Z tego artykułu dowiesz się:

Czujesz, że to najlepszy moment, by wejść w świat biznesu? Sprawdź czy spełniasz warunki uprawniające do ubiegania się o pieniądze z UP na działalność gospodarczą. Bezzwrotne dofinansowanie to duże ułatwienie na start.

Twoje miejsce pracy zostało zlikwidowane z powodu pandemii koronawirusa? A może nie dogadujesz się z pracodawcą i myślisz o „pracy na swoim”? Otwarcie własnej działalności to dobre rozwiązanie, o ile masz dobry pomysł i konkretny plan działania. Odwiedź właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Powiatowy Urząd Pracy i zapytaj o dopłaty do działalności gospodarczej.

Pieniądze z UP na działalność gospodarczą tylko dla bezrobotnych

Do otrzymania wsparcia w wysokości nawet 30 tys. zł niezbędne jest posiadanie statusu bezrobotnego, czyli pozostawanie bez zatrudnienia i potwierdzenie tego faktu przez rejestrację w Urzędzie Pracy. Pieniądze z UP na rozpoczęcie działalności są jednym z kilku sposobów państwa na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Sama rejestracja wiąże się z nieco uciążliwą papierologią ale 30 tys. zł „piechotą nie chodzi”. Prawo do starania się o dotację mają także: absolwenci Centrum Integracji Społecznej Klubu Integracji Społecznej oraz niepracujący opiekunowie osób niepełnosprawnych, o ile nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.

CZYTAJ TAKŻE: Ile wynoszą składki ZUS w 2021 roku? To pewne, zapłacisz więcej

Ubiegający się nie może studiować dziennie oraz posiadać wyroku o przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu (w terminie 2 lat od złożenia wniosku). Co ważne, dofinansowanie można dostać tylko raz. Jeśli w przeszłości otrzymałeś omawianą pomoc finansową, nie możesz ubiegać się o nią ponownie. Nawet jeśli ją otrzymasz, trzeba będzie ją zwrócić, gdy prawda wyjdzie na jaw.

Poszczególne urzędy pracy ustalają w wewnętrznych regulaminach szczegółowe warunki kwalifikacji beneficjentów i wypłaty środków. Jednym z nich jest zakaz prowadzenia innej działalności we wskazanym przez UP terminie przed złożeniem wniosku (minimum 12 miesięcy). Po drugie, dyskwalifikujący starającego się będzie fakt odmówienia przyjęcia oferowanego przez konsultanta UP zatrudnienia lub stażu (we wskazanym przez jednostkę terminie).

CZYTAJ TAKŻE: Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Ile wynosi dotacja

Ostateczna kwota jaką z Urzędu Pracy może otrzymać startujący przedsiębiorca, ustalana jest indywidualnie przez konkretną jednostkę. Pracownicy UP racjonalnie dzielą środki uzyskane z budżetu na ten cel. Przepisy mówią jedynie, że wsparcie nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Co oznacza, że w 2021 roku będzie można otrzymać nawet 32 712 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Wniosek i umowa na pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Aby otrzymać pieniądze należy we właściwym powiatowym Urzędzie Pracy złożyć wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Warto śledzić stronę internetową urzędu, aby wiedzieć w jakich terminach trwają nabory. Wniosek składa się na urzędowym formularzu, w którym należy przedstawić: szczegółowy opis działalności, wnioskowaną kwotę z rozbiciem na poszczególne elementy i wskazaniem źródeł finansowania, kalkulację kosztów oraz deklarację co do zabezpieczenia zwrotu dopłaty (gdyby zaszła taka potrzeba).

Bardzo ważnym elementem jest biznesplan, który pozwoli urzędnikom na zapoznanie się z twoimi planami. Po złożeniu wniosku, przechodzi on formalną i merytoryczną kontrolę. Procedura weryfikacji trwa do 30 dniu. Gdy ta będzie korzystna, dostaniesz odpowiedź pozytywną i zostaniesz zaproszony do podpisania umowy ze starostą. Po otrzymaniu pieniędzy należy założyć działalności i w terminie 30 dni rozdysponować środki zgodnie z deklaracją. Ponadto przedsiębiorca , który otrzymał pieniądze musi prowadzić założoną działalność przez minimum 12 miesięcy oraz niepodejmować w tym czasie zatrudnienia. W przeciwnym razie grozi odebranie dofinansowania.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 02 24

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku?

E-PIT. Zwrot czy nadpłata podatku? Gorący okres rozliczeń podatkowych za 2023 rok już za pasem. Wiele osób zastanawia…
pit
15 02 24

Branża hotelarska zaciera ręce. Tak dobrego rozpoczęcia roku dawno nie było

Tak dobrego rozpoczęcia roku w HoReCa nie było od wybuchu pandemii. 20% hotelarzy i restauratorów liczy na więcej…
hotel
14 02 24

Raty na leczenie zębów. Dentyści zacierają ręce

Dentyści mówią o nowym trendzie. Pacjenci coraz częściej pytają o raty lub chcą leczyć zęby na kredyt Blisko…
kredyt na dentystę

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
08 02 24

BIK prognozuje poprawę sytuacji na rynku kredytów dla mikrofirm

Mikroprzedsiębiorcy w 2023 roku chętniej korzystali z kredytów bankowych. Jak wynika z danych BIK, sprzedaż kredytów dla tej…
kredyt
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier