Z tego artykułu dowiesz się:

Od 2023 roku w Polsce będzie można zakładać fundacje rodzinne – poinformowało Ministerstwo Rozwoju i Technologii. W ocenie resortu to dobre rozwiązanie, które pozwoli ochronić majątek oraz zatrzymać go w jednych rękach.

Fundacje rodzinne – dlaczego tak ważne?

Temat „fundacje rodzinne” nie jest nowy i przewija się w debacie poświęconej przedsiębiorcom. Problem w tym, że w polskim systemie prawnym ich nie ma! Zdaniem ekspertów, twarda zapowiedź, że będzie można je tworzyć od 2023 roku, to ważna, wręcz przełomowa „nowość”.

Ministerstwo Rozwoju i Technologii wylicza, że około 90% polskich przedsiębiorstw to firmy rodzinne. Łączne przychody stu największych biznesów rodzinnych w 2021 roku przekroczyły 260 mld złotych, a liczba osób w nich zatrudnionych to 261 tysięcy osób. To więcej niż liczba ludności takich miasta jak Kielce, Radom, Rzeszów, czy Gdynia.

Resort zwraca jednak uwagę, że pokolenie przedsiębiorców, którzy ruszali z biznesem w latach dziewięćdziesiątych XX wieku, stanęło w obliczu konieczności przekazania firmy następcom. To wyzwanie może dotyczyć nawet 57% firm rodzinnych. Jedyni 8,1% dzieci przedsiębiorców chce przejąć firmę swoich rodziców.

Fundacje rodzinne – pomysł sprawdzony na świecie

Minister rozwoju i technologii Waldemar Buda zwrócił uwagę, że z rozwiązania, jakim są firmy rodzinne, korzystają największe firmy w Europie i na świecie. „Czas na polskie przedsiębiorstwa. Wspólnie z parterami społecznymi, w tym przedsiębiorcami przygotowaliśmy rozwiązania, które pozwolą planować sukcesję w perspektywie wielopokoleniowej” – powiedział.

CZYTAJ TAKŻE: Zarząd sukcesyjny - czym jest i jak go wprowadzić

Śmierć przedsiębiorcy – obecny stan prawny

Dla zobrazowania potrzeby wprowadzenia firm rodzinnych Ministerstwo Rozwoju podaje konkretny przykład. Cytujemy w całości:

Pani Ewa jest akcjonariuszem i wspólnikiem kilku spółek, posiada nieruchomości, ruchomości, gotówkę i dzieła sztuki. Ma męża i troje dzieci. Po śmierci pani Ewy wszystko dziedziczą mąż i dzieci w równych częściach. Spadkobiercy mogą być w konflikcie lub mieć różne wizje zarządzania spadkiem i jego podziałem, mogą nie być zainteresowani przejęciem firmy lub dóbr albo ich podział może trwać latami”.

Dziś zapobiegliwi przedsiębiorcy, którym leży na sercu zabezpieczenie losów firmy, planują sukcesję. Najczęściej odbywa się to przy zastosowaniu spółek kapitałowych oraz funduszy inwestycyjnych. Inną propozycją jest stworzenie tzw. konstytucji rodzinnych, dzięki którym sukcesja jest przeprowadzana w jednym pokoleniu. Zdarzają się również przypadki przenoszenia przez przedsiębiorców swoich majątków do fundacji zagranicznych.

Co zmienią fundacje rodzinne?

Minister Waldemar Buda tłumaczy, że nowe zasady pozwolą na przekazanie zarówno firmy, jak i majątku do fundacji rodzinnej. Jej zadaniem będzie profesjonalne zarządzanie oraz realizowanie planów fundatora. Zyski osiągane z biznesu będą trafiały na rozwój firmy, potrzeby rodziny oraz innych uprawnionych członków. W rezultacie skorzysta na tym zarówno firma, jak i jej udziałowcy oraz pracownicy. Zyskać ma również, co oczywiste, polska gospodarka.

Fundacja rodzinna – podstawowe zalety

Idea fundacji rodzinnej pozwala fundatorowi wycofać się z aktywnego prowadzenia biznesu. Nie traci on przy tym osiąganych dotąd dochodów. Po drugie, mówimy o finansowym zabezpieczeniu członków rodziny.

Nie do przecenienia jest praktyczne oddzielenie spraw biznesowych oraz rodzinnych. Majątek przy tym zostanie utrzymany w jednych rękach i będzie chroniony.

Fundacje rodzinne pozwalają także nie tylko na efektywne zarządzanie majątkiem, ale także jego pomnażania. W ten sposób będzie można planować sukcesję w wielopokoleniowej perspektywie.

Jak założyć fundację rodzinną?

Jeśli proces legislacyjny nie napotka po drodze trudności, założenie pierwszych fundacji rodzinnych będzie możliwe już w pierwszej połowie 2023 r. Założenie fundacji rodzinnej będzie wymagało od fundatora, aby ten złożył stosowne oświadczenie przed notariuszem. Możliwe będzie także sporządzenie testamentu z oświadczeniem o powołaniu fundacji.

W następnym kroku prawo będzie wymagało sporządzenie statutu oraz przekazanie majątku na fundusz założycielski. Konieczne będzie również, aby fundacja była wpisana do rejestru fundacji rodzinnych prowadzonego przez odpowiedni sąd. Zgodnie z projektem, założenie fundacji, a także przekazanie majątku nie będzie opodatkowane.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Wycena spółki

Wycena spółki Wycena spółki to kluczowy element w sytuacjach, gdy dochodzi do sprzedaży przedsiębiorstwa, zmiany struktury właścicielskiej, czy…
biegły skarbowy

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier