Z tego artykułu dowiesz się:

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że akt prawny posłowie mogą uchwalić jeszcze w pierwszym kwartale – ocenia Konfederacja Lewiatan, która zachwala projekt jako odzwierciedlający „najlepsze praktyki europejskie”.

Ustawa o fundacji rodzinnej

Kilka dni temu pisaliśmy w Magazynie Firma o działającym już w naszym kraju zarządzie sukcesyjnym, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Chcą oni w ten sposób zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek własnej śmierci. Po drugie, mogą w ten sposób pozwolić na kontynuację działalności przedsiębiorstwa w takich okolicznościach. Teraz czas na wyższy poziom zabezpieczenia majątku, a taką zagwarantuje Ustawa o fundacji rodzinnej.

Jej projekt właśnie trafił do Sejmu. Ten fakt wzbudza u przedsiębiorców nadzieję, że oczekiwane prawo wejdzie w życie jeszcze w 2023 roku. W ocenie Konfederacji Lewiatan, kalendarz legislacyjny pozwala, by ustawę posłowie uchwalili już w pierwszym kwartale.

Fundacja rodzinna i oczekiwania przedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan przypomina, że prace nad tą ustawą ruszyły jeszcze w 2018 roku.

„Ich inicjatorem była Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan, która mając na uwadze wyzwania sukcesyjne, przed jakimi stają polscy przedsiębiorcy, jeszcze w 2018 r. przygotowała pierwszy projekt ustawy” – czytamy w komunikacie organizacji

W ocenie przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej powstawała na podstawie dobrych praktyk, a także  wzorów z innych państw Europejskich. Głównym celem jest gromadzenie majątku, zarządzania nim w interesie określonej grupy beneficjentów, a także spełniania świadczeń na ich rzecz.

Narządzie do skutecznej sukcesji

Ustawa ma stać się „narzędziem do skutecznej sukcesji”  dla średnich, a także dużych firm rodzinnych. Fundacja będzie mogła w ograniczonym zakresie wykonywać działalność gospodarczą. Mowa o takich działaniach jak zbywanie mienia, dzierżawa nieruchomości. To także przystępowanie do spółek handlowych, obracać papierami wartościowymi oraz prowadzić gospodarstwa rolne.

Fundacja rodzinna zwolniona z CIT

Ustawa ma zwolnić fundacje rodzinne z podatku CIT. Z kolei przychody uzyskiwane od fundacji przez fundatora oraz jego bliskich będą zwolnione od podatku dochodowego PIT. Wówczas wypłacane im świadczenia będą obłożone jedynie 15-procentowym CIT-em. Natomiast w przypadku, gdy beneficjentami będą osoby niespokrewnione z fundatorempodatek będzie podwójny: tenże sam 15% CIT oraz dodatkowo 15% zryczałtowany PIT” – czytamy w komentarzu Lewiatana.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier