Doświadczenie jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy. Tę prawdę znamy nie od dziś. Między innymi dlatego Komisja Europejska organizuje projekty „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” oraz „Erasmus Global”, które są finansowane bezpośrednio ze środków Komisji Europejskiej. W tym przypadku każda ambitna osoba, która chce wziąć udział w wymianie międzynarodowej, może uzyskać wsparcie.
Uczestnicy szukający interesujących kierunków zdobywania wiedzy i umiejętności dostaną nawet 6,6 tys. euro. Dzięki projektowi możliwy jest wyjazd nie tylko do innych krajów Unii Europejskiej. Istnieje możliwość realizacji programu także w Singapurze, na Tajwanie czy w Stanach Zjednoczonych. Jednym z czterech działających punktów w Polsce wymienionych programów jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).
Zarówno „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” jak również „Erasmus Global” to inicjatywy adresowane do osób, które zaczęły swój biznes w ciągu ostatnich trzech lat. To jednak nie wszystko. Z programów mogą skorzystać także osoby planujące własny biznes. Z pewnością, dla nich to najbardziej komfortowa decyzja. Nie zostawiają na jakiś czas biznesu na starcie. Co więcej, mogą szukać inspiracji, by zacząć prowadzenie firmy, bazując na zagranicznych doświadczeniach.
Ideą tych dwóch programów jest m.in. budowanie doświadczenia na innych rynkach, nawiązanie wartościowych kontaktów, nauka języków.
W praktyce uczestnik takiej wymiany wyjeżdża do zagranicznej firmy na czas od jednego do sześciu miesięcy. Ten aspekt zależy od wybranego programu. Dofinansowanie, jakie otrzymują przedsiębiorcy od Komisji Europejskiej, można przeznaczyć na koszty pobytu w nowym miejscu.
W przypadku programu „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” mówimy o wyjazdach do państw europejskich. W tym wypadku mówimy o pobycie za granicą zawierającym się w przedziale 1-6 miesięcy. Maksymalnie można uzyskać wsparcie do 6,6 tys. euro.
W przypadku „Erasmus Global” mowa o programach partnerskich trwających maksymalnie kwartał (1-3 miesiące). Są one realizowane w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Kalifornia), Singapurze, Korei Południowej, Kanadzie (Kolumbia Brytyjska, Ontario, Quebec), Izraelu oraz Tajwanie.
Jak informuje PARP, najczęstszymi kierunkami wymian są kraje południowej Europy. Mowa o Hiszpanii, Włoszech oraz Portugalii.
Warunkiem uczestnictwa w programie jest na początku wypełnienie wniosku w języku angielskim. Znajdują się tam pytania o motywacje udziału, doświadczenie zawodowe, pomysł na biznes. Do tego dokumentu musi być także dołączone CV.
Po zaakceptowaniu aplikacji uczestnik otrzyma bazę firm, które przyjmują uczestników programu. Z tego grona można wybrać pięć przedsiębiorstw. Jeśli wskazana firma zaakceptuje uczestnika, rozpoczyna się proces zawarcia umowy, szkoleń i wdrożenia.
Sam wniosek aplikacyjny można znaleźć tutaj.