2 min. czytania

Polski Ład. Biuro podatkowe o 25% droższe

polski ład
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
06 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Biura podatkowe planują podwyżki cen. Piszą o nich już w oficjalnych mailach do swoich klientów, a także mówią w czasie rozmów twarzą w twarz. Jako powód wskazują m.in. Polski Ład i potrzebę zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Polski Ład wymusza podwyżki u księgowych?

Piątkowe popołudnie. Mogło się wydawać, że tydzień jest już zamknięty. Nic z tego. Polski Ład dał o sobie przypomnieć pani Agacie, pracującej jako handlowiec w systemie B2B dla jednej ze stołecznych firm oraz właścicielki sklepu internetowego z pościelą. Temat maila: „nowe ceny”. Nadawca: ulubione biuro zajmujące się księgowością. Treść… mogła ją zostawić na poniedziałek. Z wiadomości wynika, że ceny usług księgowych oraz kadrowo-płacowych pójdą ostro w górę o około 25%. Nowe ceny mają być naliczane od faktur wystawionych już w styczniu przyszłego roku. Właściciel jednym ciągiem wymienił powody: inflacja oraz złożoność przepisów, jakie niesie ze sobą Polski Ład, co „wiąże się z koniecznością zatrudnienia kolejnych specjalistów”.


Pani Agata nie jest jedyna. Z rozmów z przedstawicielami firm zajmujących się księgowością i płacami wynika, że wiele firm z podobnych powodów podniesie swoje ceny. „Szczerze mówiąc myślałem o większej podwyżce niż 25%, ale boję się odpływu klientów. Z pewnością jednak cenniki nadają się tylko do zmiany” – mówi nam pragnący zachować anonimowość właściciel biura obsługującego firmy na południu Polski.

Polski Ład – zostało niewiele czasu

To, czym obecnie najmocniej obawiają się biura rachunkowe to czas. Do wejścia w życie największych zmian w podatkach w historii III RP zostało niewiele czasu. Dostosowanie systemów komputerowych to jedno, ale przygotowanie pracowników to drugie. W wielu miejscach trwa boom na szkolenia z tego zakresu. Podatki, składki, płace. Ten, kto mocno przeanalizował nadchodzące zmiany i potrafi o nich opowiadać, tłumacząc prawne zawiłości, robi właśnie bardzo korzystny interes. Chętnych nie brakuje. Przeszkolenie trzech pracowników takiego biura to koszty idące w tysiące złotych. Trudno dziwić się biurom, że chcą sobie to odbić. Podniesienie cen od 1.01.2022 jest więcej niż pewna. Jeśli do tego doliczymy presję płacową ze strony specjalistów i specjalistek, którzy na głowie naprawdę będą mieli więcej, otrzymamy pełny obraz informacji.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa o dzieło 2022

Koszty prowadzenia firmy rosną

Okazuje się zatem, że oprócz wyższych kosztów wynikających wprost z prowadzonej działalności i przepisów dochodzi kolejna pozycja – większe wydatki na wsparcie specjalistów, którzy niczym sprawny backoffice wyręczają przedsiębiorcę w wielu sytuacjach, a także zapewniają profesjonalną obsługę.

Oprócz Polskiego Ładu, właściciele biur podatkowych wymieniają galopującą inflację. Koszty prowadzenia firmy rosną także dla nich – najem powierzchni, prąd, zatowarowanie, inwestowanie w rozwój… można te pozycje wymieniać bardzo długo...

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier