Z tego artykułu dowiesz się:

Przedsiębiorca, który prowadzi biznes np. z małżonkiem zapłaci mniejszą składką zdrowotną za swojego partnera. Wprowadzają to zmiany w Polskim Ładzie.

Zmiany w Polskim Ładzie zakładają obniżenie podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla osób współpracujących przy prowadzeniu działalności gospodarczej. Składka zdrowotna ma dzięki temu być niższa jeszcze w tym roku.

Składka zdrowotna 2022

Gdy na początku 2022 wprowadzono przepisy tzw. Polskiego Ładu, zmieniły się zasady opłacania składki zdrowotnej dla przedsiębiorców. Wysokość składki zdrowotnej dla przedsiębiorców uzależniona jest od wybranej formy opodatkowania. I tak, inną składkę zdrowotną płacą rozliczający się ryczałtem, inną „liniowcy”, a jeszcze inną przedsiębiorcy, którzy wybrali skalę podatkową.

Oczywiście te zasady dotyczą wyłącznie przedsiębiorców. Co jednak, gdy w biznesie pomaga nam np. małżonek. Jeśli ma ona status osoby współpracującej składka zdrowotna będzie liczona dla niej inaczej.

Kto to jest osoba współpracująca?„Osoba współpracująca z osobą prowadzącą działalność gospodarczą” to pojęcie wprowadzone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych. Każdy, kto jest osobą współpracującą rozlicza składki ZUS, tak jakby sam był przedsiębiorcą. Zgodnie z przepisami ustawy osoba współpracująca to:

  • małżonek
  • dzieci
  • rodzice
  • dzieci drugiego małżonka
  • dzieci przysposobione
  • macocha
  • ojczym

pod warunkiem, że pozostają z przedsiębiorcą we wspólnym gospodarstwie domowym i współpracują z nim przy prowadzeniu działalności.

Rodzeństwo przedsiębiorcy, nawet jeśli z nim współpracuje nie ma statusu osoby współpracującej.Zasady współpracy i pomocy przy działalności gospodarczej nie są w przepisach dokładnie określone. Nie ma znaczenia czas pomocy ani forma tej współpracy. Może to być zarówno pomoc świadczona na podstawie umowy o pracę ale i nieodpłatna pomoc. W takiej sytuacji składki na ubezpieczenie społeczne osoby współpracującej płaci się tak samo jakby osoba współpracująca była przedsiębiorcą.

CZYTAJ TAKŻE: Koniec Polskiego Ładu jaki znamy? Przedsiębiorcy odliczą jednak składkę zdrowotną. [TABELA ILE ZYSKASZ]

ZUS osoby współpracującej

Od stycznia 2022 osoba współpracująca rozlicza składkę zdrowotną ryczałtowo. Niezależnie od sposobu rozliczania się przedsiębiorcy, (składka zdrowotna jest różna zależnie od sposobu opodatkowania), w przypadku osoby współpracującej składka zdrowotna zawsze jest taka sama, płacona ryczałtowo.

Podstawą składki zdrowotnej osoby współpracującej jest 100% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czwartym kwartale roku poprzedniego, włącznie z wypłatami z zysku. Składka zdrowotna to 9% tak ustalonej podstawy wymiaru.

W 2022 roku podstawa wymiaru składki zdrowotnej osoby współpracującej wynosi 6221,04 zł. Oznacza to, że wysokość składki zdrowotnej dla osoby współpracującej w 2022 roku wynosi 559,89 zł miesięcznie.

Niższa składka zdrowotna

Od lipca tego roku czekają nas jednak zmiany w zakresie składki zdrowotnej. Zgodnie z nowelizacją Polskiego Ładu PIT zostanie obniżony z 17% do 12%. Zlikwidowana będzie tez tzw. ulga dla klasy średniej. Spore zmiany dotyczą też składki zdrowotnej. Będzie można ją odliczać od dochodu. Istotne jest też to, że zmiany zakładają też niższą składkę zdrowotną dla osób współpracujących.

Wszystko dzięki temu, że do obliczania składki zdrowotnej osoby współpracującej będziemy korzystać z innego wskaźnika podstawy wymiaru. Zamiast 100% przeciętnego wynagrodzenia, będzie to 75%. W związku z tym składka zdrowotna dla osoby współpracującej od lipca wyniesie 419,92 zł. Oszczędność to ok. 140 zł miesięcznie.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

17 05 24

Czy technologia stojąca za krytpowalutami ma szansę zmienić świat? Czym jest i jak działa blockchain?

Blockchain to technologia, która zyskuje coraz większe znaczenie w świecie finansów, zwłaszcza w związku z rosnącą rolą kryptoaktywów.…
24 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
24 04 24

Zastosowanie laktozy w proszku w różnych branżach

Laktoza, naturalny cukier obecny w mleku, posiada szerokie zastosowanie zarówno w przemyśle farmaceutycznym, jak i spożywczym. W postaci…
17 04 24

Franczyza gastronomiczna – wszystko, co musisz wiedzieć przed jej podjęciem

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które…
16 04 24

Obieg dokumentów w firmie – sposoby na usprawnienie procesu

W każdej firmie, niezależnie od jej wielkości i branży, dokumenty pełnią kluczową rolę. Są nośnikami informacji, dowodami transakcji…
16 04 24

Czym są czynniki chłodnicze i jakie są ich rodzaje?

Klimatyzacja ze względu na swoje praktyczne rozwiązanie, które jest niezwykle pomocne w trakcie upałów, staje się coraz częstszym…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier