2 min. czytania

Umowa zlecenie w Polskim Ładzie

umowa zlecenie
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
13 01 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Według Ministerstwa Finansów tylko 4% osób, które zarabiają na umowach zlecenie straci na Polskim Ładzie. Niestety, w styczniu 2022 roku niepokojąco dużo osób może mieć wrażenie, że znalazło się w tym wąskim gronie. Co zrobić, jeśli styczniowy przelew okazał się niższy niż w grudniu? Jak działa umowa zlecenie w Polskim Ładzie?

Umowa zlecenie – kto zyskuje, a kto traci na Polskim Ładzie?

Zacznijmy od statystyk przytoczonych przez resort finansów. Wynika z nich, że obecnie dla około 1,7 mln osób „działalność wykonywana osobiście” na podstawie umowy zlecenie lub o dzieło to główne źródło dochodu. Sporo. Liczbę tą możemy porównać z populacją Warszawy lub województwa zachodniopomorskiego.

Ministerstwo Finansów szacuje, że 28% z tej grupy skorzysta na rozwiązaniach wynikających z Polskiego Ładu. Dla 68% wpływ nowych przepisów określany jest jako neutralny. Jedynie 4% będzie tracić w wyniku obowiązujących od początku roku zmian.

Chcesz płacić niższy ZUS? Masz na to czas tylko do końca miesiąca

Resort zamieścił nawet tabelkę, z której wynika, że osoby osiągające wynagrodzenie brutto do 1450 złotych nie odczują żadnej różnicy. Podatnicy, którzy miesięcznie osiągają z tego tytułu kwotę między 1.450 a 4.900 złotych, zyskają. Stracą natomiast ci, którzy z „działalności wykonywanej osobiście” pobierają wynagrodzenie powyżej 4.900 złotych.

CZYTAJ TAKŻE: Chcesz płacić niższy ZUS? Masz na to czas tylko do końca miesiąca.

Styczniowe wynagrodzenie to korekty

Okazuje się, że część zleceniobiorców mogła otrzymać niższe wynagrodzenie w styczniu br. Potwierdzają to zresztą osoby, pracujący na umowach zlecenie. Zdaniem fiskusa mogło się tak stać w sytuacji, w której kwota wolna od podatku nie została uwzględniona przy wypłacie wynagrodzenia, a ma być wzięta pod uwagę dopiero na koniec roku, czyli przy rozliczeniu podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT). Dla osób, które żyją od pierwszego do pierwszego, to mało zadowalająca perspektywa.

Rozwiązaniem tych problemów ma być „słynne” już w działach płac i księgowości świeżutkie Rozporządzenie Ministra Finansów z 7 stycznia 2022 roku. Przepisy w nim zawarte przedłużają termin poboru zaliczek PIT.

Za niskie wynagrodzenie z tytułu umowy zlecenia

Jak informuje resort finansów:

Zleceniobiorca nic nie musi robić, rozporządzenie działa z automatu. Natomiast jeśli zleceniobiorca nie chce, aby pobierana była mniejsza zaliczka na podatek, bo np. pracuje w dwóch miejscach, może złożyć wniosek o niestosowanie mechanizmu wynikającego z Rozporządzenia”

Zleceniodawca musi porównać zaliczki

Większy problem ma zleceniodawca. Musi bowiem porównać wysokość zaliczki, która została obliczona według stanu prawnego przed i po 1 stycznia 2022 roku. W takim wypadku zgodnie z nowym przepisem powinien… pobrać tę niższą zaliczkę. Co ciekawe w przypadku umów zlecenia najczęściej będzie to zaliczka, którą obliczymy według starych przepisów, obowiązujących w ubiegłym roku.

Jak widać, łatwo nie jest. W obliczu Polskiego Ładu kolejny problem spada właśnie na przedsiębiorców. W tym wypadku tych, którzy podpisują umowy ze zleceniobiorcami.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Działalność nierejestrowana 2024. Kiedy potrzebna jest kasa fiskalna?

Działalność nierejestrowana to dobry sposób na przetestowanie swojego biznesu i ułatwienie polegające na możliwości poprowadzenia firmy niewielkich rozmiarów.…
działalność nierejestrowana 2024

Podatek od darowizny 2024r. Jaki podatek za darowiznę od rodziców?

Podatek od darowizny trzeba rozliczyć w każdym przypadku. Nawet wtedy gdy darowizna przekazywana jest od rodziny. W tym…
podatek od darowizny

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
podatek-kasowy

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier