2 min. czytania

Zatory płatnicze surowo karane! UOKiK nie ma litości.

zatory płatnicze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
21 10 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Ponad 4 mln złotych kary nałożył na spółkę Polska Grupa Farmaceutyczna prezes UOKiK Tomasz Chróstny. Powód: zatory płatnicze.  Jak informuje regulator, to najwyższa kara na stronę postępowania zatorowego, jaką do tej pory nałożył. 

Zatory płatnicze

O tym jak groźne są zatory płatnicze wie wielu przedsiębiorców. Masa firm, właśnie z ich powodu musiała zakończyć swoją działalność, a ich właściciele zostali z długami. M.in z tego powodu taryfy ulgowej wobec firm, które tworzą takie zatory nie ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak poinformowano w komunikacie, postępowanie, jakie przeprowadził prezes UOKiK wykazało, że Polska Grupa Farmaceutyczna „nadmiernie opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych”.

Polska Grupa Farmaceutyczna to kolejna spółka z branży farmaceutycznej, która generowała znaczne zatory płatnicze. Nałożona kara wyniosła ponad 4 mln złotych” poinformował Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i KonumentówTomasz Chróstny.

CZYTAJ TAKŻE: Zatory płatnicze niszczą firmy. Ministerstwo rozwoju chce zniszczyć zatory

Rekordowa kara za zatory

UOKiK zauważa, że kara jest do tej pory najwyższą, jaką regulator nałożył na stronę postępowania zatorowego. Co ciekawe, na drugim miejscu w tym zestawieniu jest inna firma z branży farmaceutycznej. Według regulatora wskazuje to na niepokojący trend w tym sektorze gospodarki. Można się więc spodziewać, że UOKiK mocno przyjrzy się sytuacji w tym zakresie wśród firm farmaceutycznych.

Co wykazało postępowanie wobec PGF?

Postępowanie przeprowadzone wobec Polskiej Grupy Farmaceutycznej, wykazało, że „tylko od lutego do marca 2020 r. spółka opóźniała się ze spełnianiem świadczeń pieniężnych na ponad 425 mln zł, przy czym największe kwoty opóźnionych świadczeń wobec wybranych kontrahentów wyniosły: ponad 37 mln zł (36 faktur), ponad 24 mln zł (45 faktur) i ponad 18 mln zł (20 faktur).

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier