Z tego artykułu dowiesz się:

Przetargi dla MŚP? Gąszcz przepisów, formalności, rozbudowane oferty. Dla wielu mikro, małych, a czasem nawet średnich firm to zbyt wiele, by stanąć do przetargów. Są przecież inne zadania, z których żyje firma i Ty jako przedsiębiorca. Ministerstwo Rozwoju i Technologii, chce to zmienić!

Przetargi dla MŚP? Ministerstwo ma pomysł

Przypomnijmy, w styczniu 2022 roku uchwalono tzw. Politykę Zakupową Państwa. Ministerstwo Rozwoju i Technologii cały czas przekonuje, że nadchodzą nowe standardy, które pozwolą wejść na rynek zamówień publicznych także dla małych i średnich przedsiębiorców. Przetargi dla MŚP? Brzmi jak obietnica nowych szans dla biznesu… ale po kolei.

Sam minister rozwoju nie ukrywa w swoich wypowiedziach, że zamówienia publiczne to po pierwsze istotny obszar gospodarki. Po drugie, ich znaczenie rośnie szczególnie wtedy gdy dzieje się źle. Całkiem niedawno przerabialiśmy pandemię. Teraz mamy kryzys spowodowany dramatycznym rozwojem wydarzeń na wschodzie. Tymczasem „utrzymanie stabilizacji na rynku zamówień publicznych oznacza dla wielu przedsiębiorców możliwość zachowania ciągłości prowadzenia działalności gospodarczej i płynności finansowej” –twierdzi minister i w tej kwestii trudno się z nim nie zgodzić. Gdyby rzeczywiście udało się otworzyć tę sferę dla MŚP, pewnie wszyscy przyklasnęlibyśmy wszelkim pomysłom.

Dużo MŚP w gospodarce, ale mało w przetargach

Samo ministerstwo przyznaje, że 99% firm w polskiej gospodarce to MŚP. Ale tego „miażdżącego” odsetka w zamówieniach publicznych nie widać. Wyobrażacie sobie Kowalskiego prowadzącego jednoosobową firmę, który na tydzień odsuwa to, na czym zarabia na co dzień, by przygotować ofertę skrojoną na miarę dla potencjalnego klienta publicznego. Skąd!

Problem ten najwyraźniej dostrzega MRiT i chce, by więcej MŚP angażowało się na rynku zamówień publicznych. Inaczej mówiąc, znalazło na nim dla siebie miejsce.

Czytaj także: Zielona księga certyfikacji

Polityka Zakupowa Państwa

Faktycznie, przyjęta w styczniu Polityka Zakupowa Państwa wprowadziła parę rozwiązań, dzięki którym gospodarczym „maluchom” i „średniakom” teoretycznie łatwiej jest odnaleźć się w sferze publicznej. Mowa m.in. o umowach ramowych, zaliczkach, częściowych płatnościach. Jeśli do tego dołączymy dłuższy termin na przygotowanie oferty, sprawa wydaje się dość mocno klarowna. W sektorze publicznym coraz mocniejszą pozycją są także pozacenowe kryteria. To sprawia, że duży, wcale nie może już więcej.

Opinia na temat Polityki Zakupowej Państwa

To jednak nie koniec prac, nad przyciągnięciem MŚP do zamówień publicznych. Resort rozwoju pracuje nad projektem ustawy ws. certyfikacji wykonawców. Czeka także na opinie MŚP na temat przetargów. Jest onadostępna pod tym linkiem. Czy to pomoże, nie wiemy. Z pewnością jednak, jej wypełnienie nie zaszkodzi.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele
06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier