Z tego artykułu dowiesz się:

Aż 72% przedsiębiorstw jest zdania, że w ostatnim półroczu warunki prowadzenia biznesu w Polsce się pogorszyły. Co czwarty nie widzi zmiany. Tylko 3% jest zdania, że firmę prowadzi się lepiej – To główne wnioski z badania CBM Indicator przeprowadzonego dla Konfederacji Lewiatan. Prowadzenie firmy jest coraz trudniejsze.

Prowadzenie firmy pełne wyzwań

„Indeks Biznesu” to cykliczne badanie zlecane przez Konfederację Lewiatan, która zrzesza małych średnich i dużych przedsiębiorców. Ostatnie półrocze okazało się dla właścicieli firm szczególnie trudnym okresem. Można przypuszczać, że na opisane nastroje wpływ miały m.in. zmiany podatkowe, a także spowolnienie gospodarki. Prowadzenie firmy w warunkach „Polskiego Ładu” i zapowiadanych korekt do niego faktycznie było dla potężnym wyzwaniem, szczególnie dla małych i młodych firm. Choć nie jest to regułą.

CZYTAJ TAKŻE: Czy Polskę czeka ciężki kryzys? Zdecydowana większość przedsiębiorców nie ma wątpliwości. 

Im mniejsza firma, tym gorsze nastroje

Z badania „Indeks Biznesu” wynika, że najbardziej pesymistyczne wnioski z ostatniego półrocza wyciągnęli właściciele małych firm. O pogorszeniu warunków prowadzenia działalności gospodarczej mówiło aż 75% przedsiębiorców w tej kategorii. Dużo lepsze wyniki są w przypadku właścicieli średnich firm. Minione półrocze źle wspominać będzie 64% z nich. W przypadku największych podmiotów z tymi nastrojami utożsamia się 60% dużych przedsiębiorców.

Wyraźnie widać po wynikach tego badania, że im mniejsza firma, tym mniejsza odporność na negatywne zmiany, mające wpływ na prowadzenie biznesu w Polsce.

Spada odsetek optymistów

Równolegle ankieterzy zapytali także o ocenę perspektyw dla firm na przyszłość. Z wyników badania wynika, że 64% przedsiębiorców ma negatywne nastawienie. Tylko 33% uważa, że ma powody do optymizmu. Największymi pesymistami są menadżerowie z małych firm (66%). Na przeciwnym biegunie są najwięksi gracze, wśród których odsetek osób z negatywnym nastawieniem na przyszłość to jedynie 52% ankietowanych.

Badanie przeprowadził CBM Indicator w sierpniu 2022 roku.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier