Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku uchwalono tzw. Politykę Zakupową Państwa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii cały czas przekonuje, że nadchodzą nowe standardy, które pozwolą wejść na rynek zamówień publicznych także dla małych i średnich przedsiębiorców. Przetargi dla MŚP? Brzmi jak obietnica nowych szans dla biznesu… ale po kolei.
Sam minister rozwoju nie ukrywa w swoich wypowiedziach, że zamówienia publiczne to po pierwsze istotny obszar gospodarki. Po drugie, ich znaczenie rośnie szczególnie wtedy gdy dzieje się źle. Całkiem niedawno przerabialiśmy pandemię. Teraz mamy kryzys spowodowany dramatycznym rozwojem wydarzeń na wschodzie. Tymczasem „utrzymanie stabilizacji na rynku zamówień publicznych oznacza dla wielu przedsiębiorców możliwość zachowania ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej i płynności finansowej” –twierdzi minister i w tej kwestii trudno się z nim nie zgodzić. Gdyby rzeczywiście udało się otworzyć tę sferę dla MŚP, pewnie wszyscy przyklasnęlibyśmy wszelkim pomysłom.
Samo ministerstwo przyznaje, że 99% firm w polskiej gospodarce to MŚP. Ale tego „miażdżącego” odsetka w zamówieniach publicznych nie widać. Wyobrażacie sobie Kowalskiego prowadzącego jednoosobową firmę, który na tydzień odsuwa to, na czym zarabia na co dzień, by przygotować ofertę skrojoną na miarę dla potencjalnego klienta publicznego. Skąd!
Problem ten najwyraźniej dostrzega MRiT i chce, by więcej MŚP angażowało się na rynku zamówień publicznych. Inaczej mówiąc, znalazło na nim dla siebie miejsce.
Czytaj także: Zielona księga certyfikacji
Faktycznie, przyjęta w styczniu Polityka Zakupowa Państwa wprowadziła parę rozwiązań, dzięki którym gospodarczym „maluchom” i „średniakom” teoretycznie łatwiej jest odnaleźć się w sferze publicznej. Mowa m.in. o umowach ramowych, zaliczkach, częściowych płatnościach. Jeśli do tego dołączymy dłuższy termin na przygotowanie oferty, sprawa wydaje się dość mocno klarowna. W sektorze publicznym coraz mocniejszą pozycją są także pozacenowe kryteria. To sprawia, że duży, wcale nie może już więcej.
To jednak nie koniec prac, nad przyciągnięciem MŚP do zamówień publicznych. Resort rozwoju pracuje nad projektem ustawy ws. certyfikacji wykonawców. Czeka także na opinie MŚP na temat przetargów. Jest onadostępna pod tym linkiem. Czy to pomoże, nie wiemy. Z pewnością jednak, jej wypełnienie nie zaszkodzi.