Z tego artykułu dowiesz się:

Branża alkoholowa ma powód do zadowolenia. W całym ubiegłym roku padł rekord wydatków na alkohol. Polacy kupili trunki z procentami o wartości prawie 45 mld złotych.

Prawie 45 mld złotych wydali w zeszłym roku Polacy na alkohol. Dla właścicieli sklepów monopolowych to rok prosperity. Obroty sklepów z alkoholem były wyższe o 10 proc. Dane, które podaje Państwowa Agencja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych pokazują, że biznes alkoholowy ma powody do radości. Kwota wydana na alkohol jest tak duża, że można by za nią zbudować 20 stadionów. To też równowartość całej dotacji w ramach inwestycji Unii Europejskiej w ramach tzw. kapitału ludzkiego na lata 2007-2013.

Wydatki na alkohol

Obroty sklepów z alkoholem dzięki temu były wyższe o 10 proc. niż rok wcześniej. Tak duży przyrost przytrafił się w 2014 rok (10 proc.) i w 2015 (9,6 proc.). Jak więc widać, wzrost obrotów sklepów alkoholowych jest skorelowany ze wzrostem ceny alkoholu. W 2014 roku podniesiono wzrosła akcyza na alkohol o 15 proc. Tym razem najbardziej prawdopodobną przyczyną podwyżek jest inflacja i wzrost kosztów działalności.

Sprzedaż piwa

Średnia cena litra piwa w styczniu 2021 wynosiła 5,81 zł, a w grudniu 2021 6 zł. Wódka zdrożała z 20 zł za 0,5 litra w styczniu, do 22-23 zł pod koniec roku.

>>> CZYTAJ TAKŻE: Na rynku zostaną trzy sieci monopolowe. Cała prawda o biznesie alkoholowym - wywiad

Jednak wyższe obroty sklepów z alkoholem mają swoją przyczynę również w tym, że Polacy coraz częściej kupują droższe trunki z wyższej półki.

Co kupują klienci sklepów alkoholowych?

Dane PARPA wskazują, że w ubiegłym roku mieliśmy do czynienia z niewielkim wzrostem konsumpcji. W przeliczeniu na 100 proc. alkoholu średnie spożycie na mieszkańca wyniosło 9,7 l wobec 9,62 l w 2020 r.

To zasługa wyrobów spirytusowych, których wypiliśmy w ubiegłym roku 3,8 l na osobę (najwięcej od 1994 r.) oraz wina i miodów pitnych - 0,8 l, najwięcej od 2010 r.

Z kolei spadła po raz kolejny sprzedaż piwa - według ekspertów w dużym stopniu przez pandemię i odwoływane w związku z nią imprezy masowe oraz zamykane lokale gastronomiczne.

To Cię zainteresuje

Jak działają programy lojalnościowe dla firm?

W dzisiejszym konkurencyjnym świecie biznesu zdobycie nowych klientów to tylko jedna część sukcesu. Równie ważne jest utrzymanie relacji…
program lojalnościowy

Trendy w biznesie dla małych firm w 2023 r

Jakie są trendy w biznesie w 2023? W jaki sposób zmieniają się małe firmy? Co jest najważniejsze? Biznes…
trendy

Stojaki na ulotki i materiały reklamowe

Stojaki na ulotki stały się nieodłącznym elementem współczesnych strategii marketingowych, służąc nie tylko jako praktyczne narzędzie do przechowywania…
stojaki-na-ulotki
12 09 23

Strategie marketingowe dla małych firm. Skuteczne sposoby promocji

Skuteczne strategie marketingowe. Jak reklamować małą firmę? Marketing to kluczowy element sukcesu każdej firmy, niezależnie od jej wielkości.…
strategie marketingowe

Jak założyć firmę i ją rozwijać. Poradnik krok po kroku

Chcesz wiedzieć jak założyć i rozwijać małą firmę? Przedstawimy poradnik krok po kroku Rozpoczęcie i skuteczne prowadzenie małej…
jak-zalozyc-firme

W jaki sposób system motywacyjny wspiera realizację strategicznych planów firmy?

Skuteczny system motywacyjny stanowi nie tylko narzędzie motywacji pracowników, ale także kluczowy element w osiąganiu strategicznych celów organizacji.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier