Z tego artykułu dowiesz się:

Jeśli chcesz osiągnąć sukces w gastronomii, musisz zbudować reputację lokalu. Początek może być trudny. Klienci preferują miejsca, które znają lub zostały im polecone. Obawiają się testowania restauracji, o których nic nie wiedzą. Możesz im ułatwić decyzję, jeśli skorzystasz z franczyzy gastronomicznej i rozpoczniesz działalność pod znaną marką.

 

Franczyza gastronomiczna – jak to działa?

Ten model prowadzenia biznesu rozgościł się na rynku na dobre głównie poprzez gastronomię. Polega na współpracy między niezależnymi przedsiębiorcami – franczyzodawca udostępnia swoje know-how i markę, a w zamian otrzymuje od franczyzobiorcy opłatę. Dzięki temu możesz uzyskać prawo do skorzystania ze sprawdzonego pomysłu na biznes. W Polsce do prekursorów takiej działalności należała sieć Mr Hamburger, którą otwarto w 1990 roku. Natomiast ogólnie na świecie głośno zaczęło się robić o franczyzie dzięki McDonald's. Co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz na ten model prowadzenia biznesu? Dużo na ten temat dowiesz się na franczyzawpolsce.pl.

Franczyza gastronomiczna – czy warto?

Rozpoczęcie działalności pod znaną marką może Ci zdecydowanie ułatwić osiągnięcie sukcesu. Swoje systemy franczyzowe prowadzi wiele cenionych lokali. Sprawdź jakie: https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/gastronomia/. Oto, co musisz wiedzieć, zanim zdecydujesz się na taką działalność.

Co obejmuje pakiet franczyzowy?

To koncepcja prowadzenia biznesu, wszystko, co uzyskujesz w ramach franczyzy. Obejmuje:

  • prawo do korzystania z marki (nazwy i znaki towarowe),
  • know-how,
  • opis zasad prowadzenia działalności,
  • opis usług świadczonych przez franczyzodawcę na rzecz franczyzobiorcy,
  • wysokość opłat franczyzowych.

Dokładnie przyjrzyj się temu, na jaką pomoc możesz liczyć w ramach programu franczyzowego. Zakres zależy m.in. od specyfiki działalności.

Ile kosztuje franczyza gastronomiczna?

Każda franczyza może się wiązać z innymi opłatami. Na początku musisz mieć minimalną kwotę wymaganą do otwarcia danej działalności. Przeważnie to kilkadziesiąt tysięcy złotych, ale są i takie systemy franczyzowe, które wymagają wielokrotnie większej kwoty. Do tego dochodzą opłaty – wstępna, marketingowa czy bieżąca. Policz dokładnie, jakie wydatki musisz ponieść i oceń, czy im podołasz.

Czy to się opłaca?

Franczyza gastronomiczna zmniejsza ryzyko niepowodzenia działalności. Otrzymujesz wsparcie franczyzodawcy, ale jednocześnie musisz prowadzić lokal zgodnie z jego wskazaniami. Restauracja nie jest pomysłem dla Ciebie? Weź pod uwagę franczyzę sklepów spożywczych, czego przykładem jest sieć Żabka – https://franczyzawpolsce.pl/baza-sieci/artykuly-spozywcze/zabka-polska/. Jest bardzo popularna – korzysta z niej już ponad 8,8 tys. franczyzobiorców.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier