Z tego artykułu dowiesz się:

Dane są bezwzględne. Najnowszy raport Coface obnażył wstydliwą prawdę. Polskie firmy są niewypłacalne. Kryzys dopadł wiele branż, ale w trzech jest naprawdę źle.

Pogłębiająca się recesja spowodowana sytuacją epidemiologiczną w kraju, nie wróży nic dobrego. Co gorsze udostępniane dane nie wskazują na to, by w najbliższym czasie coś miało zmienić się na lepsze. Liczba chorych na COVID-19 utrzymuje się na wysokim poziomie, rządzący przedłużają lockdown, a przedsiębiorcy muszą radzić sobie z restrykcjami. Nie jest to dobre środowisko do budowania biznesu.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Niewypłacalność szybko rośnie

122 procent - o tyle według analityków firmy Coface wzrósł poziom niewypłacalności w pierwszym kwartale 2021 roku w porównaniu z tym samym okresem w roku ubiegłym. Zdaniem ekspertów na wzrost wpłynęło między innymi wprowadzenie uproszczonego postępowania pozasądowego. Rozwiązanie to umożliwiła ustawa covidowa z 19 marca 2020 r.

CZYTAJ TAKŻE: Małe i średnie firmy bez płynności finansowej. Winny koronawirus

Wszystkich ujętych w badaniu przypadków było 515. Ale na tę liczbę składają się zarówno firmy, względem których sądy ogłosiły postanowienie o upadłości i restrukturyzacji. Było ich 161. Jak również 354 podmioty, które obwieściły niewypłacalność w Monitorze Sądowym i Gospodarczym na mocy nowych przepisów. Zdaniem przedstawicieli Coface ostateczna liczba i tak jest zaniżona. Ponieważ z uwagi na trzecią falę pandemii sądy działają wolniej. Gdyby funkcjonowały normalnie postanowień sądowych byłoby więcej.

CZYTAJ TAKŻE: Kryzys w Polsce najmocniej dotyka małe rodzinne firmy – 75% wzrost niewypłacalności

Z jakich branż firmy są niewypłacalne

Raport nie pozostawia złudzeń, w trudnej sytuacji są firmy ze wszystkich branż. Dane pokrywają się z obostrzeniami dotykającymi poszczególnych branż. Tam gdzie restrykcje są najsurowsze, jest najgorzej. Na pierwszym miejscu ze wzrostem o prawie 240 procent jest transport. Zaraz za nim usługi – 220 procent. Potem handel – 135 procent i budownictwo – 77 procent.

CZYTAJ TAKŻE: Polski Nowy Ład da popalić przedsiębiorcom? Ktoś musi za niego zapłacić

Najczęściej niewypłacalność ogłaszają przedsiębiorcy. To oni stanowią aż 59 procent wszystkich przypadków, o których informują odpowiednie publikatory. Co gorsza przedsiębiorcy wygrywają nawet z upadającymi spółkami z o.o.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier