Każdy, kto prowadzi własny biznes wie, że zobowiązania względem Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba opłacać w terminie. Dlatego tzw. ryczałtowcy, czyli osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego muszą się pospieszyć. Czasu na złożenie deklaracji podatkowej mają naprawdę mało. Tym bardziej, że 1 marca to termin ostateczny. Za jego przekroczenie grożą surowe kary.
CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza
Zasady złożenia formularza PIT-28 różnią się od innych deklaracji. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli jest to twój pierwszy rok rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym.
PIT-28 możesz złożyć w formie tradycyjnej, czyli wypełniony i wydrukowany dokument dostarczasz do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego. Pamiętaj, by na kopii uzyskać potwierdzenie odbioru. Jeśli nie masz czasu na osobistą wizytę w urzędzie skorzystaj z pomocy Poczty Polskiej. Najlepiej dokument wysłać listem poleconym za potwierdzeniem nadania i odbioru. W razie jego zaginięcia masz dowód, że dopełniłeś wszystkich formalności.
CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?
Istnieje także możliwość przesłania deklaracji w formie elektronicznej lub z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT. Ale przy tej ostatniej opcji należy pamiętać, że w przeciwieństwie do innych PIT-ów, złożenie PIT-28 wymaga aktywności składającego. Dlatego musisz w rządowym systemie w razie konieczności uzupełnić dane i co najważniejsze zaakceptować wygenerowaną deklarację. Łatwo o tym zapomnieć, ponieważ inne formularze wysyłają się automatycznie wraz z upływem terminu.
CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy. Wady i zalety
Podatnikom, którzy nie złożą deklaracji podatkowych w terminie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Co w praktyce oznacza karę grzywny. Nie zmienia to faktu, że formularz będziesz musiał złożyć, najlepiej od razu z wyjaśnieniem co spowodowało opóźnienie. Przy odrobinie szczęścia dzięki czynnemu żalowi unikniesz kary.