Z tego artykułu dowiesz się:

Podatek minimalny, czyli postrach przedsiębiorców już funkcjonuje. Podatek minimalny to efekt reformy o nazwie Polski Ład. Kontrowersyjny podatek był kilkukrotnie przesuwany. Ostatecznie ustalono, że wejdzie w życie 1 stycznia 2024.

Podatek minimalny - dla kogo?

Kontrowersyjny podatek, cios w polskie firmy. Tak komentuję podatek minimalny krajowi przedsiębiorcy. Dyskusje o podatku minimalnym nie ustają. Nawet wtedy, gdy jego wprowadzenie zostało już przypieczętowane. Od 1 stycznia podatek minimalny już obowiązujePodatek minimalny zapłacą przedsiębiorcy, którzy przy rozliczeniu rocznym wykażą straty albo gdy ich dochód będzie niższy niż 2 proc. przychodów.  Danina obejmuje spółki oraz podatkowe grupy kapitałowe, mające siedzibę lub zarząd na terytorium Polski.

Do określenia, czy podatek się należy bierze się pod uwagę ostatnie trzy lata działalności. Wystarczy by przynajmniej w jednym roku rentowność była wyższa niż 2 proc. i podatek nie będzie obowiązywał.

Ile wynosi podatek minimalny?

Jeśli jednak okaże się, że firma przynosi straty przez trzy lata, podatek ten trzeba będzie rozliczyć. Liczony jest na dwa sposoby. Podstawą opodatkowania jest albo 4 proc. przychodów przedsiębiorstwa, albo 2 proc. przychodów powiększonych o finansowanie dłużne i niematerialne. W obu przypadkach stawka podatku wynosi 10 proc. podstawy.

CZYTAJ TAKŻE: KSeF, wyższe wynagrodzenie minimalne, wyższe składki ZUS. Oto 5 zmian dla przedsiębiorców w 2024 r

Jak obliczyć podatek od straty?

Podatek ten wszedł w życie od 1 stycznia 2024. Oznacza to, że pierwsze rozliczenie nastąpi w 2025 r.

Dodajmy, że podatek ten nie obejmie wszystkich przedsiębiorstw. Na liście wyjątków znajdują się instytucje finansowe, spółki komunalne, firmy górnicze, które otrzymują pomoc publiczną, podmioty świadczące usługi związane z ochroną zdrowia, oraz firmy znajdujące się w stanie upadłości, likwidacji lub restrukturyzacji. Również "mali podatnicy" są zwolnieni z tego obowiązku.

Nowa danina budzie kontrowersje od dłuższego czasu. - Skomplikowany wzór obliczenia podatku i szeroki katalog wyłączeń sprawiają, że firmy muszą dokładnie przyjrzeć się nowym przepisom - komentował w rozmowie z "Pulsem Biznesu" adwokat Michał Kwaśniewski, partner w Quidea.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier