Z tego artykułu dowiesz się:

Jak nie pogubić się w sankcjach? - pytają słusznie przedsiębiorcy, dla których przedzieranie się przez międzynarodowe dokumenty może być czasochłonnym i karkołomnym zadaniem. Z myślą o nich postał przewodnik, który pozwala lepiej zrozumieć i stosować sankcję na Rosję i Białoruś.

Sankcje na Rosję i Białoruś – co jest na liście?

Konfederacja Lewiatan przygotowała z myślą o polskich przedsiębiorcach przetłumaczone na nasz język dokumenty, których zadaniem jest szczegółowy wgląd na gospodarczy oraz handlowy wymiar konfliktu, którego efektem są sankcje na Rosję i Białoruś.

Przydatna może okazać się lista pytań i odpowiedzi, które dotyczą przewozu towarów do Rosji oraz Białorusi. Autorzy opracowania zestawili także dotychczasowe sankcję Unii Europejskiej oraz innych krajów, jakie zastosowano wobec Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. Dla pełnego obrazu wyszczególniono także kontrsankcje, które wdrożyła Moskwa.

Lista rosyjskich kontrsankcji

Dla przedsiębiorców szczególnie ważne mogą być kontrsankcje. Pamiętajmy, że niedługo po gospodarczej reakcji zachodu, Rosja ogłosiła „listę krajów nieprzyjaznych”. Ponadto mocno ograniczyła możliwości tamtejszych przedsiębiorców i obywateli. Mowa o ograniczonym dostępie do obcych walut. To z kolei przekłada się na niemal zerowe szanse na wycofanie swojego kapitału z Federacji Rosyjskiej.

Najczęstsze problemy z sankcjami dla europejskich firm

W przewodniku, do którego link znajduje się pod tym tekstem, zamieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców. Skatalogował je i opracował BusinessEurope. Szczególnie cenne jest zestawienie sankcji UE i innych państw szeroko rozumianego Zachodu, zastosowanych względem Moskwy i Mińska.

W przewodniku znajdziemy podsumowanie skoordynowanych działań państw zachodnich oraz oficjalne stanowiska rządów Kluczowa jest szczegółowa lista pakietów sankcji, na które wobec Rosji zdecydowała się dotąd Unia Europejska.

Uzupełnieniem opracowania są także obowiązki i zakazy nałożone na rezydentów rosyjskich. Wymieniono także zezwolenia i wyjątki od sankcji, jakie wprowadzono dla niektórych rosyjskich podmiotów.

Trzy osobne zestawienia można pobrać ze strony: https://lewiatan.org/sankcje-ue-nalozone-na-rosje-i-bialorus-przewodnik/

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole
10 05 23

Najlepszy prezent na komunię. Ile goście wkładają do koperty na komunię?

Maj to miesiąc komunii świętych. Jednym z bardziej kontrowersyjnych tematów jest odpowiedź na pytanie jaki jest najlepszy prezent…
prezent na komunię
27 04 23

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców. Liczba kredytów dla małych firm. Dane BIK

Kredyty dla mikroprzedsiębiorców zmieniają strukturę. Wiele firm ratuje się kredytami obrotowymi, spory spadek notują kredyty inwestycyjne.  Oto dane …
kredyty

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier