Z tego artykułu dowiesz się:

Wyczekiwana przez przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej, a dokładnie jej projekt, jest już w Sejmie. To oznacza, że akt prawny posłowie mogą uchwalić jeszcze w pierwszym kwartale – ocenia Konfederacja Lewiatan, która zachwala projekt jako odzwierciedlający „najlepsze praktyki europejskie”.

Ustawa o fundacji rodzinnej

Kilka dni temu pisaliśmy w Magazynie Firma o działającym już w naszym kraju zarządzie sukcesyjnym, który spotkał się z ogromnym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców. Chcą oni w ten sposób zabezpieczyć swoich bliskich na wypadek własnej śmierci. Po drugie, mogą w ten sposób pozwolić na kontynuację działalności przedsiębiorstwa w takich okolicznościach. Teraz czas na wyższy poziom zabezpieczenia majątku, a taką zagwarantuje Ustawa o fundacji rodzinnej.

Jej projekt właśnie trafił do Sejmu. Ten fakt wzbudza u przedsiębiorców nadzieję, że oczekiwane prawo wejdzie w życie jeszcze w 2023 roku. W ocenie Konfederacji Lewiatan, kalendarz legislacyjny pozwala, by ustawę posłowie uchwalili już w pierwszym kwartale.

Fundacja rodzinna i oczekiwania przedsiębiorców

Konfederacja Lewiatan przypomina, że prace nad tą ustawą ruszyły jeszcze w 2018 roku.

„Ich inicjatorem była Rada Firm Rodzinnych Konfederacji Lewiatan, która mając na uwadze wyzwania sukcesyjne, przed jakimi stają polscy przedsiębiorcy, jeszcze w 2018 r. przygotowała pierwszy projekt ustawy” – czytamy w komunikacie organizacji

W ocenie przedsiębiorców Ustawa o fundacji rodzinnej powstawała na podstawie dobrych praktyk, a także  wzorów z innych państw Europejskich. Głównym celem jest gromadzenie majątku, zarządzania nim w interesie określonej grupy beneficjentów, a także spełniania świadczeń na ich rzecz.

Narządzie do skutecznej sukcesji

Ustawa ma stać się „narzędziem do skutecznej sukcesji”  dla średnich, a także dużych firm rodzinnych. Fundacja będzie mogła w ograniczonym zakresie wykonywać działalność gospodarczą. Mowa o takich działaniach jak zbywanie mienia, dzierżawa nieruchomości. To także przystępowanie do spółek handlowych, obracać papierami wartościowymi oraz prowadzić gospodarstwa rolne.

Fundacja rodzinna zwolniona z CIT

Ustawa ma zwolnić fundacje rodzinne z podatku CIT. Z kolei przychody uzyskiwane od fundacji przez fundatora oraz jego bliskich będą zwolnione od podatku dochodowego PIT. Wówczas wypłacane im świadczenia będą obłożone jedynie 15-procentowym CIT-em. Natomiast w przypadku, gdy beneficjentami będą osoby niespokrewnione z fundatorempodatek będzie podwójny: tenże sam 15% CIT oraz dodatkowo 15% zryczałtowany PIT” – czytamy w komentarzu Lewiatana.

 

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Upominek biznesowy - kiedy warto docenić pracowników i klientów Twojej firmy?

Sukces firmy zależy w dużej mierze od ludzi, którzy ją tworzą - najczęściej są to członkowie zarządu, managerowie,…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier