3 min. czytania

Pracownik w WOT. Co, jeśli zostanie wezwany?

WOT
Autor
redakcja
Opublikowano
08 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownik w WOT nie jest rzadkością. Co w sytuacji, w której otrzyma on wezwanie do swojej jednostki w trybie alarmowym? W związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy pierwsi pracodawcy z Podlasia już muszą się zmierzyć z taką rzeczywistością. Niewykluczone, że wkrótce spotka to kolejnych, także w głębi kraju

Pracownik w WOT – wezwanie na granicę

Poniedziałkowe popołudnie. Na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnej pojawia się komunikat: „Uwaga pracodawcy! Od godz.15.00, ze względu na sytuację na granicy, żołnierze OT dwóch batalionów lekkiej piechoty (Białystok i Hajnówka) z 1 Podlaskiej Brygady OT zostali wezwani do swoich jednostek w trybie alarmowym”. To oznacza, że pracownik służący w WOT nie pojawi się na kolejnej zmianie w firmie.

 

Niewykluczone, że w kolejnych godzinach podobne informacje będą dotyczyły żołnierzy i ich pracodawców w głębi kraju. W porannym komunikacie podwyższono stan gotowości dla żołnierzy WOT w 10 z 16 województw kraju. Dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego gotowość oznacza możliwość wezwania w czasie 6 godzin. W przypadku woj. mazowieckiego 12 godzin. Dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, oraz pomorskiego czas ten określono jako 24 godziny. Oznacza to, że żołnierze z tych regionów być może zostaną wezwani do wspierania służb chroniących integralności granicy polsko-białoruskiej.

Pracownik w WOT – obowiązki pracodawcy

Jak informuje strona internetowa WOT - „jednym z założeń terytorialnej służby wojskowej jest dążenie do sprawnego połączenia obowiązków pracownika ze służbą wojskową”. Jakie są obecnie stosowane rozwiązania, które porządkują prawa i obowiązki pracodawców wobec zatrudnionych „terytorialsów”?

Ochrona stosunku pracy terytorialsa

Zgodnie z obowiązującym prawem, od dnia doręczenia pracownikowi służącemu w WOT karty powołania do terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem, nie ma możliwości rozwiązania z takim pracownikiem umowy o pracę. „Ochrona ta nie przysługuje jednak pracownikowi, jeżeli pracodawca ma podstawy, by rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy” - wyjaśniono na stronie WOT

Pilne wezwanie pracownika do WOT

W tym przypadku mamy do czynienia z wezwaniem pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego wstawiennictwa. Obowiązkiem Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) jest niezwłoczne zawiadomienie o tym fakcie pracodawcę danego żołnierza. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi – terytorialsowi - wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę. Zgodnie z prawem szef ma obowiązek udzielenia żołnierzowi WOT urlopu bezpłatnego.

CZYTAJ TAKŻE: Co musi zawierać świadectwo pracy?

Rekompensata dla pracodawcy żołnierza WOT

Pracodawca zatrudniający żołnierza WOT może ubiegać się o rekompensatę (zwrot wydatków) z tytułu zatrudnienia (na zastępstwo terytorialsa) nowego pracownika. To samo w przypadku powierzenia zastępstwa innemu pracownikowi. Mowa np. o kosztach przydzielenia odzieży ochronnej, ubezpieczeń związanych ze specyfiką zawodu, czy też badań nowego pracownika.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Umowa leasingu po nowemu? Przedsiębiorców czeka rewolucja

Umowa leasingu jest zbyt sztywna, mało elastyczna. Pojawił się projekt zmian, który ma pomóc w tym by leasing…
umowa leasingu

Umowa spółki z o.o. - jak wygląda umowa spółki z o.o.?

Umowa spółki z o.o. to podstawowy dokument, który jest potrzebny przy  zakładaniu umowy spółki. Jak sporządzić umowę spółki?…
umowa spółki z o.o.

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023 r.? Czy Polska jest atrakcyjnym miejscem pracy?

O ile wzrosły zarobki Ukraińców w 2023r? Czy Polska jest wciąż atrakcyjna dla pracowników ze wschodu? Postanowiliśmy sprawdzić…
podatek-kasowy
10 01 24

Wypowiedzenie umowy zlecenia. Jak to zrobić

TakUmowa zlecenie regulowana jest przez kodeks cywilny. To podstawowy wyróżnik np. od typowej umowy o pracę. Inny jest…
wypowiedzenie

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier