2 min. czytania

Podwyżka płacy minimalnej wyższa niż zakładano!

pit
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
15 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Od kilku lat gabinet rządzący stale podnosi płacę minimalną w Polsce. Ogłoszono właśnie projekt, który jeszcze bardziej winduje tę kwotę na nowy, 2022 rok. Na co muszą przygotować się przedsiębiorcy?

Czy wzrost minimalnego wynagrodzenia jest dobry dla gospodarki?

Zdania fachowców są podzielone. Często wykazuje się na pozytywny aspekt takich działań, jeśli podwyżka jest przyznawana na przykład raz na kilka lat. Wtedy takie działanie nie tylko zmniejsza nierówności społeczne, ale też daje działalnościom gospodarczym czas na zmianę polityki w firmie.

Jest to tak ważna kwestia z bardzo prostej przyczyny. Te firmy, które są dotknięte przez pandemię COVID-19, mogą po prostu nie mieć środków, by podnieść pracownikom i tak wysokie wynagrodzenie minimalne. Wielu ekonomistów dyskutuje też nad negatywnym wpływem tak radykalnego wzrostu podwyżek na galopującą inflację, która przekracza już 5%.

ZOBACZ TEŻ: Zmiany podatkowe w Polskim Ładzie już niemal pewne. Ministerstwo Finansów informuje o korektach

W podobnym tonie można wypowiadać się o korzyściach wydających ze spłaszczenia piramidy wynagrodzeń w firmie. Jeśli specjalista, który jeszcze trzy lata temu zarabiał w miarę niezłe pieniądze za swoją pracę, obecnie ma zaledwie kilkaset złotych więcej niż osoba, która pracuje na jednym z niższych stanowisk w działalności gospodarczej, to na pewno nie czuje się odpowiednio zmotywowana do pracy. To rodzi kolejne problemy.

O ile wzrośnie pensja minimalna w 2022 roku?

Od 2015 roku pensja minimalna wzrosła radykalnie: z 1260 złotych do 3010 (!) złotych, jakie rząd przewidział na 2022 rok. Oznacza to, że podwyżka, jaka będzie ostatecznie poddana pod głosowanie, przewyższa poprzednią kwotę, która zgodnie ze wcześniejszymi zapewnieniami miała wynosić równe trzy tysiące brutto.

Taka kwota zapewnia wzrost o 210 złotych w stosunku do najniższej płacy, jaka obowiązuje w obecnym roku kalendarzowym. Zmianie ulegnie też minimalna stawka godzinowa. Ta wzrośnie do 19,70 PLN brutto. Widać, że rząd wciąż realizuje swoją linię, jednak obawy o nieco lepiej zarabiających pracowników zdają się być w tym wszystkim nieco zaniedbane.

Pensja minimalna na 2022 rok: statystyki

Jeśli proponowane zmiany wejdą w życie - a jest to niemal pewne - to struktura finansowa będzie prezentować się w następujący sposób:

  • pensja minimalna wyniesie 50,8% prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia w gospodarce narodowej,
  • minimalne wynagrodzenie wzrośnie o 7,5% w stosunku do tego z 2021 roku,
  • godzina pracy będzie wyceniana wyżej o 1,4 PLN.

Warto pamiętać, że tak duży (a zarazem kolejny z rzędu) wzrost pensji dotyczy mniej więcej 2,4 miliona pracowników. Oznacza to, że sporo firm będzie musiało zaniechać inwestycji lub zmniejszyć ich rozmiar, by sprostać oczekiwaniom płacowym. Przypomnijmy, że każda podwyżka kwoty minimalnej zazwyczaj skutkuje też zwiększeniem wynagrodzenia na średnich stanowiskach. Wszystko po to, by utrzymać cenionych pracowników w firmie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier