magazyn-firma
Z tego artykułu dowiesz się:

Wolny strzelec radzi sobie z inflacją, jeśli ma na tyle zleceń by… pracować więcej. Taką diagnozę słyszymy od kolejnych przedstawicieli wolnych zawodów lub… niezależnych ekspertów. Są jednak profesje, które drożyzna mocno poturbowała.

Wolny strzelec 2022

A gdyby rzucić etat, przestać mieć nad głową szefa, realizować zlecenie za zleceniem na własnych zasadach? Jak pokazują badania, taka myśl często pojawiała się w głowach przedstawicieli pokolenia Y. Szczególnie charakterystyczne było to dla pracowników, wchodzących w życie zawodowe w latach 2005-2020. Wolny strzelec – to aspiracja wielu osób, reprezentujących przeróżne profesje.

Zgodnie z definicją pojęcie „wolnego strzelca” jest dużo szersze niż „wolnego zawodu”. W ostatnich latach częściej stosowane jest określenie „freelancer”, choć ostatnio polskojęzyczny termin zyskuje na popularności. Co do zasady to osoba pracująca bez etatu i realizująca zlecenie za zleceniem. Częściej niż jeszcze 10 lat temu to także mikroprzedsiębiorcy, którzy śmieciowe umowy zastąpili fakturami VAT.

CZYTAJ TAKŻE: E-faktury KSeF. Od kiedy będą obowiązkowe?

Kto najczęściej staje się freelancerem?

Wśród freelancerów największą grupę stanowią fotografowie i fotograficy, dziennikarze, osoby zajmujące się tłumaczeniami, programiści, copywriterzy i ghostwriterzy, malarze, graficy komputerowi, konferansjerzy. Do tej definicji można zaliczyć także np. tzw. ekspertów kredytowych. W Polsce przyjęło się, że do określenia wolnych strzelców nie zalicza się osób wykonujących prace fizyczne, nawet jeśli działają w podobnych ramach prawnych jak wyżej wymienieni.

CZYTAJ TAKŻE: Najlepsze oferty dla wolnego strzelca - praca zdalna

Wolny strzelec w czasie inflacji

Sytuacja wolnych strzelców zaczęła się psuć jeszcze przed pojawieniem się problemów inflacyjnych. Trzeba jednak przyznać, że wielu z nich przebrnęło przez pandemię suchą nogą, bowiem dobrze są przygotowani do zadań zdalnych. Momentem próby były… zapowiedzi wprowadzenia „Polskiego Ładu”. Wówczas wielu wolnych strzelców zaczęło poważnie myśleć o stabilnej robocie na etacie. Zdecydowana większość jednak, mimo złych prognoz nie rezygnowała z dotychczasowej formy działania.

Co stało się później? Inflacja mocno uderzyła w większość freelancerów. W przypadku sporej części z nich podniesienie cen oznaczałoby utratę zleceniodawców. Wszechobecną drożyznę łatwiej przechodzą ci, którzy są w stanie pracować więcej. Oczywiście pod warunkiem, że… mają więcej zleceń.

Praca która „oddycha”

Pani A., która pracuje jako graficzka komputerowa mówi, że jej rytm pracy można porównać z oddychaniem. „To proste. Kiedy robi ci się duszno, wciągasz więcej powietrza. Kiedy się relaksujesz możesz oddychać płytko. Tak samo ja. Z inflacją radzę sobie tak, że biorę więcej zleceń. Zarabiam więcej i jestem w stanie przetrwać. Gdyby nie było takiej możliwości, zaczęłabym się dusić” – opowiada. Przyznaje, że mniej przejmuje się np. wzrostami cen paliw (choć dużo jeździ samochodem), niż jej partner, który pracuje na etacie i dostał ostatnio jedynie 5% podwyżki.

„Dusić” zaczyna się J. - ekspert kredytowy. „Moja działalność polega na pomaganiu ludziom w znajdowaniu kredytów hipotecznych i formalnościach z nimi związanych. W moim przypadku nie mogę pracować więcej bo… pracy nie mam w ogóle. Nikt dzisiaj nie chce zaciągać w moim mieście kredytów. Jest źle” – przyznaje w rozmowie Magazynem Firma.

Czy moda na freelance przeminie?

W dobie tak wielu możliwości pracy zdalnej, mobilnego internetu, zaawansowanej technologii trudno oczekiwać, by aspiracje do stania się wolnym strzelcem wyginęły jak dinozaury. I choć część wolnych strzelców być może ucieknie w etat, większość z nich pozostanie na swoim. Często to osoby, które nie wyobrażają siebie w ramach określonych przez np. korporację. W trudniejszych czasach mają tę umiejętność zagryzania zębów i przyciskania pasa – jeśli trzeba. W większości przypadków to nie tylko styl życia i pracy, ale także ważny element osobowości.

To Cię zainteresuje

Za ile sąsiad sprzedał mieszkanie? Wkrótce wszyscy się dowiedzą

Za ile sąsiad lub deweloper sprzedali mieszkanie? I to realnie, a nie ofertowo. Już niedługo takie dane mają…
mieszkania
28 03 23

Zatory płatnicze. Jest nowy rekord

Zatory płatnicze to bolączka polskich firm. Najnowsze dostępne badania wskazują, że zatory płatnicze osiągnęły rekordowy wynik. BIG Infomonitor,…
zatory-platnicze
21 03 23

Rosną długi Polaków. Co powoduje największe zadłużenie?

Długi ma ponad 2,5 mln osób w Polsce, a całkowite zadłużenie wzrosło w 2022 roku o ponad 6…
długi
15 03 23

Limit płatności gotówkowych. Zmiany 2024

Zmienia się limit płatności gotówkowych. Płatność przy użyciu banknotów i monet będzie ograniczona. Limit płatności gotówkowych to temat,…
limit-gotowki

Saxo Bank z nowymi produktami dla klientów. Gratka dla inwestorów

Saxo Bank, duński bank inwestycyjny rozwija ofertę dla polskich klientów. Instytucja wyspecjalizowana w obsłudze inwestorów zapowiada zmiany w…
saxo bank
01 03 23

W co inwestować w 2023?

Inwestowanie to jedna z ważnych dziedzin finansów osobistych, która pozwala pomnażać posiadane środki pieniężne. Istnieje wiele sposobów inwestowania,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier