Z tego artykułu dowiesz się:

Jak nie pogubić się w sankcjach? - pytają słusznie przedsiębiorcy, dla których przedzieranie się przez międzynarodowe dokumenty może być czasochłonnym i karkołomnym zadaniem. Z myślą o nich postał przewodnik, który pozwala lepiej zrozumieć i stosować sankcję na Rosję i Białoruś.

Sankcje na Rosję i Białoruś – co jest na liście?

Konfederacja Lewiatan przygotowała z myślą o polskich przedsiębiorcach przetłumaczone na nasz język dokumenty, których zadaniem jest szczegółowy wgląd na gospodarczy oraz handlowy wymiar konfliktu, którego efektem są sankcje na Rosję i Białoruś.

Przydatna może okazać się lista pytań i odpowiedzi, które dotyczą przewozu towarów do Rosji oraz Białorusi. Autorzy opracowania zestawili także dotychczasowe sankcję Unii Europejskiej oraz innych krajów, jakie zastosowano wobec Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. Dla pełnego obrazu wyszczególniono także kontrsankcje, które wdrożyła Moskwa.

Lista rosyjskich kontrsankcji

Dla przedsiębiorców szczególnie ważne mogą być kontrsankcje. Pamiętajmy, że niedługo po gospodarczej reakcji zachodu, Rosja ogłosiła „listę krajów nieprzyjaznych”. Ponadto mocno ograniczyła możliwości tamtejszych przedsiębiorców i obywateli. Mowa o ograniczonym dostępie do obcych walut. To z kolei przekłada się na niemal zerowe szanse na wycofanie swojego kapitału z Federacji Rosyjskiej.

Najczęstsze problemy z sankcjami dla europejskich firm

W przewodniku, do którego link znajduje się pod tym tekstem, zamieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców. Skatalogował je i opracował BusinessEurope. Szczególnie cenne jest zestawienie sankcji UE i innych państw szeroko rozumianego Zachodu, zastosowanych względem Moskwy i Mińska.

W przewodniku znajdziemy podsumowanie skoordynowanych działań państw zachodnich oraz oficjalne stanowiska rządów Kluczowa jest szczegółowa lista pakietów sankcji, na które wobec Rosji zdecydowała się dotąd Unia Europejska.

Uzupełnieniem opracowania są także obowiązki i zakazy nałożone na rezydentów rosyjskich. Wymieniono także zezwolenia i wyjątki od sankcji, jakie wprowadzono dla niektórych rosyjskich podmiotów.

Trzy osobne zestawienia można pobrać ze strony: https://lewiatan.org/sankcje-ue-nalozone-na-rosje-i-bialorus-przewodnik/

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Rekordowy wzrost kosztów pracy i jego wpływ na konkurencyjność przedsiębiorstw w Polsce

W pierwszym kwartale 2025 roku przeciętny koszt pracy w Polsce wzrósł o 3,4% w ujęciu rocznym. Jest to…

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm

Zwolnienia grupowe: regionalne dysproporcje i sektory zagrożone

Z danych opublikowanych przez Powiatowe Urzędy Pracy wynika, że w pierwszym półroczu 2025 roku Polska zmaga się z…
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier