2 min. czytania

Polski Ład. Biuro podatkowe o 25% droższe

polski ład
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
06 12 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Biura podatkowe planują podwyżki cen. Piszą o nich już w oficjalnych mailach do swoich klientów, a także mówią w czasie rozmów twarzą w twarz. Jako powód wskazują m.in. Polski Ład i potrzebę zatrudnienia dodatkowych pracowników.

Polski Ład wymusza podwyżki u księgowych?

Piątkowe popołudnie. Mogło się wydawać, że tydzień jest już zamknięty. Nic z tego. Polski Ład dał o sobie przypomnieć pani Agacie, pracującej jako handlowiec w systemie B2B dla jednej ze stołecznych firm oraz właścicielki sklepu internetowego z pościelą. Temat maila: „nowe ceny”. Nadawca: ulubione biuro zajmujące się księgowością. Treść… mogła ją zostawić na poniedziałek. Z wiadomości wynika, że ceny usług księgowych oraz kadrowo-płacowych pójdą ostro w górę o około 25%. Nowe ceny mają być naliczane od faktur wystawionych już w styczniu przyszłego roku. Właściciel jednym ciągiem wymienił powody: inflacja oraz złożoność przepisów, jakie niesie ze sobą Polski Ład, co „wiąże się z koniecznością zatrudnienia kolejnych specjalistów”.


Pani Agata nie jest jedyna. Z rozmów z przedstawicielami firm zajmujących się księgowością i płacami wynika, że wiele firm z podobnych powodów podniesie swoje ceny. „Szczerze mówiąc myślałem o większej podwyżce niż 25%, ale boję się odpływu klientów. Z pewnością jednak cenniki nadają się tylko do zmiany” – mówi nam pragnący zachować anonimowość właściciel biura obsługującego firmy na południu Polski.

Polski Ład – zostało niewiele czasu

To, czym obecnie najmocniej obawiają się biura rachunkowe to czas. Do wejścia w życie największych zmian w podatkach w historii III RP zostało niewiele czasu. Dostosowanie systemów komputerowych to jedno, ale przygotowanie pracowników to drugie. W wielu miejscach trwa boom na szkolenia z tego zakresu. Podatki, składki, płace. Ten, kto mocno przeanalizował nadchodzące zmiany i potrafi o nich opowiadać, tłumacząc prawne zawiłości, robi właśnie bardzo korzystny interes. Chętnych nie brakuje. Przeszkolenie trzech pracowników takiego biura to koszty idące w tysiące złotych. Trudno dziwić się biurom, że chcą sobie to odbić. Podniesienie cen od 1.01.2022 jest więcej niż pewna. Jeśli do tego doliczymy presję płacową ze strony specjalistów i specjalistek, którzy na głowie naprawdę będą mieli więcej, otrzymamy pełny obraz informacji.

CZYTAJ TAKŻE: Umowa o dzieło 2022

Koszty prowadzenia firmy rosną

Okazuje się zatem, że oprócz wyższych kosztów wynikających wprost z prowadzonej działalności i przepisów dochodzi kolejna pozycja – większe wydatki na wsparcie specjalistów, którzy niczym sprawny backoffice wyręczają przedsiębiorcę w wielu sytuacjach, a także zapewniają profesjonalną obsługę.

Oprócz Polskiego Ładu, właściciele biur podatkowych wymieniają galopującą inflację. Koszty prowadzenia firmy rosną także dla nich – najem powierzchni, prąd, zatowarowanie, inwestowanie w rozwój… można te pozycje wymieniać bardzo długo...

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
06 02 24

Liczba zablokowanych rachunków przez fiskusa rośnie dwucyfrowo

Skarbówka za pomocą STIR-u zablokowała firmom w ub.r. blisko 90 mln złotych [Dane MF] Jak wynika z danych…
urząd skarbowy

BIG Liczba: W 2023 r. firmy znalazły w rejestrze BIG InfoMonitor 2 mln niesolidnych dłużników

8,15 mln osób, czyli co czwartego dorosłego Polaka (26 proc.) sprawdziły banki i przedsiębiorcy w Rejestrze Dłużników BIG…
BIK

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier