magazyn-firma
3 min. czytania

Pomysł na biznes na wsi w czasie inflacji

pomysł na biznes
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
29 08 22
Z tego artykułu dowiesz się:

W Magazynie Firma wracamy do naszego cyklu „pomysł na biznes”. Tym razem przedstawimy 5, naszym zdaniem niezłych pomysłów na biznes na wsi w czasie inflacji. Czy pozarolnicza działalność gospodarcza w bardzo małych miejscowościach ma sens? Oczywiście. Pod warunkiem że zrobimy to z głową.

Pomysł na biznes – artykuły rolne z dostawą do miast

Absolutnie nie mówimy tutaj o handlu z otwartej furgonetki, czy przyczepy. Nie ma też potrzeby szukania biur, w którym ochrona pozwoli nam przejść po piętrach, by zapytać, czy ktoś potrzebuje jajek. Nie! Dobry pomysł na biznes idzie w inną stronę. Są przedsiębiorcy, którzy zamówienia zbierają przez internet, różnego rodzaju anonse, media społecznościowe, czy tradycyjnie „po znajomych”. W wyznaczonym dniu tygodnia dostarczają do klientów z pobliskich miast (często małych, powiatowych) ziemniaki, jajka, przeróżne warzywa i owoce. Jak to działa?

Ogromną rolę przy takim biznesie ma… marketing szeptany. Wbrew obiegowej opinii produkty bezpośrednio ze wsi, nie muszą być wcale tańsze. Konsumenci wiedzą, że jaja od kur z wolnego wybiegu, szczególnie w rozmiarze „L” nie mogą być tańsze, niż te leżące w wytłaczance w dyskoncie czy markecie. To samo dotyczy innych produktów.

Rolnicy, upatrujący szans na tego typu sprzedaż, czasem łączą się w grupy, spółdzielnie. Swego czasu można było na taki biznes zdobyć niezłą dotację. Zresztą warto śledzić ogłoszenia w ARiMR. Czasem pomoc państwa lub UE pozwoli na sfinansowanie zakupu samochodu dostawczego, stworzenia strony internetowej lub innych działań marketingowych, adresowanych do małych społeczności lokalnych.

Miejsce do pracy zdalnej dla miastowych

Tyle napisano o agroturystyce, że my, w tym artykule, naprawdę damy sobie z nią spokój. Przynajmniej w... klasycznym wydaniu. Co raz więcej osób z miast, które poznały zalety pracy zdalnej, szuka możliwości popracowania z innego niż biura miejscu. Na werandzie wiejskiego domu, w ogrodzie, czy przy otwartym oknie, za którym widać las, a nie biurowce.

Osobiście spotkaliśmy się z przypadkiem, w którym w agroturystyce w niewielkiej miejscowości w Małopolsce działo miejsce… coworkingu. Gościły w nim trzy rodziny, z których przynajmniej 4 osoby oddały się pracy na swoich laptopach. Warunek jest jednak jeden. Szybki internet. W tym przypadku do dyspozycji gości był nie tylko światłowód, ale także wieża telefonii komórkowej z nadajnikami trzech operatorów w odległości 1 km. 5G co prawda nie było, ale technologia LTE, „dźwignęła zadanie”.

Sklep z niezbędnymi produktami

Nawet do niewielkich wsi, niebędących siedzibą gminy zagląda już wielki handel, na przykład w wydaniu sieci Dino. Zresztą wiele osób przynajmniej raz w tygodniu jedzie do najbliższego miasta na większe zakupy. Czy w takich okolicznościach sklep spożywczy lub wielobranżowy ma sens? Oczywiście, pod warunkiem dobrze opracowanego planu zatowarowania.

W każdym gospodarstwie domowym może czegoś braknąć w ostatniej chwili. Pieczywo, mięso drobiowe, wędliny, papierosy, alkohol, napoje bezalkoholowe, czy chemia to obowiązkowy asortyment w wiejskim sklepie. Jeśli istnieje także możliwość płatności kartą, zakup butli gazowej (jeśli w miejscowości nie ma instalacji) oraz kart pre-paid, z pewnością sprawi, że ruch w interesie będzie. Trzeba tylko całość zaplanować rozsądnie i dobrze znać potrzeby lokalnej społeczności.

Firma kosmetyczna na wsi?

Jak pokazują badania, na wsiach bez problemu utrzymują się jednoosobowe firmy, zajmujące się różnego rodzaju usługami kosmetycznymi i fryzjerskimi. Przedsiębiorcza osoba, z talentem i dobrymi cenami, specjalizująca się np. w stylizacji paznokci, potrafi ściąć do siebie klientki z całej gminy, a nawet dalszej okolicy. Jeśli w tym wypadku zadziała marketing szeptany, to w połączeniu z mocą mediów społecznościowych, pracy może być całkiem sporo. Na terminy klientki będą umawiały się z wyprzedzeniem

Usługi zdalne – od korepetycji, po księgowość

Znamy osoby, które z premedytacją uciekły z wielkich miast na wieś. Jedyny warunek? Dobre połączenie internetowe. Są nauczyciele, którzy właśnie po wyprowadzce na wieś zaczęli mocno angażować się korepetycje online. Znamy też księgowe, copywriterów, handlowców, grafików, czy twórców stron internetowych, którzy wybrali życie z dala od miejskiego zgiełku. Trzeba przyznać, że wiele z nich dobrze sobie radzi. Zaletą są z pewnością niskie koszty, bliskość natury oraz jak twierdzą niektórzy „święty spokój”.

 

To Cię zainteresuje

Finansowanie aut firmowych - jakie są ich rodzaje?

Posiadanie floty samochodowej jest bardzo istotne z punktu widzenia większości firm. Pojazdy firmowe są wykorzystywane do realizacji usług…

Za ile sąsiad sprzedał mieszkanie? Wkrótce wszyscy się dowiedzą

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają…
mieszkania
24 03 23

Dino z rekordowym zyskiem. Będzie jeszcze lepiej?

Dino znów przekazuje pozytywne informacje. Gigantyczne przychody i ogromny zysk netto polskiej sieci. Spółka Dino Polska S.A. zanotowała…
dino
23 03 23

Dobrowolny ZUS. Czy to możliwe?

Wypis z ZUSu będzie możliwy? Prowadzenie firmy całkowicie bez obowiązku płacenia składek na ubezpieczenie społeczne? Tym temat zajął się…
dobrowolny_zus

Samochód służbowy do celów prywatnych – zasady korzystania

Jeśli pracodawca chce udostępnić samochód służbowy do celów prywatnych pracownika, warto poznać zasady korzystania z takiego rozwiązania. Jak…
samochód służbowy

ING rusza z odroczonymi płatnościami dla firm. Jak to działa?

Odroczone płatności dla firm do 60 dni ma już w swojej ofercie ING BSK. Produkt oferowany jest we…
ING_LOGO

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier