2 min. czytania

Kredyt frankowy – czy warto rozważyć ugodę z bankiem?

rynek kredytów
Autor
redakcja
Opublikowano
13 06 22
Z tego artykułu dowiesz się:
Informacje na temat możliwości podpisania ugody z bankiem przez długi czas pojawiały się w mediach. Początkowo banki informowały, że przygotowują ugody w taki sposób, aby były one korzystne dla kredytobiorców. Co z tego wynikło? Czy dzisiaj warto rozważyć ugodę z bankiem?
 

Ugody w sprawie kredytu frankowego nie tak korzystne, jak sądzono

 

Niestety, choć niejednokrotnie banki nawet przez kilka miesięcy kazały czekać na przygotowanie ostatecznej treści ugód, szybko okazywało się, że ugody w sprawie kredytu frankowego nie są wcale tak korzystne, jak początkowo obiecywano. Wielu ekspertów było zdania, że nie warto decydować się na podpisywanie ugody z bankiem. Złożenie pozwu jest o wiele lepszym rozwiązaniem, i to z kilku różnych względów.

 

Przede wszystkim wyrok sądu niejednokrotnie jest o wiele bardziej korzystny niż ugoda. Chodzi tutaj oczywiście o korzyści finansowe, czyli o to, ile dokładnie kredytobiorca może zyskać na odfrankowieniu lub unieważnieniu kredytu CHF. W przypadku kredytów na duże kwoty, sięgające nawet kilkuset tysięcy PLN (oczywiście po przeliczeniu z CHF) okazywało się, że pozew może być bardziej korzystny – a różnice między pozwem a ugodą potrafiły sięgnąć nie kilkunastu, a kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Oczywiście warto rozważyć ugodę

 

Nie ma co do tego żadnych wątpliwości. W końcu wiele osób decyduje się na zawarcie ugody w sprawie kredytu frankowego z bankiem, między innymi z uwagi na to, że jest to sposób na szybkie „załatwienie sprawy”. W tym miejscu warto jednak nadmienić, że nie zawsze różnica czasowa jest tak duża.

 

Obecnie coraz częściej zdarza się, że sądy rozpatrują sprawy związane z kredytami walutowymi nawet w kilka miesięcy po złożeniu pozwu: Oczekiwanie na wyrok przez sześć czy osiem miesięcy – brzmi to dobrze? Wiele zależy tutaj od tego, w jakim stopniu skomplikowana jest dana sprawa i jaki sąd będzie ją rozpatrywał, ale jedno jest pewne – sprawy frankowe rozpatrywane są obecnie o wiele szybciej niż jeszcze rok czy dwa lata temu.

 

Należy mieć świadomość, że zawarcie ugody z bankiem to także nie jest kwestia kilku dni. Ugoda taka musi zostać szczegółowo przeanalizowana, przy czym często niezbędna jest pomoc prawnika. Nierzadko dochodzi także do negocjacji, co także może sprawić, że zawarcie ugody przesunie się w czasie o kilka tygodni lub miesięcy. Warto więc zastanowić się, czy zaczekanie na wyrok sądu nie jest lepszym wyborem. Tym bardziej, że można złożyć wniosek o zabezpieczenie roszczenia, dzięki czemu do czasu zapadnięcia wyroku nie trzeba będzie spłacać rat.

Ugoda w sprawie kredytu frankowego – podsumowanie

 

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, czy ugoda w sprawie kredytu frankowego to dobre rozwiązanie. W każdym przypadku należy dokładnie przeanalizować wszystkie wady i zalety, a także to, jakie będą korzyści w przypadku ugody i pozwu. Najczęściej jednak złożenie pozwu okazuje się o wiele lepszym wyborem, niż ugoda w sprawie kredytu frankowego – szczególnie jeśli na każdym etapie można liczyć na wsparcie kancelarii, która ma na swoim koncie liczne sukcesy w sprawach związanych z kredytami frankowymi.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier