Z tego artykułu dowiesz się:

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu finansów. To kolejny pomysł związany z Polskim Ładem, z którego zdaje się wycofywać rząd. Stoi za tym nowelizacja przepisów dotycząca CIT.

Podatek minimalny zawieszony

„Zawieszenie” – tego określenia używa obecnie rząd w stosunku do podatku minimalnego, który był jednym z elementów fiskalnej układanki pod tytułem „Polski Ład”. W oficjalnej komunikacji rząd pisze o „udoskonaleniu przepisów dotyczących opodatkowania osób prawnych”. Przyznaje też, że podatek minimalny mógł rodzić wątpliwości interpretacyjne, a także niejasności. Tym samym przepisy podatkowe, szczególnie w dobie spowolnienia mają być bardziej czytelne.

Postulaty przedsiębiorców

W komunikacie prasowym Ministerstwo Finansów przyznaje, że proponowane w tym projekcie regulacje uwzględniają postulaty samych podatników. Zarówno średnich, jak i dużych firm. Kubeł goryczy na podatek minimalny wylały także organizacje branżowe.

Teraz MF stoi na stanowisku, że obowiązki administracyjne po stronie podatników muszą być zmniejszone. Brzmi to jak wyrok dla projektu „podatek minimalny”. O wycofaniu rząd jednak nie mówi. W oficjalnym komunikacie czytamy o „modyfikacji i odroczeniu wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym w latach 2022-2023. To oznacza, że jeśli pomysł w ogóle wróci, stanie się to dopiero w 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Wezwanie do skarbówki to już przeszłość? Szykuje się zmiana przepisów

Sprawiedliwy system podatkowy i zmiany w CIT

W ocenie resortu finansów projektowana ustawa reguluje i doprecyzowuje istniejące rozwiązania, które de facto obowiązują od 1 stycznia 2022 r., a które znalazły się w słynnej ustawie z 29 października 2021 roku. Działanie to będzie sprzyjało również urzeczywistnianiu idei sprawiedliwego systemu podatkowego, a ponadto powinno przyczynić się, w dłuższej perspektywie, do sukcesywnego rozwoju gospodarczego”.

Zmiany w CIT 2022 wersja 2.0

Oprócz wspomnianego „odroczenia” minimalnego podatku do 2024 roku rząd zdecydował się na uchylenie przepisów o „ukrytej dywidendzie”. Zmienią się także przepisy związane z dokumentacją pośrednich transakcji w rajach podatkowych, oraz związane z polską spółką holdingową.

Zmodyfikowane będą także przepisy dotyczące opodatkowania „od przerzuconych dochodów”. Nie będzie także obowiązku składania załącznika w przypadku korzystania z „ulgi na złe długi”. Projekt zakłada także poprawę regulacji związanych z przepisami, które dotyczą tzw. estońskiego CIT-u.

Zmian jest jednak więcej. Niektóre wiążą się z koniecznością przedłużenia działania tarczy inflacyjnej oraz utrzymaniem stawek VAT na obniżonym poziomie.

 

To Cię zainteresuje

27 11 23

PKO BP z nowym kredytem dla rolników. Oprocentowanie? 2 proc. rocznie!

  PKO BP oferuje kredyt na utrzymanie płynności finansowej dla rolników. Dzięki dopłacie udzielanej przez ARMiR (Agencję Restrukturyzacji…
kredyt

Ulga podatkowa na działalność badawczo-rozwojową wciąż mało popularna. Potwierdzają to dane dot. CIT-u

Ministerstwo Finansów udostępniło dane dotyczące wybranych ulg z rozliczenia CIT za 2022 rok. W porównaniu z rokiem wcześniejszym,…
27 10 23

Kredytobiorcy mają mocne argumenty. WIBOR prędzej czy później doprowadzi do fali pozwów

Sukcesy tzw. frankowiczów ośmieliły kredytobiorców złotówkowych do dochodzenia sprawiedliwości w sądach. W ich imieniu są wysyłane pierwsze pozwy…
25 10 23

Zalety i wady wykorzystania kontenerów socjalnych jako tymczasowych miejsc pracy

Odpowiednio przystosowane kontenery mogą stanowić wsparcie dla firm poszukujących elastycznych i uniwersalnych rozwiązań. Można je wykorzystywać m.in. jako…

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier