Z tego artykułu dowiesz się:

Jeszcze w tym roku Wielka Brytania pozna nowy wzór banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Ich wejście do obiegu nie będzie jednak natychmiastowe i nastąpi według prognoz w połowie 2024 roku. Czy funty z wizerunkiem królowej będą wycofane?

Funty z wizerunkiem królowej

Polacy posiadają sporo brytyjskiej gotówki. To osoby, które np. pracowały w przeszłości w Wielkiej Brytanii, lub otrzymały banknoty np. jako prezent z okazji ślubu, komunii, czy innych uroczystości. Wiadomo, że spora część takich konsumentów nie posiada konta walutowego. Szczególnie jeśli mówimy o niewielkich kwotach, które przechowywane są w przysłowiowej bieliźniarce.

Wymiana części banknotów

W ostatnim czasie (i nie ma to w ogóle związku ze śmiercią królowej) Bank Anglii przeprowadził wymianę banknotów papierowych o nominale 20 i 50 funtów na polimerowe odpowiedniki. De facto banknoty te wypadną z obiegu już 30 września 2022 roku. Ktoś, kto je posiada, będzie miał problem z ich wymianą. Może okazać się niezbędna pomoc kogoś, kto mieszka w Wielkiej Brytanii. Wymiana starych banknotów będzie możliwa jedynie w Banku Anglii, czyli brytyjskim odpowiedniku naszego NBP-u.

CZYTAJ TAKŻE: Królowa Elżbieta II nie żyje. Czy trzeba wymienić funty? 

Kolejna wymiana funtów?

W związku ze śmiercią królowej Elżbiety II pojawiły się całkiem przytomne pytania, czy nie będzie konieczna kolejna wymiana banknotów. Bank Anglii w komunikacie wydanym tuż po śmierci monarchini nie podał ostatecznych rozstrzygnięć, czekając na zakończenie żałoby. Teraz wszystko wydaje się jasne. Co ustalił Bank of England?

Funty z Karolem III

Faktycznie jeszcze w tym roku BoE przedstawi wzór nowych polimerowych banknotów z wizerunkiem króla Karola III. Bank Anglii podaje jednak, że trafią one do obiegu dopiero w połowie 2024 roku. Wiadomo, że trafi on na banknoty o we wszystkich 4 nominałach tj. 4, 10, 20 oraz 50 GBP.

Czy wówczas banknoty z królową będą podlegały wymianie? Nie do końca. Po pierwsze Bank Anglii nie przewiduje (poza zmianą wizerunku monarchy) rewolucyjnych zmian. Dotychczasowe serie polimerowych banknotów nadal pozostaną w użyciu.

Po drugie, zgodnie z wytycznymi Domu Królewskiego, Bank Anglii powinien zminimalizować wpływ zmiany głowy państwa na środowisko i pieniądze. To oznacza, że zapasy banknotów ze zmarłą królową BoE nadal będzie emitował. Nowe pieniądze będą drukowane wyłącznie po to, by zastąpić środki płatnicze, które uległy zużyciu oraz w celu zaspokojenia popytu na tradycyjny pieniądz. „Obecne banknoty z portretem królowej Elżbiety II nadal będą prawnym środkiem płatniczym i zostaną wycofane z obiegu dopiero po zużyciu lub uszkodzeniu. Będą funkcjonowały na równi z tymi, na których pojawi się podobizna króla Karola III” – i to jest jasna deklaracja Banku Anglii, która powinna uspokoić posiadaczy funtów w gotówce.

 

To Cię zainteresuje

Wysokie zarobki w IT i benefity się kończą. Programiści mają problemy ze znalezieniem pracy

Informatycy mają problem ze znalezieniem pracy? Eldorado w sektorze IT się kończy? Bajecznie wysokie zarobki, praca nawet dla…
informatyk

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia

Zarządzanie finansami w małej firmie: Kluczowe zasady i narzędzia Skuteczne zarządzanie finansami jest kluczowe dla powodzenia każdej małej…
zarządzanie finansami
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
04 09 23

Rok szkolny 2023/2024. Rosną zaległości placówek edukacyjnych

Rok szkolny 2023/2024 rozpoczął się. Jak podaje Krajowy Rejestr Długów zadłużenie wobec prywatnych i publicznych placówek edukacyjnych wynosi…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier