2 min. czytania

Rozliczasz się ryczałtem? Ucieka czas na złożenie PIT-28

kalendarz
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
26 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Każdemu przedsiębiorcy, który w 2020 r. wybrał ryczałt ewidencjonowany jako sposób rozliczenia z fiskusem zostało naprawdę niewiele czasu. Czas na złożenie PIT-28 mija w najbliższy poniedziałek 1 marca 2021 r.

Każdy, kto prowadzi własny biznes wie, że zobowiązania względem Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych trzeba opłacać w terminie. Dlatego tzw. ryczałtowcy, czyli osoby rozliczające się na zasadach ryczałtu ewidencjonowanego muszą się pospieszyć. Czasu na złożenie deklaracji podatkowej mają naprawdę mało. Tym bardziej, że 1 marca to termin ostateczny. Za jego przekroczenie grożą surowe kary.

CZYTAJ TAKŻE: Jaka forma opodatkowania będzie najlepsza

Jak złożyć PIT-28

Zasady złożenia formularza PIT-28 różnią się od innych deklaracji. Warto o tym pamiętać, szczególnie jeśli jest to twój pierwszy rok rozliczania się ryczałtem ewidencjonowanym.

PIT-28 możesz złożyć w formie tradycyjnej, czyli wypełniony i wydrukowany dokument dostarczasz do właściwego ze względu na miejsce zamieszkania Urzędu Skarbowego. Pamiętaj, by na kopii uzyskać potwierdzenie odbioru. Jeśli nie masz czasu na osobistą wizytę w urzędzie skorzystaj z pomocy Poczty Polskiej. Najlepiej dokument wysłać listem poleconym za potwierdzeniem nadania i odbioru. W razie jego zaginięcia masz dowód, że dopełniłeś wszystkich formalności.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt 2021 – nowe zasady. Tabela limitów i stawek. Dla kogo ryczałt?

Istnieje także możliwość przesłania deklaracji w formie elektronicznej lub z wykorzystaniem usługi Twój e-PIT. Ale przy tej ostatniej opcji należy pamiętać, że w przeciwieństwie do innych PIT-ów, złożenie PIT-28 wymaga aktywności składającego. Dlatego musisz w rządowym systemie w razie konieczności uzupełnić dane i co najważniejsze zaakceptować wygenerowaną deklarację. Łatwo o tym zapomnieć, ponieważ inne formularze wysyłają się automatycznie wraz z upływem terminu.

CZYTAJ TAKŻE: Ryczałt podatkowy. Wady i zalety

Jaka kara, gdy czas na złożenie PIT-28 minie

Podatnikom, którzy nie złożą deklaracji podatkowych w terminie grozi odpowiedzialność karno-skarbowa. Co w praktyce oznacza karę grzywny. Nie zmienia to faktu, że formularz będziesz musiał złożyć, najlepiej od razu z wyjaśnieniem co spowodowało opóźnienie. Przy odrobinie szczęścia dzięki czynnemu żalowi unikniesz kary.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier