2 min. czytania

Wodór: czy już teraz warto inwestować w paliwo przyszłości?

auta na wodór
Autor
Krzysztof Swoboda
Opublikowano
29 09 21
Z tego artykułu dowiesz się:

Najnowsze trendy w motoryzacji jednoznacznie wskazują na to, że rynkowi giganci coraz częściej kierują swój wzrok ku zero-emisyjności. Już za kilkanaście lat na terenie Unii Europejskiej nie będzie możliwe prowadzenie sprzedaży samochodów wyposażonych w silniki spalinowe. A czy już teraz warto inwestować w paliwo przyszłości i stawiać na przykład na auta zasilane wodorem w przypadku flot firmowych? Wyjaśniamy!

Samochody na wodór — co trzeba o nich wiedzieć?

Przede wszystkim trzeba zdawać sobie sprawę, że jeżdżące po naszych ulicach auta na wodór dzielimy na dwie podstawowe grupy. Te korzystające z silników spalinowych na wodór oraz takie, które zasilane są silnikami elektrycznymi na wodór. Warto więc, żebyśmy ustalili, jakie są między nimi różnice.

Samochody spalinowe na wodór

Samochody korzystające z silników spalinowych zasilanych wodorem nie są  wielką rynkową rewolucją. Zasady ich pracy są  bardzo zbliżone do działania innych silników na paliwa gazowe (na przykład na LPG). Sam gaz przetrzymywany jest w dedykowanym zbiorniku pod wysokim ciśnieniem.

Z tego pojemnika jest on wstrzykiwany do komory silnika, gdzie następuje jego spalanie. Co sprawia, że spalinowe samochody na wodór są przyjazne dla środowiska? W wyniku spalania wodoru nie wydzielają się do atmosfery trujące lub zanieczyszczające środowisko substancje. Jedynym produktem spalania wodoru z tlenem jest oczywiście… woda!

Samochody elektryczne na wodór

Czas na kilka słów odnośnie tego, jak działają samochody elektryczne z napędem wodorowym. I w tym przypadku gaz przechowywany jest w dedykowanym pojemniku. Doprowadzany jest jednak nie do silnika, a do ogniwa, gdzie ulega utlenieniu.

W wyniku tego procesu dochodzi do rozbicia wodoru na kationy oraz aniony. Pierwsze swobodnie przechodzą przez ogniwa. Aniony natomiast prowadzone są przez obwód, gdzie wytwarzają napięcie napędzające z kolei silnik.

Ogniwa wodorowe we flotach firmowych? To jeszcze nie czas!

Mimo że bardzo korzystne dla środowiska, silniki napędzane wodorem zdecydowanie nie są dobrym rozwiązaniem dla flot firmowych w Polsce. Silniki bazujące na wodorze przed każdorazowym uruchomieniem muszą być rozgrzewane przez kilkanaście sekund. Może to być bardzo uciążliwe dla potencjalnych kierowców.

O wiele poważniejszym mankamentem jest jednak problem z infrastrukturą dla takich pojazdów. W Polsce brakuje stacji umożliwiających tankowanie wodoru. Nad Wisłą mamy ich dopiero jedenaście. To prawdziwy dramat. Tym bardziej że większość z nich służy do tankowania autobusów komunikacji miejskiej zasilanych wodorem. Tak naprawdę „cywilne” stacje można napotkać wyłącznie w dwóch polskich miastach — w Gdańsku i Warszawie.

Minie jeszcze sporo czasu, nim zero emisyjność stanie się w Polsce chlebem powszednim. Nie dość, że infrastruktura dla samochodów napędzanych wodorem to w naszym kraju istny dramat, to wcale nie lepiej sytuacja wygląda w przypadku samochodów elektrycznych. Stacje ładowania to rzadkość szczególnie w mniejszych miastach i na słabiej zurbanizowanych obszarach.

Dlatego właśnie floty firmowe jeszcze przez kilkanaście dobrych lat z pewnością będą bazowały na samochodach napędzanych silnikami spalinowymi. Szkoda, bo zero emisyjność nie tylko jest w modzie, ale i jest mimo wszystko bardzo ekonomicznym rozwiązaniem.

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…
24 05 23

ChatGPT - jak to działa?

ChatGPT to zaawansowany model językowy oparty na sztucznej inteligencji. Jest to potężne narzędzie, które umożliwia interakcję z komputerem…
chat GPT

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Uśmiech „made in Turkey”. O co chodzi z nowym trendem na rynku i czy to bezpieczne rozwiązanie?

Ostatnio zrobiła się moda na tzw. turystykę stomatologiczną. Polacy wyjeżdżają np. do Turcji, żeby zafundować sobie hollywoodzki uśmiech.…
turystyka stomatologiczna
09 05 23

Pomysł na biznes – 5 nietypowych pomysłów, które mogą odnieść sukces w 2023 roku

Sklep spożywczy, wypożyczalnia samochodów, usługi fryzjerskie – to wszystko już jest! A gdyby tak zrealizować jakiś oryginalny pomysł…
Pomysł na biznes

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier