3 min. czytania

Pracownik w WOT. Co, jeśli zostanie wezwany?

WOT
Autor
redakcja
Opublikowano
08 11 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Pracownik w WOT nie jest rzadkością. Co w sytuacji, w której otrzyma on wezwanie do swojej jednostki w trybie alarmowym? W związku z kryzysem na polsko-białoruskiej granicy pierwsi pracodawcy z Podlasia już muszą się zmierzyć z taką rzeczywistością. Niewykluczone, że wkrótce spotka to kolejnych, także w głębi kraju

Pracownik w WOT – wezwanie na granicę

Poniedziałkowe popołudnie. Na Twitterze Wojsk Obrony Terytorialnej pojawia się komunikat: „Uwaga pracodawcy! Od godz.15.00, ze względu na sytuację na granicy, żołnierze OT dwóch batalionów lekkiej piechoty (Białystok i Hajnówka) z 1 Podlaskiej Brygady OT zostali wezwani do swoich jednostek w trybie alarmowym”. To oznacza, że pracownik służący w WOT nie pojawi się na kolejnej zmianie w firmie.

 

Niewykluczone, że w kolejnych godzinach podobne informacje będą dotyczyły żołnierzy i ich pracodawców w głębi kraju. W porannym komunikacie podwyższono stan gotowości dla żołnierzy WOT w 10 z 16 województw kraju. Dla województw: podlaskiego, warmińsko-mazurskiego oraz lubelskiego gotowość oznacza możliwość wezwania w czasie 6 godzin. W przypadku woj. mazowieckiego 12 godzin. Dla woj. małopolskiego, podkarpackiego, świętokrzyskiego, łódzkiego, kujawsko-pomorskiego, oraz pomorskiego czas ten określono jako 24 godziny. Oznacza to, że żołnierze z tych regionów być może zostaną wezwani do wspierania służb chroniących integralności granicy polsko-białoruskiej.

Pracownik w WOT – obowiązki pracodawcy

Jak informuje strona internetowa WOT - „jednym z założeń terytorialnej służby wojskowej jest dążenie do sprawnego połączenia obowiązków pracownika ze służbą wojskową”. Jakie są obecnie stosowane rozwiązania, które porządkują prawa i obowiązki pracodawców wobec zatrudnionych „terytorialsów”?

Ochrona stosunku pracy terytorialsa

Zgodnie z obowiązującym prawem, od dnia doręczenia pracownikowi służącemu w WOT karty powołania do terytorialnej służby wojskowej, a przed jej zakończeniem, nie ma możliwości rozwiązania z takim pracownikiem umowy o pracę. „Ochrona ta nie przysługuje jednak pracownikowi, jeżeli pracodawca ma podstawy, by rozwiązać umowę o pracę w trybie dyscyplinarnym oraz w razie ogłoszenia upadłości lub likwidacji zakładu pracy” - wyjaśniono na stronie WOT

Pilne wezwanie pracownika do WOT

W tym przypadku mamy do czynienia z wezwaniem pracownika do pełnienia służby w trybie natychmiastowego wstawiennictwa. Obowiązkiem Komendanta Wojskowej Komendy Uzupełnień (WKU) jest niezwłoczne zawiadomienie o tym fakcie pracodawcę danego żołnierza. W takiej sytuacji pracodawca nie ma obowiązku wypłacania pracownikowi – terytorialsowi - wynagrodzenia za dni, w których pełnił służbę. Zgodnie z prawem szef ma obowiązek udzielenia żołnierzowi WOT urlopu bezpłatnego.

CZYTAJ TAKŻE: Co musi zawierać świadectwo pracy?

Rekompensata dla pracodawcy żołnierza WOT

Pracodawca zatrudniający żołnierza WOT może ubiegać się o rekompensatę (zwrot wydatków) z tytułu zatrudnienia (na zastępstwo terytorialsa) nowego pracownika. To samo w przypadku powierzenia zastępstwa innemu pracownikowi. Mowa np. o kosztach przydzielenia odzieży ochronnej, ubezpieczeń związanych ze specyfiką zawodu, czy też badań nowego pracownika.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt
09 02 24

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak zrobić to skutecznie?

Niewypłacalność przedsiębiorcy. Jak to zrobić skutecznie? Prawnik radzi     Przedsiębiorcy w trudnej sytuacji finansowej mają na to…

Braki kadrowe w budowlance. Oto wolne miejsca pracy branży budowlanej

W porównaniu z końcem 2023 r. branża budowlana rozpoczęła rok w całkiem dobrych nastrojach. W styczniu 2024 r. wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier