2 min. czytania

Zatory płatnicze: Małe firmy wreszcie lepiej chronione?

zatory płatnicze
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
30 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Zatory płatnicze to zmora wielu firm. Sejm przyjął właśnie nowelizację ustawy antyzatorowej, której efektem ma być m.in. wzmocnienie pozycji małych firm w trudnych relacjach z dużymi kontrahentami. Chodzi o, to by małe firmy lepiej chronić przed zatorami, a to dla wielu być albo nie być.

Zatory płatnicze - poważny problem małych firm

Pan Stanisław prowadzi biznes od 1990 roku. Mały zakład rzemieślniczy, który stał się firmą rodzinną, wykonuje ozdobne elementy bram, a także ogrodzeń. W największe kłopoty firma popadła w 31 roku działalności, gdy zdecydowała się wykonać zlecenie dla dużego kontrahenta, co początkowo wydawało się szansą na impuls rozwojowy. Nota bene, największego, z jakim przyszło jej współpracować. Efekt był fatalny, a konsekwencje poważne.  Niemal całe siły produkcyjne zostały położone na szalę potężnego kontraktu. Po jego terminowym wykonaniu przyszedł czas na wydłużające się oczekiwanie na przelew. Przez zatory płatnicze firma ledwo wyszła na prostą. Umówioną kwotę otrzymała z wielomiesięcznym opóźnieniem. Otarła się o bankructwo.

To tylko jedna historia. Niestety, jedna z bardzo wielu. Nowelizacja ustawy zaproponowana przez Ministerstwo Rozwoju i Technologii likwiduje pewien przywilej dużych firm. Ten sam, który w przypadku firmy pana Stanisława okazał się niemal gwoździem do biznesowej trumny.

CZYTAJ TAKŻE: Piekarnie w głębokim kryzysie

Koniec przywileju dużych kontrahentów?

Ustawa uznaje za BEZSKUTECZNE, wszelkie postanowienia umowne, które zakazują lub ograniczają przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest mały lub średni przedsiębiorca, a dłużnikiem duży gracz. Eksperci wskazują na zatarcie efektu dysproporcji, a także większej siły negocjacyjnej, która w tym obszarze nie narzuci już niczego.

UOKiK w walce z zatorami płatniczymi

Ciekawostką jest to, że przy konstruowaniu nowelizacji ustawy o zatorach Ministerstwo Rozwoju otrzymało merytoryczne wsparcie dużego regulatora. Mowa o Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który na froncie walki z zatorami, wielokrotnie zaakcentował swoje prawne narzędzia. Teraz UOKiK będzie miał do dyspozycji dodatkowy oręż. Mowa o większej efektywności postępowań, które są prowadzone przez tę instytucję. A to naprawdę sporo!

Ustawa antyzatorowa zawiera więcej konkretów?

W przypadku tej ustawy, jej autorzy zwracają uwagę na zwiększenie precyzji, a także efektywności części zapisów. Część zmian dotyczy m.in. obowiązków sprawozdawczych na temat praktyk płatniczych. Zostały one maksymalnie uproszczone, jednak ich podstawowe zadanie zostało zachowane.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja
04 07 24

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie

Windykacja należności: Skuteczne metody i strategie Windykacja należności to działania mające na celu odzyskanie długów. Czy zastanawiałeś się,…
windykacja należności
02 07 24

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia

Komornik – Już nie unikniesz komornika! Po zmianie prawa od 1 lipca zyskują super uprawnienia Od 1 lipca…
komornik

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier