Z tego artykułu dowiesz się:

Czujesz, że to najlepszy moment, by wejść w świat biznesu? Sprawdź czy spełniasz warunki uprawniające do ubiegania się o pieniądze z UP na działalność gospodarczą. Bezzwrotne dofinansowanie to duże ułatwienie na start.

Twoje miejsce pracy zostało zlikwidowane z powodu pandemii koronawirusa? A może nie dogadujesz się z pracodawcą i myślisz o „pracy na swoim”? Otwarcie własnej działalności to dobre rozwiązanie, o ile masz dobry pomysł i konkretny plan działania. Odwiedź właściwy ze względu na miejsce zamieszkania Powiatowy Urząd Pracy i zapytaj o dopłaty do działalności gospodarczej.

Pieniądze z UP na działalność gospodarczą tylko dla bezrobotnych

Do otrzymania wsparcia w wysokości nawet 30 tys. zł niezbędne jest posiadanie statusu bezrobotnego, czyli pozostawanie bez zatrudnienia i potwierdzenie tego faktu przez rejestrację w Urzędzie Pracy. Pieniądze z UP na rozpoczęcie działalności są jednym z kilku sposobów państwa na aktywizację zawodową osób bezrobotnych. Sama rejestracja wiąże się z nieco uciążliwą papierologią ale 30 tys. zł „piechotą nie chodzi”. Prawo do starania się o dotację mają także: absolwenci Centrum Integracji Społecznej Klubu Integracji Społecznej oraz niepracujący opiekunowie osób niepełnosprawnych, o ile nie pobierają świadczenia pielęgnacyjnego lub zasiłku opiekuńczego.

CZYTAJ TAKŻE: Ile wynoszą składki ZUS w 2021 roku? To pewne, zapłacisz więcej

Ubiegający się nie może studiować dziennie oraz posiadać wyroku o przestępstwo przeciwko obrotowi gospodarczemu (w terminie 2 lat od złożenia wniosku). Co ważne, dofinansowanie można dostać tylko raz. Jeśli w przeszłości otrzymałeś omawianą pomoc finansową, nie możesz ubiegać się o nią ponownie. Nawet jeśli ją otrzymasz, trzeba będzie ją zwrócić, gdy prawda wyjdzie na jaw.

Poszczególne urzędy pracy ustalają w wewnętrznych regulaminach szczegółowe warunki kwalifikacji beneficjentów i wypłaty środków. Jednym z nich jest zakaz prowadzenia innej działalności we wskazanym przez UP terminie przed złożeniem wniosku (minimum 12 miesięcy). Po drugie, dyskwalifikujący starającego się będzie fakt odmówienia przyjęcia oferowanego przez konsultanta UP zatrudnienia lub stażu (we wskazanym przez jednostkę terminie).

CZYTAJ TAKŻE: Czy zawieszenie działalności gospodarczej się opłaca?

Ile wynosi dotacja

Ostateczna kwota jaką z Urzędu Pracy może otrzymać startujący przedsiębiorca, ustalana jest indywidualnie przez konkretną jednostkę. Pracownicy UP racjonalnie dzielą środki uzyskane z budżetu na ten cel. Przepisy mówią jedynie, że wsparcie nie może przekroczyć 6-krotności przeciętnego wynagrodzenia. Co oznacza, że w 2021 roku będzie można otrzymać nawet 32 712 zł.

CZYTAJ TAKŻE: Działalność nierejestrowana szansą na wypróbowanie biznesu

Wniosek i umowa na pieniądze z UP na działalność gospodarczą

Aby otrzymać pieniądze należy we właściwym powiatowym Urzędzie Pracy złożyć wniosek o dofinansowanie podjęcia działalności gospodarczej. Warto śledzić stronę internetową urzędu, aby wiedzieć w jakich terminach trwają nabory. Wniosek składa się na urzędowym formularzu, w którym należy przedstawić: szczegółowy opis działalności, wnioskowaną kwotę z rozbiciem na poszczególne elementy i wskazaniem źródeł finansowania, kalkulację kosztów oraz deklarację co do zabezpieczenia zwrotu dopłaty (gdyby zaszła taka potrzeba).

Bardzo ważnym elementem jest biznesplan, który pozwoli urzędnikom na zapoznanie się z twoimi planami. Po złożeniu wniosku, przechodzi on formalną i merytoryczną kontrolę. Procedura weryfikacji trwa do 30 dniu. Gdy ta będzie korzystna, dostaniesz odpowiedź pozytywną i zostaniesz zaproszony do podpisania umowy ze starostą. Po otrzymaniu pieniędzy należy założyć działalności i w terminie 30 dni rozdysponować środki zgodnie z deklaracją. Ponadto przedsiębiorca , który otrzymał pieniądze musi prowadzić założoną działalność przez minimum 12 miesięcy oraz niepodejmować w tym czasie zatrudnienia. W przeciwnym razie grozi odebranie dofinansowania.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier