Z tego artykułu dowiesz się:

Powyższe stwierdzenie może być zaskakujące, ale takie właśnie wnioski wynikają z „Badania Polskiej Przedsiębiorczości” przeprowadzonego przez agencję ARC Rynek i Opinia na zlecenie inFakt. Przedsiębiorcy są zadowoleni i usatysfakcjonowani, przeczytaj dlaczego.

To pierwsze badanie obejmujące czas pandemii, która jak widać nie zepsuła przedsiębiorcom humorów. Prowadzenie własnego biznesu to krew, pot i łzy, ale pokonanie trudności daje ogromną satysfakcję. A że przeciwności losu w roku 2020 nie brakowało, to i pole do popisu było większe. Przedsiębiorcy są zadowoleni z paru powodów.

[et_bloom_inline optin_id="optin_4"]

Indeks na minusie

-10,6 – taką wartość osiągnął tegoroczny wskaźnik inFakt. To pierwszy ujemny wynik w trzyletniej historii badania. Z pewnością wpływ na jego wielkość miały ubiegłoroczne komplikacje biznesowe związane z pandemią koronawirusa. Zgodnie z założeniami indeks może przyjąć wynik od -100 do 100 punktów. Przy czym: - 100 to skrajny pesymizm, 0 – równowaga, 100 – skrajny optymizm.

CZYTAJ TAKŻE: Przebranżowienie – pandemiczne słowo klucz. Nawet dla gwiazdy disco-polo

Uczestnicy badania byli pytani o: poziom satysfakcji wynikający z prowadzenia działalności, łatwości biznesowych działań i obecnej oraz prognozowanej sytuacji finansowej. Z udzielonych przez nich odpowiedzi dowiedzieliśmy się, że w 2020 roku warunki do prowadzenia biznesu się pogorszyły. Słabiej wygląda też sytuacja finansowa. Co grosza wiele przedsiębiorców nie widzi możliwości jej poprawienia w najbliższym czasie. Skąd więc wniosek o poziomie zadowolenia?

Przedsiębiorcy są zadowoleni. I to coraz bardziej

Aż 73% uczestników przyznało, że ich poziom satysfakcji z prowadzenia własnej firmy wzrósł. Co ciekawe, najnowszy wynik „Badania Polskiej Przedsiębiorczości” jest o 9% wyższy niż w roku 2019 i aż o 17% wyższy niż w roku 2018. Pandemia pokazała, że prowadzenie własnego biznesu pozwala na większą elastyczność. To właśnie dzięki niej przedsiębiorcy o wiele łatwiej poradzili sobie z wyzwaniami, jakie stawiała przed nami wszystkimi pandemia i wynikające z niej obostrzenia. Z badania wynika, że czynnikami które zadecydowały o tym, że przedsiębiorcy są zadowoleni są: niezależność, bycie swoim własnym szefem, robienia tego co sprawia radość, samorealizacja. Dopiero na piątym miejscu znalazły się kwestie finansowe.

CZYTAJ TAKŻE: Także przedsiębiorca może przekazać 1 proc. na OPP

Zawsze może być lepiej

Poziom satysfakcji, to jedyna z trzech odpowiedzi, która jest optymistyczna. Ani pytani o biznesowe realia, ani o sytuację finansową przedsiębiorcy nie byli już tak zadowoleni. Problemy z płatnościami ma coraz więcej firm. Pod tym względem sytuacja ma się coraz gorzej. Dochodzi do tego brak stabilności gospodarczej. Prowadzący działalności gospodarcze skarżą się na zbyt często zmieniające się przepisy. Oraz fakt, że w wielu przypadkach ani ich treść, ani motywacja nie są zrozumiałe. Kolejną kwestią są nadmierne formalności przy załatwianiu jakiejkolwiek sprawy. Jednak mimo to, przedsiębiorcy nie tracą pogody ducha.

CZYTAJ TAKŻE: Do Żabki dostał się śpiewająco. Szef „Rośleko” serenadą zaciekawił managera

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Jak zwiększyć sprzedaż w małej firmie? Sprawdzone strategie na kryzys i konkurencję

W dzisiejszym dynamicznym świecie biznesu, gdzie konkurencja jest zacięta, a kryzysy potrafią zaskoczyć z dnia na dzień, zwiększenie…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier