Autorzy projektu ustawy przyznają w krótkim opisie, że sytuacja na Odrze spowodowała trudną sytuację wielu przedsiębiorców. Zauważają także, że „z uwagi na zaistniałą sytuację ekologiczną odwoływane są rezerwacje w ośrodkach wypoczynkowych”. Brakuje także osób wypoczywających nad Odrą. A zatem sytuacja mocno odbiega od tej, jaka panowała przed pojawieniem się kryzysu ekologicznego na tym obszarze. „Z napływających informacji wynika, że szczególnie ucierpiały podmioty prowadzące działalność w zakresie gastronomii, transportu morskiego i przybrzeżnego oraz związaną z kulturą, rozrywką i rekreacją”– czytamy w rządowych dokumentach.
W projekcie ustawy, jej autorzy przewidują wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego za określony miesiąc. Ma być ono skierowane do płatników składek. Pomoc ta nie trafi jednak do jednostek budżetowych lub samorządowych zakładów budżetowych.
Zakres podmiotów, które mogą liczyć na jednorazowe świadczenie, będzie dokładnie określony w rządowym rozporządzeniu. Najpewniej ustawodawcy zastosują znany z czasów pandemii wykaz kodów PKD pod kątem przeważającej działalności. Dodatkowo rząd wskaże powiaty objęte ustawową pomocą.
Autorzy projektu zaznaczają, że we wspomnianym rozporządzeniu rząd wskaże miesiące, za które będzie można uzyskać pomoc.
CZYTAJ TAKŻE: Podatek minimalny do zamrażarki. Wróci najwcześniej w 2024 r.
Najpewniej rząd zastosuje znany już mechanizm, w którym instytucją odpowiedzialną za przyznanie i wypłatę pomocy będzie Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Takie właśnie rozwiązanie znajdujemy w rządowych dokumentach.
Zgodnie ze wstępnymi informacjami pomoc uzyskają przedsiębiorcy, którzy na dzień 1 lipca 2022 r. prowadzili działalność zgodną z kodami PKD jakie Rada Ministrów wskaże w rozporządzeniu.
Projekt zakłada, że przedsiębiorca ubiegający się o wsparcie „w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze uzyskał przychód z działalności w rozumieniu przepisów podatkowych w miesiącu wskazanym w rozporządzeniu (sierpniu 2022 r.) niższy o co najmniej 50% w stosunku
do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu roku poprzedniego”.
Ustawa będzie także wymagała zgłoszenia przed 31.07.2022 r. co najmniej jednej osoby do ubezpieczeń emerytalnego i rentowych. Dodatkowo, w ewidencji zakładu musi figurować co najmniej jeden adres prowadzenia działalności na terenie powiatu, wymienionego w rozporządzeniu.
Według informacji znalezionych w wykazie prac legislacyjnych pomoc wyniesie 3010 złotych za każdego ubezpieczonego. Kwota ta będzie wolna z podatku PIT, a pieniądze będą pochodziły z Funduszu Pracy. Ustawa najpewniej trafi pod obrady Sejmu 2 września 2022 r.