2 min. czytania

Zamówienia publiczne w czasie inflacji. Firmy nie będą tracić?

zamówienia publiczne
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
30 06 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi rozwiązaniami, które „ucywilizują” zamówienia publiczne, szczególnie w dobie inflacji. Mają one pomóc podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach oraz wprowadzić klauzule waloryzacyjne do umów nieobjętych wcześniej obowiązkiem ich wprowadzenia.

Zamówienia publiczne. Dlaczego potrzebne klauzule waloryzacyjne?

Zamówienia publiczne i drożyzna – to połączenie to zmora setek przedsiębiorców. Głównym zmartwieniem przedsiębiorców jest inflacja, szczególnie dotykająca cen materiałów i surowców. Zmiana wyceny wprost wpływa na obniżenie rentowności kontraktów znajdujących się w realizacji.

Ministerstwo rozwoju pracuje nad przepisami, które w obecnej sytuacji (nazywanej wprost przez resort „putinflacją”), pomogą przedsiębiorcom realizującym zamówienia publiczne. Chodzi o zachowanie rentowności zawartych kontraktów, a co za tym idzie terminowej realizacji.

CZYTAJ TAKŻE: Praca zdalna w kodeksie pracy

Nowelizacja Ustawy prawo zamówień publicznych

Zapowiadane zmiany mają dotykać wszystkich kategorii umów. Mowa o usługach, dostawach, czy robotach budowlanych. Aby rozszerzenie katalogu umów było możliwe, konieczna będzie nowelizacja Ustawy prawo zamówień publicznych.

Opracowywany MRiT projekt ma charakter specustawy. Chodzi o uzupełnienie istniejących regulacji o przepisy, które dodatkowo zagwarantują możliwość zmian umowy w obecnej sytuacji rynkowej. Jak tłumaczy wiceminister rozwoju Olga Semeniuk „Dla umów zawartych przed 1 stycznia 2021 r. wprowadzimy możliwość wprowadzenia klauzul waloryzacyjnych. (Wówczas takie klauzule nie obowiązywały – red.) Natomiast w przypadku tych zawartych po 1 stycznia 2021 r. przygotowane przez nas przepisy pozwolą, po spełnieniu określonych przesłanek, podnieść limity waloryzacyjne przyjęte w zawartych już umowach”.

Jakie zmiany w zamówieniach publicznych?

Omawiany projekt zakłada m.in. prawną możliwość podwyższenia wynagrodzenia ponad wyznaczoną stawkę waloryzacyjną, a także kontraktu. Po drugie, nowe prawo rozszerzy obowiązek zawierania klauzul waloryzacyjnych powyżej sześciu miesięcy. Wcześniej było to 12 miesięcy. Do tego dochodzi objęcie obowiązkiem dostaw (obecnie są to wyłącznie roboty i usługi).

Prawo restrykcyjnie podejdzie do umów bez odpowiedniej klauzuli waloryzacyjnej. W takim wypadku będzie istniała możliwość jej wypowiedzenia. To, co może ucieszyć wielu przedsiębiorców to możliwość zawieszenia umowy, a także fakt, że ryzyko dzielone jest w proporcji 50 na 50.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

06 06 24

Ile firm w Polsce założyli obcokrajowcy? Są najnowsze dane

Obcokrajowcy stawiają na JDG w Polsce. Tylko w I kw. 2024 r. otworzyli blisko 12 tys. firm [DANE…
dotacje_na_firmę

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
20 05 24

Kredyt Frankowy - Szanse Przedsiębiorców na Unieważnienie Umowy

Powszechnie uważa się, że największe szanse na unieważnienie umowy kredytowej mają konsumenci, co jest często podkreślane w kontekście…
kredyt

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier