Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które znają lub zostały im polecone. Obawiają się testowania restauracji, o których nic nie wiedzą. Możesz im ułatwić decyzję, jeśli skorzystasz z franczyzy gastronomicznej i rozpoczniesz działalność pod znaną marką.

 

Franczyza gastronomiczna – jak to działa?

Ten model prowadzenia biznesu rozgościł się na rynku na dobre głównie poprzez gastronomię. Polega na współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami – franczyzodawca udostępnia swoje know-how i markę, a w zamian otrzymuje od franczyzobiorcy opłatę. Dzięki temu możesz uzyskać prawo do skorzystania ze sprawdzonego pomysłu na biznes. W Polsce do prekursorów takiej działalności należała sieć Mr Hamburger, którą otwarto w 1990 roku. Natomiast ogólnie na świecie głośno zaczęło się robić o franczyzie dzięki McDonald's. Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz na ten model prowadzenia biznesu? Dużo na ten temat dowiesz się na franczyzawpolsce.pl.

Franczyza gastronomiczna – czy warto?

Rozpoczęcie działalności pod znaną marką może Ci zdecydowanie ułatwić osiągnięcie sukcesu. Swoje systemy franczyzowe prowadzi wiele cenionych lokali. Sprawdź jakie: https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/gastronomia/. Oto, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taką działalność.

Co obejmuje pakiet franczyzowy?

To koncepcja prowadzenia biznesu, wszystko, co uzyskujesz w ramach franczyzy. Obejmuje:

  • prawo do korzystania z marki (nazwy i znaki towarowe),
  • know-how,
  • opis zasad prowadzenia działalności,
  • opis usług świadczonych przez franczyzodawcę na rzecz franczyzobiorcy,
  • wysokość opłat franczyzowych.

Dokładnie przyjrzyj się temu, na jaką pomoc możesz liczyć w ramach programu franczyzowego. Zakres zależy m.in. od specyfiki działalności.

Ile kosztuje franczyza gastronomiczna?

Każda franczyza może się wiązać z innymi opłatami. Na początku musisz mieć minimalną kwotę wymaganą do otwarcia danej działalności. Przeważnie to kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale są i takie systemy franczyzowe, które wymagają wielokrotnie większej kwoty. Do tego dochodzą opłaty – wstępna, marketingowa czy bieżąca. Policz dokładnie, jakie wydatki musisz ponieść i oceń, czy im podołasz.

Czy to się opłaca?

Franczyza gastronomiczna zmniejsza ryzyko niepowodzenia działalności. Otrzymujesz wsparcie franczyzodawcy, ale jednocześnie musisz prowadzić lokal zgodnie z jego wskazaniami. Restauracja nie jest pomysłem dla Ciebie? Weź pod uwagę franczyzę sklepów spożywczych, czego przykładem jest sieć Żabka – https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/artykuly-spozywcze/zabka-polska/. Jest bardzo popularna – korzysta z niej już ponad 8,8 tys. franczyzobiorców.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier