2 min. czytania

Praca zdalna po pandemii. Jak będzie wyglądać

praca zdalna
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
27 05 21
Z tego artykułu dowiesz się:

W tej chwili praca zdalna to codzienność 8 milionów Polaków. Większość z nich twierdzi, że dzięki home office są bardziej wydajni.

Praca zdalna nie dla każdego

To czy u danego pracodawcy funkcjonuje praca zdalna zależy między innymi od specyfiki wykonywanego zawodu. Nie wszystkie obowiązki służbowe da się wykonywać zza komputera. Kosmetyczka, czy lekarz w szpitalu muszą stawiać się osobiście do pracy.

Ale jest wiele profesji, które spokojnie można wykonywać zza monitora. Jak pokazują badania „Finansowy Barometr ING” aż 55 procent pytanych uważa, że spokojnie mogłaby pracować z domu, gdyby zaszła taka potrzeba. Z zastrzeżeniem, że nie byłoby to żadnym zagrożeniem dla wykonywanych przez nich obowiązków służbowych.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna: Oszczędność czasu kontra podwyższony poziom stresu

Z badania wynika, że blisko 8 milionów pracowników w Polsce miało kontakt ze zdalnym wykonywaniem zadań służbowych. Ale nie było to w pełnym wymiarze czasu pracy. W większości przypadków było to system dzielony tzw. praca hybrydowa. Home office na 100 procent wykonuje 2 miliony osób.

Realia pracy po pandemii

Przeglądając aktualne ogłoszenia o pracę można zauważyć nowy trend. Firmy oferują pracę zdalną z zastrzeżeniem, że po pandemii będą wprowadzali tryb dzielony. Z przewagą dla obecności w biurze.

Pracodawcy, którzy zostali zmuszeni przez pandemiczne realia do ograniczenia bezpośrednich kontaktów w zespołach nie ukrywają, że home office nie jest ich spełnieniem marzeń. Od początku większość z nich miała obawy. Między innymi co do możliwości kontroli swoich podwładnych.

Praca zdalna jest nieefektywna. Oto twarde dowody

Mniej sceptyczni są pracownicy, którzy nie ukrywają, że ta forma zatrudnienia przypadła im do serca. Chociaż są świadomi niechęci zwierzchników. Tylko co piąty uważa, że po pandemii praca zdalna będzie dominować.

Home office w zgodzie z work-life balance

Zastanawiasz się dlaczego Polakom tak spodobało się pracowanie w zdalnym trybie? Przede wszystkim pozwalam im to na zaoszczędzenie sporej ilości czasu, którą zamiast na dojazd i powrót mogą poświęcić na: sport czy aktywności rodzinne. W dużych miastach to nawet 2 godziny dziennie. Jest to więc mocno odczuwany czas.

CZYTAJ TAKŻE: Dyscyplinarka za alkohol na pracy zdalnej możliwa i stosowana

Co ciekawe, ponad połowa ankietowanych (54 procent) twierdzi, że dzięki home office są bardziej wydajni. A 81 procent przyznaje się do posiadania domowego miejsca pracy.

Ale nie wszystko jest idealnie. Największym wyzwaniem dla pracowników zdalnych są telekonferencje. To najbardziej nielubiany element home office. Aż 62 procent ankietowanych przyznaje, że wolą kontakt osobisty.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier