Z tego artykułu dowiesz się:

Przed firmami turystycznymi organizującymi szkolne wycieczki otwiera się niemałe pole do zarobku. Ministerstwo Edukacji i Nauki chce dopłacać szkołom do wyjazdów uczniów na terenie kraju nawet 15 tys. złotych. Trzeba jednak spełnić określone warunki, dlatego warto już teraz popracować nad ofertą.

Szkolne wycieczki - program dopłat

Szkolne wycieczki to temat poruszany często na początku roku szkolnego. We wrześniu startuje pilotażowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), który zakłada dofinansowanie wycieczek szkolnych. Szkoły mogą liczyć nawet na 80% dopłaty, która dla jednego wyjazdu może sięgać nawet 15 tys. złotych.

Nie jest jednak tak, że dofinansowany zostanie każdy wyjazd. Musi on spełniać programowe wymagania, o których za chwilę napiszemy więcej. Generalnie chodzi o to, by uczniowie oprócz „czasu wolnego” mieli także w swym planie muzea, miejsca pamięci narodowej, obiekty kultury, a także instytucje, które popularyzują i promują polską naukę.

Pieniądze na szkolne wycieczki

Pomysł dopłat do wycieczek szkolnych jest jednym z elementów promowanego przez rząd „Polskiego Ładu”. Tylko w tym roku, państwo na ten cel zamierza przeznaczyć 15 milionów złotych. Program nazywa się „Poznaj Polskę” i jak sugeruje nazwa, dotyczy wyłącznie krajowych wyjazdów turystycznych, trwających od jednego do trzech dni, w trakcie trwania roku szkolnego.

W opinii resortu edukacji taka forma spędzania czasu będzie nie tylko promocją kraju, ale także pomocą dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Ministerstwo chce, by program „Poznaj Polskę” był elementem nowoczesnej edukacji patriotycznej.

Warunki dopłaty do wycieczki szkolnej

I teraz najważniejsze. Aby skorzystać z tego wsparcia, masz niewiele czasu. Im szybciej przedstawisz swoją ofertę programu spełniającego warunki ministerstwa w szkole, tym lepiej. Jak wygląda cała procedura? Najpierw nauczyciel zgłasza plany związane z wycieczką do swojej dyrekcji. Ta z kolei, przekazuje taką informację dalej - do organu prowadzącego np. urzędu miasta, gminy, czy starostwa powiatowego. Tam musi zostać przygotowany tzw. formularz ogólny, który trafi do weryfikacji w ministerstwie.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?

Mamy też złą wiadomość. Trzeba działać naprawdę szybko. Organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, mogą złożyć wniosek w tej sprawie między 6 a 30 września 2021 roku. Dofinansowanie będzie udzielane do wyczerpania środków, a decydująca będzie kolejność wpływu dokumentów.

Jak przygotować program wycieczki „Poznaj Polskę”

Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne wymogi co do programu takiej wycieczki. Jeśli jest ona jednodniowa, uczniowie muszą odwiedzić minimum dwa punkty edukacyjne. W przypadku dwudniowego wyjazdu, ich liczba rośnie do czterech. Jeśli planowany wyjazd ma potrwać trzy dni, w programie musi się znaleźć co najmniej sześć punktów edukacyjnych.

Wycieczki organizowane w ramach ministerialnej akcji „Poznaj Polskę” muszą być zrealizowane w ramach czterech obszarów tematycznych. Są to: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” oraz „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.

Ile pieniędzy na wycieczkę szkolną?

Dofinansowanie wyjazdów ma sięgać 80% całkowitych kosztów wyjazdu włącznie z transportem, noclegiem, ubezpieczeniem, wyżywieniem, biletami wstępu itp.

W przypadku jednodniowego wyjazdu maksymalna kwota wsparcia wynosi 5 tys. złotych. W przypadku dwudniowej wyprawy to 10 tys. zł. Trzydniowy wyjazd wiąże się z dopłatą do 15 tys. złotych.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Ile trwa założenie działalności gospodarczej?

Założenie działalności gospodarczej wymaga spełnienia kilku formalności. Ile trwa założenie działalności gospodarczej? Formalności związane z uruchomieniem jednoosobowej działalności…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier