Z tego artykułu dowiesz się:

Przed firmami turystycznymi organizującymi szkolne wycieczki otwiera się niemałe pole do zarobku. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce dopłacać szkołom do wyjazdów uczniów na terenie kraju nawet 15 tys. złotych. Trzeba jednak spełnić określone warunki, dlatego warto już teraz popracować nad ofertą.

Szkolne wycieczki - program dopłat

Szkolne wycieczki to temat poruszany często na początku roku szkolnego. We wrześniu startuje pilotażowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), który zakłada dofinansowanie wycieczek szkolnych. Szkoły mogą liczyć nawet na 80% dopłaty, która dla jednego wyjazdu może sięgać nawet 15 tys. złotych.

Nie jest jednak tak, że dofinansowany zostanie każdy wyjazd. Musi on spełniać programowe wymagania, o których za chwilę napiszemy więcej. Generalnie chodzi o to, by uczniowie oprócz „czasu wolnego” mieli także w swym planie muzea, miejsca pamięci narodowej, obiekty kultury, a także instytucje, które popularyzują i promują polską naukę.

Pieniądze na szkolne wycieczki

Pomysł dopłat do wycieczek szkolnych jest jednym z elementów promowanego przez rząd „Polskiego Ładu”. Tylko w tym roku, państwo na ten cel zamierza przeznaczyć 15 milionów złotych. Program nazywa się „Poznaj Polskę” i jak sugeruje nazwa, dotyczy wyłącznie krajowych wyjazdów turystycznych, trwających od jednego do trzech dni, w trakcie trwania roku szkolnego.

W opinii resortu edukacji taka forma spędzania czasu będzie nie tylko promocją kraju, ale także pomocą dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Ministerstwo chce, by program „Poznaj Polskę” był elementem nowoczesnej edukacji patriotycznej.

Warunki dopłaty do wycieczki szkolnej

I teraz najważniejsze. Aby skorzystać z tego wsparcia, masz niewiele czasu. Im szybciej przedstawisz swoją ofertę programu spełniającego warunki ministerstwa w szkole, tym lepiej. Jak wygląda cała procedura? Najpierw nauczyciel zgłasza plany związane z wycieczką do swojej dyrekcji. Ta z kolei, przekazuje taką informację dalej - do organu prowadzącego np. urzędu miasta, gminy, czy starostwa powiatowego. Tam musi zostać przygotowany tzw. formularz ogólny, który trafi do weryfikacji w ministerstwie.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?

Mamy też złą wiadomość. Trzeba działać naprawdę szybko. Organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, mogą złożyć wniosek w tej sprawie między 6 a 30 września 2021 roku. Dofinansowanie będzie udzielane do wyczerpania środków, a decydująca będzie kolejność wpływu dokumentów.

Jak przygotować program wycieczki „Poznaj Polskę”

Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne wymogi co do programu takiej wycieczki. Jeśli jest ona jednodniowa, uczniowie muszą odwiedzić minimum dwa punkty edukacyjne. W przypadku dwudniowego wyjazdu, ich liczba rośnie do czterech. Jeśli planowany wyjazd ma potrwać trzy dni, w programie musi się znaleźć co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

Wycieczki organizowane w ramach ministerialnej akcji „Poznaj Polskę” muszą być zrealizowane w ramach czterech obszarów tematycznych. Są to: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” oraz „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.

Ile pieniędzy na wycieczkę szkolną?

Dofinansowanie wyjazdów ma sięgać 80% całkowitych kosztów wyjazdu włącznie z transportem, noclegiem, ubezpieczeniem, wyżywieniem, biletami wstępu itp.

W przypadku jednodniowego wyjazdu maksymalna kwota wsparcia wynosi 5 tys. złotych. W przypadku dwudniowej wyprawy to 10 tys. zł. Trzydniowy wyjazd wiąże się z dopłatą do 15 tys. złotych.

To Cię zainteresuje

01 06 23

Obniżony VAT na odzież dziecięcą. Unia już rok temu dała zielone światło. Polska z tego nie korzysta

W ostatnim czasie ożywiła się dyskusja wokół obniżenia stawki VAT na odzież i obuwie dla dzieci. Eksperci nie…
obniżony VAT

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Papier toaletowy będzie coraz droższy. Przez unijne przepisy tańsze rolki mogą zniknąć ze sklepów

Papier toaletowy to obecnie jeden z najmocniej drożejących produktów codziennego użytku. W kwietniu br. Polacy płacili za niego…
papier toaletowy
25 05 23

800 plus nie dla wszystkich? Czy będą zmiany w programie?

800 plus dla rodziców. Partia rządząca zapowiada zmiany w programie „Rodzina 500 plus”. Od 1 stycznia rodzice otrzymają…
800 plus

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier