Z tego artykułu dowiesz się:

Podatek minimalny do zamrażarki i to co najmniej do 2024 roku – wynika z zapowiedzi rządu i resortu finansów. To kolejny pomysł związany z Polskim Ładem, z którego zdaje się wycofywać rząd. Stoi za tym nowelizacja przepisów dotycząca CIT.

Podatek minimalny zawieszony

„Zawieszenie” – tego określenia używa obecnie rząd w stosunku do podatku minimalnego, który był jednym z elementów fiskalnej układanki pod tytułem „Polski Ład”. W oficjalnej komunikacji rząd pisze o „udoskonaleniu przepisów dotyczących opodatkowania osób prawnych”. Przyznaje też, że podatek minimalny mógł rodzić wątpliwości interpretacyjne, a także niejasności. Tym samym przepisy podatkowe, szczególnie w dobie spowolnienia mają być bardziej czytelne.

Postulaty przedsiębiorców

W komunikacie prasowym Ministerstwo Finansów przyznaje, że proponowane w tym projekcie regulacje uwzględniają postulaty samych podatników. Zarówno średnich, jak i dużych firm. Kubeł goryczy na podatek minimalny wylały także organizacje branżowe.

Teraz MF stoi na stanowisku, że obowiązki administracyjne po stronie podatników muszą być zmniejszone. Brzmi to jak wyrok dla projektu „podatek minimalny”. O wycofaniu rząd jednak nie mówi. W oficjalnym komunikacie czytamy o „modyfikacji i odroczeniu wejścia w życie przepisów o minimalnym podatku dochodowym w latach 2022-2023. To oznacza, że jeśli pomysł w ogóle wróci, stanie się to dopiero w 2024 roku.

CZYTAJ TAKŻE: Wezwanie do skarbówki to już przeszłość? Szykuje się zmiana przepisów

Sprawiedliwy system podatkowy i zmiany w CIT

W ocenie resortu finansów projektowana ustawa reguluje i doprecyzowuje istniejące rozwiązania, które de facto obowiązują od 1 stycznia 2022 r., a które znalazły się w słynnej ustawie z 29 października 2021 roku. Działanie to będzie sprzyjało również urzeczywistnianiu idei sprawiedliwego systemu podatkowego, a ponadto powinno przyczynić się, w dłuższej perspektywie, do sukcesywnego rozwoju gospodarczego”.

Zmiany w CIT 2022 wersja 2.0

Oprócz wspomnianego „odroczenia” minimalnego podatku do 2024 roku rząd zdecydował się na uchylenie przepisów o „ukrytej dywidendzie”. Zmienią się także przepisy związane z dokumentacją pośrednich transakcji w rajach podatkowych, oraz związane z polską spółką holdingową.

Zmodyfikowane będą także przepisy dotyczące opodatkowania „od przerzuconych dochodów”. Nie będzie także obowiązku składania załącznika w przypadku korzystania z „ulgi na złe długi”. Projekt zakłada także poprawę regulacji związanych z przepisami, które dotyczą tzw. estońskiego CIT-u.

Zmian jest jednak więcej. Niektóre wiążą się z koniecznością przedłużenia działania tarczy inflacyjnej oraz utrzymaniem stawek VAT na obniżonym poziomie.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier