Z tego artykułu dowiesz się:

Jak nie pogubić się w sankcjach? - pytają słusznie przedsiębiorcy, dla których przedzieranie się przez międzynarodowe dokumenty może być czasochłonnym i karkołomnym zadaniem. Z myślą o nich postał przewodnik, który pozwala lepiej zrozumieć i stosować sankcję na Rosję i Białoruś.

Sankcje na Rosję i Białoruś – co jest na liście?

Konfederacja Lewiatan przygotowała z myślą o polskich przedsiębiorcach przetłumaczone na nasz język dokumenty, których zadaniem jest szczegółowy wgląd na gospodarczy oraz handlowy wymiar konfliktu, którego efektem są sankcje na Rosję i Białoruś.

Przydatna może okazać się lista pytań i odpowiedzi, które dotyczą przewozu towarów do Rosji oraz Białorusi. Autorzy opracowania zestawili także dotychczasowe sankcję Unii Europejskiej oraz innych krajów, jakie zastosowano wobec Federacji Rosyjskiej oraz Republiki Białorusi. Dla pełnego obrazu wyszczególniono także kontrsankcje, które wdrożyła Moskwa.

Lista rosyjskich kontrsankcji

Dla przedsiębiorców szczególnie ważne mogą być kontrsankcje. Pamiętajmy, że niedługo po gospodarczej reakcji zachodu, Rosja ogłosiła „listę krajów nieprzyjaznych”. Ponadto mocno ograniczyła możliwości tamtejszych przedsiębiorców i obywateli. Mowa o ograniczonym dostępie do obcych walut. To z kolei przekłada się na niemal zerowe szanse na wycofanie swojego kapitału z Federacji Rosyjskiej.

Najczęstsze problemy z sankcjami dla europejskich firm

W przewodniku, do którego link znajduje się pod tym tekstem, zamieszczono odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania przez przedsiębiorców. Skatalogował je i opracował BusinessEurope. Szczególnie cenne jest zestawienie sankcji UE i innych państw szeroko rozumianego Zachodu, zastosowanych względem Moskwy i Mińska.

W przewodniku znajdziemy podsumowanie skoordynowanych działań państw zachodnich oraz oficjalne stanowiska rządów Kluczowa jest szczegółowa lista pakietów sankcji, na które wobec Rosji zdecydowała się dotąd Unia Europejska.

Uzupełnieniem opracowania są także obowiązki i zakazy nałożone na rezydentów rosyjskich. Wymieniono także zezwolenia i wyjątki od sankcji, jakie wprowadzono dla niektórych rosyjskich podmiotów.

Trzy osobne zestawienia można pobrać ze strony: https://lewiatan.org/sankcje-ue-nalozone-na-rosje-i-bialorus-przewodnik/

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier