Z tego artykułu dowiesz się:

Wymiana międzynarodowa głównie kojarzy się z ciekawą perspektywą dla młodzieży i studentów. Mało kto jednak wie, że z takiej ciekawej formy zdobywania wiedzy i doświadczenia mogą korzystać… przedsiębiorcy! Jak działa Erasmus dla młodych przedsiębiorców? Wyjaśniamy!

Erasmus dla młodych przedsiębiorców

Doświadczenie jest doskonałym uzupełnieniem wiedzy. Tę prawdę znamy nie od dziś. Między innymi dlatego Komisja Europejska organizuje projekty „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” oraz „Erasmus Global”, które są finansowane bezpośrednio ze środków Komisji Europejskiej. W tym przypadku każda ambitna osoba, która chce wziąć udział w wymianie międzynarodowej, może uzyskać wsparcie.

Uczestnicy szukający interesujących kierunków zdobywania wiedzy i umiejętności dostaną nawet 6,6 tys. euro. Dzięki projektowi możliwy jest wyjazd nie tylko do innych krajów Unii Europejskiej. Istnieje możliwość realizacji programu także w Singapurze, na Tajwanie czy w Stanach Zjednoczonych. Jednym z czterech działających punktów w Polsce wymienionych programów jest Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP).

Nowy biznes i Erasmus

Zarówno „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” jak również „Erasmus Global” to inicjatywy adresowane do osób, które zaczęły swój biznes w ciągu ostatnich trzech lat. To jednak nie wszystko. Z programów mogą skorzystać także osoby planujące własny biznes. Z pewnością, dla nich to najbardziej komfortowa decyzja. Nie zostawiają na jakiś czas biznesu na starcie. Co więcej, mogą szukać inspiracji, by zacząć prowadzenie firmy, bazując na zagranicznych doświadczeniach.

Ideą tych dwóch programów jest m.in. budowanie doświadczenia na innych rynkach, nawiązanie wartościowych kontaktów, nauka języków.

CZYTAJ TAKŻE: Meetup w firmie

Erasmus dla młodych przedsiębiorców w praktyce

W praktyce uczestnik takiej wymiany wyjeżdża do zagranicznej firmy na czas od jednego do sześciu miesięcy. Ten aspekt zależy od wybranego programu. Dofinansowanie, jakie otrzymują przedsiębiorcy od Komisji Europejskiej, można przeznaczyć na koszty pobytu w nowym miejscu.

Gdzie wymiana międzynarodowa dla przedsiębiorców?

W przypadku programu „Erasmus dla młodych przedsiębiorców” mówimy o wyjazdach do państw europejskich. W tym wypadku mówimy o pobycie za granicą zawierającym się w przedziale 1-6 miesięcy. Maksymalnie można uzyskać wsparcie do 6,6 tys. euro.

Jakie państwa w Erasmus Global?

W przypadku „Erasmus Global” mowa o programach partnerskich trwających maksymalnie kwartał (1-3 miesiące). Są one realizowane w Stanach Zjednoczonych (Nowy Jork, Kalifornia), Singapurze, Korei Południowej, Kanadzie (Kolumbia Brytyjska, Ontario, Quebec), Izraelu oraz Tajwanie.

Jak informuje PARP, najczęstszymi kierunkami wymian są kraje południowej Europy. Mowa o Hiszpanii, Włoszech oraz Portugalii.

Jak wziąć udział w Erasmusie dla firm?

Warunkiem uczestnictwa w programie jest na początku wypełnienie wniosku w języku angielskim. Znajdują się tam pytania o motywacje udziału, doświadczenie zawodowe, pomysł na biznes. Do tego dokumentu musi być także dołączone CV.

Po zaakceptowaniu aplikacji uczestnik otrzyma bazę firm, które przyjmują uczestników programu. Z tego grona można wybrać pięć przedsiębiorstw. Jeśli wskazana firma zaakceptuje uczestnika, rozpoczyna się proces zawarcia umowy, szkoleń i wdrożenia.

Sam wniosek aplikacyjny można znaleźć tutaj.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Skuteczne rozwiązywanie problemów w przedsiębiorstwie

W organizacji napotykanie wyzwań i ich skuteczne rozwiązywanie to umiejętność, którą nie każdy posiada. Zwłaszcza gdy mówimy o…
05 03 24

Minimalna pensja nie ochroni przed komornikiem?

Minimalna pensja stała się skuteczną ochroną przed egzekucją komorniczą. Zdaniem komorników - tak skuteczną, że nie pozwala na…
minimalna pensja

Jak zoptymalizować proces wysyłki w biznesie?

W czasach, kiedy każda sekunda liczy się w dostarczaniu produktów do klienta, sprawnie działający proces wysyłki jest niezbędny.…

Czy folder reklamowy to dobra forma promocji firmy i marki?

Czy folder reklamowy nadal może konkurować z dynamicznym światem marketingu cyfrowego. Czy to nadal skuteczna forma dotarcia do…

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania
07 02 24

Żabka poza Polską. Stworzy sklepy stacjonarne za granicą?

Żabka planuje ekspansję za granicą. Pierwszym krokiem jest nowa jednostka. Utworzona właśnie Żabka International ma zajmować się rozwojem…
żabka

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier