Z tego artykułu dowiesz się:

Przetargi dla MŚP? Gąszcz przepisów, formalności, rozbudowane oferty. Dla wielu mikro, małych, a czasem nawet średnich firm to zbyt wiele, by stanąć do przetargów. Są przecież inne zadania, z których żyje firma i Ty jako przedsiębiorca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, chce to zmienić!

Przetargi dla MŚP? Ministerstwo ma pomysł

Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku uchwalono tzw. Politykę Zakupową Państwa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii cały czas przekonuje, że nadchodzą nowe standardy, które pozwolą wejść na rynek zamówień publicznych także dla małych i średnich przedsiębiorców. Przetargi dla MŚP? Brzmi jak obietnica nowych szans dla biznesu… ale po kolei.

Sam minister rozwoju nie ukrywa w swoich wypowiedziach, że zamówienia publiczne to po pierwsze istotny obszar gospodarki. Po drugie, ich znaczenie rośnie szczególnie wtedy gdy dzieje się źle. Całkiem niedawno przerabialiśmy pandemię. Teraz mamy kryzys spowodowany dramatycznym rozwojem wydarzeń na wschodzie. Tymczasem „utrzymanie stabilizacji na rynku zamówień publicznych oznacza dla wielu przedsiębiorców możliwość zachowania ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej i płynności finansowej” –twierdzi minister i w tej kwestii trudno się z nim nie zgodzić. Gdyby rzeczywiście udało się otworzyć tę sferę dla MŚP, pewnie wszyscy przyklasnęlibyśmy wszelkim pomysłom.

Dużo MŚP w gospodarce, ale mało w przetargach

Samo ministerstwo przyznaje, że 99% firm w polskiej gospodarce to MŚP. Ale tego „miażdżącego” odsetka w zamówieniach publicznych nie widać. Wyobrażacie sobie Kowalskiego prowadzącego jednoosobową firmę, który na tydzień odsuwa to, na czym zarabia na co dzień, by przygotować ofertę skrojoną na miarę dla potencjalnego klienta publicznego. Skąd!

Problem ten najwyraźniej dostrzega MRiT i chce, by więcej MŚP angażowało się na rynku zamówień publicznych. Inaczej mówiąc, znalazło na nim dla siebie miejsce.

Czytaj także: Zielona księga certyfikacji

Polityka Zakupowa Państwa

Faktycznie, przyjęta w styczniu Polityka Zakupowa Państwa wprowadziła parę rozwiązań, dzięki którym gospodarczym „maluchom” i „średniakom” teoretycznie łatwiej jest odnaleźć się w sferze publicznej. Mowa m.in. o umowach ramowych, zaliczkach, częściowych płatnościach. Jeśli do tego dołączymy dłuższy termin na przygotowanie oferty, sprawa wydaje się dość mocno klarowna. W sektorze publicznym coraz mocniejszą pozycją są także pozacenowe kryteria. To sprawia, że duży, wcale nie może już więcej.

Opinia na temat Polityki Zakupowej Państwa

To jednak nie koniec prac, nad przyciągnięciem MŚP do zamówień publicznych. Resort rozwoju pracuje nad projektem ustawy ws. certyfikacji wykonawców. Czeka także na opinie MŚP na temat przetargów. Jest onadostępna pod tym linkiem. Czy to pomoże, nie wiemy. Z pewnością jednak, jej wypełnienie nie zaszkodzi.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes
04 05 23

Roczne rozliczenie składek ZUS – jest nowy wzór dokumentu

Roczne rozliczenie składki zdrowotnej to nowy obowiązek przedsiębiorców, który trzeba wypełnić w tym roku po raz pierwszy. Ostateczny…
roczne rozliczenie ZUS

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier