Zawieszenie działalności gospodarczej jest bardzo wygodne. Daje chwilę wytchnienia i zastanowienia, bez konieczności wypełniania wielu formalności. Wystarczy wniosek do CEIDG i już działalność wchodzi w stan uśpienia. A razem z nią zobowiązania podatkowe i te związane z opłacaniem składek. Powrót do prowadzenia działalności również nie jest skomplikowany. Wznowienie działalności gospodarczej zajmie mniej niż 1 dzień.
CZYTAJ TAKŻE: Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?
By przywrócić zawieszony biznes do życia, trzeba wypełnić wniosek CEIDG-1 i złożyć go odpowiednio w urzędzie gminy lub miasta albo wysłać drogą internetową. Jak w przypadku każdej czynności w CEIDG, do skorzystania ze ścieżki wirtualnej niezbędne będzie potwierdzenie tożsamości zgłaszającego albo przez podpis elektroniczny albo profil zaufany. Jedną z obowiązkowych rubryk będzie data wznowienia zawieszonej działalności. Nie musisz informować oddzielnie, ani Urzędu Skarbowego, ani ZUS, dokumenty powinny trafić do nich automatycznie.
CZYTAJ TAKŻE: Zakładasz firmę? Nie, w świetle przepisów firma to Ty
Zawieszenie działalności można określić w czasie lub zostawić bezterminowe. Ale wznowienie musi mieć określone ramy czasowy. Chociażby ze względu na obliczanie zobowiązań względem Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Data wznowienia podana we wniosku musi być jednoznaczna. Nie może być nią dzień wcześniejszy niż data złożenia wniosku. Ponadto od chwili zawieszenia działalności do daty jej wznowienia musi minąć minimum 30 dni.
Podatki trzeba płacić – to prawda stara jak świat. Wyjątkiem jest właśnie czas zawieszenia działalności. Firma niby jest, ale nie działa. A skoro nie działa, nie ma przychodów to i nie ma obowiązku płacenia danin.
Ale już po wznowieniu działalności gospodarczej wszystko wraca do „normy”. I to dosłownie. Przedsiębiorca nie składa żadnych nowych deklaracji. Powrót następuje na takich samych warunkach jak przed zawieszeniem. W pierwszym rozliczeniu po wznowieniu działalności można uwzględnić wszystkie koszty i przychody osiągnięte w czasie zawieszenia.
CZYTAJ TAKŻE: Koniec CEIDG jeszcze w tym roku. Zastąpi go hub dla przedsiębiorców
Tak jak nie musisz informować Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o zawieszeniu biznesu, tak nie przekazujesz wzmianki o wznowieniu. ZUS dowiaduje się o tym fakcie automatycznie, w chwili złożenia odpowiedniego wniosku do CEIDG. Gdyby jednak okazało się, że twoja sytuacja ubezpieczeniowa w chwili zwieszenia uległa zmianie, wtedy musisz dostarczyć do organu rentowego wszelkie niezbędne zaświadczenia.
Co prawda w czasie zawieszenia nie trzeba opłacać składek, ale wszelkie terminy uprawniające do ulg są cały czas naliczane. Jeśli przysługuje ci prawo do preferencyjnej wysokości stawki, po okresie zawieszenia będzie on skrócony lub przeminie. Gdyby minął, konieczna będzie rejestracja w ZUS z nowymi kodami ubezpieczenia. Wznawiający działalność przedsiębiorca będzie miał na to 7 dni od chwili wznowienia.