Szkolne wycieczki to temat poruszany często na początku roku szkolnego. We wrześniu startuje pilotażowy program Ministerstwa Edukacji i Nauki (MEiN), który zakłada dofinansowanie wycieczek szkolnych. Szkoły mogą liczyć nawet na 80% dopłaty, która dla jednego wyjazdu może sięgać nawet 15 tys. złotych.
Nie jest jednak tak, że dofinansowany zostanie każdy wyjazd. Musi on spełniać programowe wymagania, o których za chwilę napiszemy więcej. Generalnie chodzi o to, by uczniowie oprócz „czasu wolnego” mieli także w swym planie muzea, miejsca pamięci narodowej, obiekty kultury, a także instytucje, które popularyzują i promują polską naukę.
Pomysł dopłat do wycieczek szkolnych jest jednym z elementów promowanego przez rząd „Polskiego Ładu”. Tylko w tym roku, państwo na ten cel zamierza przeznaczyć 15 milionów złotych. Program nazywa się „Poznaj Polskę” i jak sugeruje nazwa, dotyczy wyłącznie krajowych wyjazdów turystycznych, trwających od jednego do trzech dni, w trakcie trwania roku szkolnego.
W opinii resortu edukacji taka forma spędzania czasu będzie nie tylko promocją kraju, ale także pomocą dla nauczycieli w realizacji podstawy programowej. Ministerstwo chce, by program „Poznaj Polskę” był elementem nowoczesnej edukacji patriotycznej.
I teraz najważniejsze. Aby skorzystać z tego wsparcia, masz niewiele czasu. Im szybciej przedstawisz swoją ofertę programu spełniającego warunki ministerstwa w szkole, tym lepiej. Jak wygląda cała procedura? Najpierw nauczyciel zgłasza plany związane z wycieczką do swojej dyrekcji. Ta z kolei, przekazuje taką informację dalej - do organu prowadzącego np. urzędu miasta, gminy, czy starostwa powiatowego. Tam musi zostać przygotowany tzw. formularz ogólny, który trafi do weryfikacji w ministerstwie.
CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Jak zarabiać na dowozach jedzenia i zakupów?
Mamy też złą wiadomość. Trzeba działać naprawdę szybko. Organy prowadzące szkoły podstawowe i ponadpodstawowe, mogą złożyć wniosek w tej sprawie między 6 a 30 września 2021 roku. Dofinansowanie będzie udzielane do wyczerpania środków, a decydująca będzie kolejność wpływu dokumentów.
Aby otrzymać pieniądze, trzeba spełnić konkretne wymogi co do programu takiej wycieczki. Jeśli jest ona jednodniowa, uczniowie muszą odwiedzić minimum dwa punkty edukacyjne. W przypadku dwudniowego wyjazdu, ich liczba rośnie do czterech. Jeśli planowany wyjazd ma potrwać trzy dni, w programie musi się znaleźć co najmniej sześć punktów edukacyjnych.
Wycieczki organizowane w ramach ministerialnej akcji „Poznaj Polskę” muszą być zrealizowane w ramach czterech obszarów tematycznych. Są to: „Śladami Polskiego Państwa Podziemnego”, „Śladami Kardynała Stefana Wyszyńskiego”, „Kultura i dziedzictwo narodowe” oraz „Największe osiągnięcia polskiej nauki”.
Dofinansowanie wyjazdów ma sięgać 80% całkowitych kosztów wyjazdu włącznie z transportem, noclegiem, ubezpieczeniem, wyżywieniem, biletami wstępu itp.
W przypadku jednodniowego wyjazdu maksymalna kwota wsparcia wynosi 5 tys. złotych. W przypadku dwudniowej wyprawy to 10 tys. zł. Trzydniowy wyjazd wiąże się z dopłatą do 15 tys. złotych.