Z tego artykułu dowiesz się:

Branża alkoholowa ma powód do zadowolenia. W całym ubiegłym roku padł rekord wydatków na alkohol. Polacy kupili trunki z procentami o wartości prawie 45 mld złotych.

Prawie 45 mld złotych wydali w zeszłym roku Polacy na alkohol. Dla właścicieli sklepów monopolowych to rok prosperity. Obroty sklepów z alkoholem były wyższe o 10 proc. Dane, które podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują, że biznes alkoholowy ma powody do radości. Kwota wydana na alkohol jest tak duża, że można by za nią zbudować 20 stadionów. To też równowartość całej dotacji w ramach inwestycji Unii Europejskiej w ramach tzw. kapitału ludzkiego na lata 2007-2013.

Wydatki na alkohol

Obroty sklepów z alkoholem dzięki temu były wyższe o 10 proc. niż rok wcześniej. Tak duży przyrost przytrafił się w 2014 rok (10 proc.) i w 2015 (9,6 proc.). Jak więc widać, wzrost obrotów sklepów alkoholowych jest skorelowany ze wzrostem ceny alkoholu. W 2014 roku podniesiono wzrosła akcyza na alkohol o 15 proc. Tym razem najbardziej prawdopodobną przyczyną podwyżek jest inflacja i wzrost kosztów działalności.

Sprzedaż piwa

Średnia cena litra piwa w styczniu 2021 wynosiła 5,81 zł, a w grudniu 2021 6 zł. Wódka zdrożała z 20 zł za 0,5 litra w styczniu, do 22-23 zł pod koniec roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Na rynku zostaną trzy sieci monopolowe. Cała prawda o biznesie alkoholowym - wywiad

Jednak wyższe obroty sklepów z alkoholem mają swoją przyczynę również w tym, że Polacy coraz częściej kupują droższe trunki z wyższej półki.

Co kupują klienci sklepów alkoholowych?

Dane PARPA wskazują, że w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z niewielkim wzrostem konsumpcji. W przeliczeniu na 100 proc. alkoholu średnie spożycie na mieszkańca wyniosło 9,7 l wobec 9,62 l w 2020 r.

To zasługa wyrobów spirytusowych, których wypiliśmy w ubiegłym roku 3,8 l na osobę (najwięcej od 1994 r.) oraz wina i miodów pitnych - 0,8 l, najwięcej od 2010 r.

Z kolei spadła po raz kolejny sprzedaż piwa - według ekspertów w dużym stopniu przez pandemię i odwoływane w związku z nią imprezy masowe oraz zamykane lokale gastronomiczne.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
01 07 24

300 Plus dla rodziców uczniów. Wyprawka Szkolna 2024 – 1 Lipca Rusza Nabór Wniosków

Od 1 lipca rodzice i opiekunowie mogą składać wnioski o świadczenie "Dobry Start", które wynosi 300 zł na…
wyprawka-szkolna

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Jak przyciągnąć uwagę uczestników na targach?

Choć zdaniem wielu świat marketingu już dawno przeniósł się do internetu, branżowe targi wciąż pozostają jednym z najlepszych…
targi

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier