem ustąpienia prezesa ze stanowiska jest fakt, ze Jarosław Kaczyński nie był zadowolony z faktu, że zarząd nie realizował poleceń rządu. Chodzi przede wszystkim o proponowanie zbyt niskiego oprocentowania depozytów. Wysokie oprocentowanie lokat miało ograniczać inflację. Niechęć do takich ruchów ze strony zarządu banku, spowodowała złość w centrali Prawa i Sprawiedliwości.

>>> CEO na wizytówce – kto może się tak tytułować?

długi

Nowy prezes banku PKO

Jak podaje portal Gazeta.pl, nowym prezesem PKP BP ma zostać Dariusz Szwed, obecny wiceprezes Banku Gospodarstwa Krajowego (BGK). Wcześniej związany był m.in. z Santander Bank Polska.

Wyniki finansowe PKO BP

Głównym akcjonariuszem banku jest Skarb Państwa, który posiada prawie 30 proc. udziałów. Dzięki temu może wpływać na politykę banku, a także korzystać z zysków banku.

Zysk netto grupy PKO Banku Polskiego w 2022 r. wyniósł ponad 3,3 mld zł, a rentowność mierzona zwrotem z kapitału (ROE) osiągnęła poziom 9,7 proc. Wzrosła znacznie wartość aktywów grupy. Na koniec 2022 wynosiła ona 431 mld zł. Depozyty klientów były wyższe o 17 mld złotych i osiągnęły wartość około 340 mld zł), który w przeszłości był związany m.in. z Santander Bank Polska.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier