2 min. czytania

Tarcza Solidarnościowa dla firm

Tarcza Solidarnościowa
Autor
Adam Adamski
Opublikowano
20 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Poprawa konkurencyjności przedsiębiorstw oraz ograniczenie dynamiki wzrostu cen dla konsumentów – takie efekty w ocenie Ministerstwa Rozwoju ma przynieść Tarcza Solidarnościowa dla firm, wprowadza w związku z kryzysem energetycznym. Podajemy szczegóły pakietu.

Co zmieni Tarcza Solidarnościowa dla firm?

Tarcza Solidarnościowa dla firm zawiera w sobie kilka rozwiązań. Nowe przepisy opracowane w resorcie rozwoju przewidują m.in. przyspieszenie budowy tzw. bezpośrednich linii energetycznych. Chodzi o infrastrukturę, która bezpośrednio będzie łączyła jednostki wytwarzania energii (np. wiatraki, farmy fotowoltaiczne) z odbiorcą.

Pakiet przewiduje również pomoc dla firm, w przypadku których koszty nabycia energii elektrycznej oraz gazu przekraczają 3% wartości produkcji.

Bezpośrednie linie energetyczne

Postulat budowania bezpośrednich linii energetycznych np. relacji OZE-firma, już pojawiał się w różnego rodzaju debatach i opracowaniach. Teraz taka możliwość ma znaleźć się w systemie prawnym. Proces inwestycyjny ma być uproszczony, to znaczy, że aby wybudować taką linię, nie trzeba będzie składać wniosku o zgodę Prezesa Urzędu Regulacji Energetyki.

W tym aspekcie Tarcza Solidarnościowa pozwoli na obniżenie kosztów energii. Będzie to możliwe dzięki eliminacji dodatkowych opłat, które ponoszą użytkownicy powszechnej sieci elektroenergetycznej. Mowa m.in. o opłacie mocowej, pobieranej za gotowość zabezpieczenia dostaw prądu. Innym kosztem, który zostanie w ten sposób wyeliminowany to opłata kogeneracyjna oraz sieciowa zmienna. Ministerstwo Rozwoju szacuje, że łącznie polskie firmy będą mogły w ten sposób oszczędzać 3,34 mld złotych rocznie.

Pomoc dla firm energochłonnych

Na pomoc państwa będą mogły liczyć zakłady energochłonne, w przypadku których koszty nabycia prądu i gazu to minimum 3% całkowitej wartości produkcji. Na pomoc mogą liczyć firmy działające w branżach wskazanych przez Komisję Europejską w załączniku do Tymczasowych Ram. Mowa o firmach działających w „sektorach szczególnie odczuwających skutki kryzysu”. W tej kategorii znajduje się m.in. produkcja wyrobów hutniczych, ceramicznych kafli i płytek, nawozów i związków azotowych, a także szkła płaskiego oraz gospodarczego.

Okres realizacji tego programu, póki co ma objąć 2022 rok, jednak istnieje możliwość przedłużenia jego obowiązywania także na 2023 rok.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier