3 min. czytania

A gdyby ceny nieruchomości zaczęły spadać…

Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
01 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Ryzykujemy z tym nagłówkiem. Szczególnie że trwa inflacja. Ale ona podobnie jak każde inne zjawisko, czy proces kiedyś się skończy. Ci, którzy dopiero chcą kupić nieruchomość, narzekają na wzrosty. Ci, co już je kupili, celebrują dynamiczną wspinaczkę ceny metra. A gdyby ceny nieruchomości zaczęły spadać…?

Kiedy ceny nieruchomości mogą spadać?

Gdy analizujemy ceny nieruchomości, ciężko nam wyznaczyć „sufit”. Jakąś barierę, której przekroczenie, sprawi, że pęknie bańka, a wykresy cen metra załamią się pod ciężarem wieloletniej wspinaczki. Kiedy na przełomie wieków ceny kawalerek w Warszawie zaczęły przekraczać 100.000 złotych (tak, słownie sto tysięcy), niektórzy wieszczyli, że właśnie oto pada psychologiczna bariera na rynku mieszkań. Pamiętajmy, że zaledwie kilka lat wcześniej, w 1994 roku 100.000 zł to w starych złotych okrągły miliard. Miliard, który kojarzył się większości z wygraną w totolotka (pamiętacie hasło miliard w środę, miliard w sobotę?). I oto nagle ten miliard „na stare” trzeba było zapłacić na małą klitkę na Ursynowie. Żaden luksus. A jeszcze pięć lat temu to było coś!

Dziś ciężko za te pieniądze kupić przyzwoitą kawalerkę w małym mieście powiatowym. Sufitu nie było. Ceny pięły się dalej. Dziś mieszkanie w stolicy za milion złotych nie dziwi nikogo. Kawalerka za pół miliona w niektórych dzielnicach też nie. Czy bezwstydna wspinaczka ceny metra kiedyś się skończy? Zaraz wyjaśnimy,  dlaczego nie jest to w niczyim interesie.

CZYTAJ TAKŻE: Inflacja w wersji turbo. Dlaczego ceny rosną?

Ceny mieszkań w dół – początek problemów

Spadek cen mieszkań mógłby wynikać z przegrzania branży. Z pęknięcia mitycznej bańki, która pęknąć miała wiele razy. Pamiętajmy jednak, że nieruchomości to specyficzny towar. Jest nie tylko lokatą kapitału, ale również sposobem na jego pomnażanie. Nie mówimy tutaj wyłącznie o stopie zwrotu z wartości czterech ścian. Takie mieszkanie można przecież wynająć, by pracowało na ratę lub jej część.

Mieszkanie to nie samochód, który szybko się starzeje i traci na wartości. Z czasem staje się niemodny. Niekiedy, wcześniej zaczyna rdzewieć, psuć się i zmierzać ku nieuchronnemu finałowi na złomowisku. (Chyba że przy odrobinie szczęścia, i troskliwym właścicielu doczeka żółtych tablic i etykietki „klasyk”). Dom to nie jest sprzęt elektroniczny, który starzeje się obecnie w zawrotnym tempie. Mieszkanie to dziś coś, co zyskuje na wartości. Nawet jeśli jest to blok z wielkiej płyty z siermiężnych w architekturze lat siedemdziesiątych, czyli pamiętający czasy „gospodarza domu” i braku jakichkolwiek (nomen omen) „alternatyw”.

Ceny mieszkań a gospodarka

Gdyby nagle nastał czarny scenariusz? Gospodarka doznała zapaści, a wynagrodzenia zaczęły spadać (bądź pogłębiało się bezrobocie), pierwszy oberwałby rynek najmu w dużych miastach. Wielu przyjezdnych do Warszawy, Krakowa czy Wrocławia zaczęłoby masowo wracać do swoich miejscowości typu Lubartów, Sierpc, Skarżysko, czy Dzierżoniów. Mniej ludzi zaczęłoby wyjeżdżać na studia, a od migracji wewnętrznej do stolicy lepsza byłaby podróż za chlebem za zachodnią granicę.

Wraz z uderzeniem w rynek najmu, oberwałby też rynek pierwotny i wtórny nieruchomości. Niektóre z nich przejąłby bank, ktoś inny wolałby sprzedać (nawet taniej), by kupić coś mniejszego i łatwo spłacalnego. To wszystko razem wzięte oznacza, że aby ceny nieruchomości spadły musiałoby się stać coś bardzo strasznego. Coś, czego sobie absolutnie nie życzymy.

Co oznaczałaby zapaść na rynku nieruchomości

Z jednej strony firmy budowlane zaczęłyby popadać w problemy i zwalniać pracowników. Z kolei osoby, które kupiły drogo, musiałyby spłacać raty, przepłacając za swoje mieszkanie i to przez wiele lat. To wszystko uderzyłoby w konsumpcję, produkcję i rynek pracy. Efektem byłaby recesja.

Paradoks inflacji na rynku mieszkań

Paradoksalnie wydawać się może jednak obecna sytuacja. Inflacja, która napędza ceny, sprawia, że stać nas na mniej. RPP podniosła już stopy procentowe i pewnie będzie to robić w najbliższym czasie. Koszty kredytów zaczną rosnąć. Sytuacja ekonomiczna konsumentów z kredytem ulegnie więc pogorszeniu. Marzenia o zakupie mieszkania lub zamianie na większe trzeba będzie odłożyć w czasie. A zatem – nieuchronnym efektem wszechobecnej inflacji może być znaczące schłodzenie rynku nieruchomości. Jako pierwsze mogą więc wyhamować ceny mieszkań. A wtedy? Patrz wyżej. Niekoniecznie sobie tego życzymy. Prawda?

 

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier