2 min. czytania

Wodór: czy już teraz warto inwestować w paliwo przyszłości?

auta na wodór
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
29 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Najnowsze trendy w motoryzacji jednoznacznie wskazują na to, że rynkowi giganci coraz częściej kierują swój wzrok ku zero-emisyjności. Już za kilkanaście lat na terenie Unii Europejskiej nie będzie możliwe prowadzenie sprzedaży samochodów wyposażonych w silniki spalinowe. A czy już teraz warto inwestować w paliwo przyszłości i stawiać na przykład na auta zasilane wodorem w przypadku flot firmowych? Wyjaśniamy!

Samochody na wodór — co trzeba o nich wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżdżące po naszych ulicach auta na wodór dzielimy na dwie podstawowe grupy. Te korzystające z silników spalinowych na wodór oraz takie, które zasilane są silnikami elektrycznymi na wodór. Warto więc, żebyśmy ustalili, jakie są między nimi różnice.

Samochody spalinowe na wodór

Samochody korzystające z silników spalinowych zasilanych wodorem nie są  wielką rynkową rewolucją. Zasady ich pracy są  bardzo zbliżone do działania innych silników na paliwa gazowe (na przykład na LPG). Sam gaz przetrzymywany jest w dedykowanym zbiorniku pod wysokim ciśnieniem.

Z tego pojemnika jest on wstrzykiwany do komory silnika, gdzie następuje jego spalanie. Co sprawia, że spalinowe samochody na wodór są przyjazne dla środowiska? W wyniku spalania wodoru nie wydzielają się do atmosfery trujące lub zanieczyszczające środowisko substancje. Jedynym produktem spalania wodoru z tlenem jest oczywiście… woda!

Samochody elektryczne na wodór

Czas na kilka słów odnośnie tego, jak działają samochody elektryczne z napędem wodorowym. I w tym przypadku gaz przechowywany jest w dedykowanym pojemniku. Doprowadzany jest jednak nie do silnika, a do ogniwa, gdzie ulega utlenieniu.

W wyniku tego procesu dochodzi do rozbicia wodoru na kationy oraz aniony. Pierwsze swobodnie przechodzą przez ogniwa. Aniony natomiast prowadzone są przez obwód, gdzie wytwarzają napięcie napędzające z kolei silnik.

Ogniwa wodorowe we flotach firmowych? To jeszcze nie czas!

Mimo że bardzo korzystne dla środowiska, silniki napędzane wodorem zdecydowanie nie są dobrym rozwiązaniem dla flot firmowych w Polsce. Silniki bazujące na wodorze przed każdorazowym uruchomieniem muszą być rozgrzewane przez kilkanaście sekund. Może to być bardzo uciążliwe dla potencjalnych kierowców.

O wiele poważniejszym mankamentem jest jednak problem z infrastrukturą dla takich pojazdów. W Polsce brakuje stacji umożliwiających tankowanie wodoru. Nad Wisłą mamy ich dopiero jedenaście. To prawdziwy dramat. Tym bardziej że większość z nich służy do tankowania autobusów komunikacji miejskiej zasilanych wodorem. Tak naprawdę „cywilne” stacje można napotkać wyłącznie w dwóch polskich miastach — w Gdańsku i Warszawie.

Minie jeszcze sporo czasu, nim zero emisyjność stanie się w Polsce chlebem powszednim. Nie dość, że infrastruktura dla samochodów napędzanych wodorem to w naszym kraju istny dramat, to wcale nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku samochodów elektrycznych. Stacje ładowania to rzadkość szczególnie w mniejszych miastach i na słabiej zurbanizowanych obszarach.

Dlatego właśnie floty firmowe jeszcze przez kilkanaście dobrych lat z pewnością będą bazowały na samochodach napędzanych silnikami spalinowymi. Szkoda, bo zero emisyjność nie tylko jest w modzie, ale i jest mimo wszystko bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

01 04 25

Biznes alkoholowy w sklepie spożywczym – jak zacząć? Analiza rynku, przepisy i porady

Biznes alkoholowy w Polsce. Jak wygląda rynek alkoholowy w Polsce? Biznes alkoholowy to nie lada wyzwanie ale rozpoczęcie…
branża alkoholowa
31 03 25

Ponad 65% MŚP w Polsce nie wie, czym jest KSeF

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Z badania Edisonda przeprowadzonego na…

Prywatny śmigłowiec dla Twojej firmy: Kiedy warto zainwestować w wynajem helikoptera

W dynamicznie zmieniającym się świecie biznesu, gdzie czas jest jednym z najcenniejszych zasobów, efektywność i prestiż odgrywają kluczową…
07 03 25

Kredyt kupiecki. Co to jest i jak działa?

Kredyt kupiecki czyli możliwość zapłaty za fakturę później niż odebraliśmy towar. Zbawienna opcja czy początek problemów z płynnością.…
kredyt kupiecki
24 02 25

ZMIANA CZASU 2025 – kiedy przestawiamy zegarki? Sprawdź daty zmiany czasu na letni i zimowy

Zmiana czasu 2025 to ważne wydarzenie, które wpływa na codzienne funkcjonowanie milionów ludzi. Kiedy zmiana czasu w 2025…
zmiana-czasu

Jakie metody płatności powinien oferować Twój sklep internetowy?

W dzisiejszym dynamicznym świecie e-commerce wybór odpowiednich metod płatności może być kluczowy dla sukcesu Twojego sklepu internetowego. Klienci…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier