Z tego artykułu dowiesz się:

Samochód, laptop, iPhone, kolekcja znaczków po dziadku. Fiskus zabierze Ci dobytek, i to natychmiast, jeśli zorientuje się, że zalegasz mu co najmniej 10 tysięcy złotych. Polski Ład wprowadza „tymczasowe zajęcie ruchomości”, które w efekcie tymczasowym wcale być nie musi. O co chodzi z najnowszym wynalazkiem dla fiskusa?

  • Tymczasowe zajęcie ruchomości to nowe narzędzie, które od 1 stycznia 2022 roku ma znaleźć się w rękach fiskusa
  • Kogo dotyczy tymczasowe zajęcie ruchomości?
  • Co może zabrać fiskus w ramach zajęcia ruchomości?
  • Czy można się bronić przed tymczasowym zajęciem ruchomości?

Tymczasowe zajęcie ruchomości. „10 tysięcy is the limit”

Od paru lat polscy kierowcy, którzy gdzieś się bardzo spieszą i za nic mają przepisy ruchu drogowego, wyrobili w sobie brzydki nawyk. Jeśli wjeżdżają w teren zabudowany, starają się nie przekroczyć 100 km/h. Jeśli policja przyłapie ich na 96 km/h, zapłacą srogi mandat, ale nie stracą prawka na kwartał. To oznacza, że będzie nieprzyjemnie, ale nie będzie tragedii. Podobnie może być z długami wobec fiskusa. Wielu przedsiębiorców, którzy popadną w kłopoty finansowe, będzie mocno uważać, by nie przekroczyć 10 tysięcy złotych na minusie. Jeśli przekroczą, mogą zderzyć się z nową pancerną bronią organów skarbowych. To tymczasowe zajęcie ruchomości. Paskudnie nieprzyjemna sprawa.

Wyobraź sobie, że jedziesz z Warszawy do Krakowa. Gdzieś na wysokości Miechowa zatrzymują Cię funkcjonariusze KAS. Jeśli okaże się, że masz dług względem fiskusa wyższy niż 10 tys. złotych, dowiesz się, że Twój samochód zostaje zajęty tymczasowo przez Służbę Celno-Skarbową. Oczywiście urzędnicy muszą dysponować tytułem wykonawczym na minimum taką kwotę. Możesz się wybronić jeśli masz przy sobie dokumenty, że wcale tak nie jest. Ale czy wozisz ze sobą dokumentację skarbową firmy? Innej drogi odwołania niestety nie ma.

CZYTAJ TAKŻE: Komornik to dla nich nie problem. Oto jak Polacy unikają komornika?

A co jeśli dojdzie do pomyłki?

W internecie można znaleźć setki artykułów na temat sytuacji, w której urzędnik się pomylił. Nie jest powiedziane, że i w tym przypadku, Bogu ducha winna osoba nie odda swojego komputera, będącego narzędziem pracy. Czy nie straci samochodu, którym dojeżdża do zleceniodawcy. Czy wreszcie nie będzie musiała pożegnać się za aparatem, którym robi zdjęcia nowożeńcom i zarabia tak na życie. I wcale tutaj się nie rozczulamy, tylko zastanawiamy się, nad sensem tak bardzo dolegliwych kar. Naprawdę nie ma innych sposobów?

Jeśli dojdzie do pomyłki, lub okaże się, że dłużnik spłacił już zaległość, odzyska swoje mienie w ciągu czterech dni. W wielu przypadkach może to oznaczać poważne kłopoty, niewykonane zlecenia, dodatkowe koszty…

Co oznacza tymczasowe zajęcie ruchomości?

Funkcjonariusze celno-skarbowi będą mogli po prostu zająć należące do Ciebie ruchomości. Nie mogą to być zwierzęta lub furgonetka pełna artykułów spożywczych. Ale mogą to być tysiące innych rzeczy. Komputer, iPhone, tablet, którym czasem bawi się Twoje dziecko, auto, którym dojeżdżasz do swoich klientów. Słowo tymczasowe oznacza dokładnie 96 godzin, czyli pełne cztery doby. W tym czasie pracownicy fiskusa wystąpią do odpowiedniego organu egzekucyjnego o zatwierdzenie takiego zajęcia. Po tym czasie, o tymczasowości nie ma już mowy. Zajęcie tymczasowe zamienia się w… zajęcie egzekucyjne. C’est la vie. Dura lex sed lex… itd.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier