Z tego artykułu dowiesz się:

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą, bowiem często i oni padają chwilę wcześniej ich ofiarami. Czy uda się zlikwidować to destrukcyjne dla wielu firm domino?   Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z UOKiK-iem mają pomysł. Zobaczcie jaki.

Zatory płatnicze – konsekwencje dla firm

Firma Pana Grzegorza działała w latach 2013-2019. Na niewielką skalę produkowała meble i elementy wykończeń stolarskich. Głównie dla biur, restauracji i hoteli. Przez cały czas rozwijała się bardzo dobrze. Były słabsze momenty, ale nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Co ważne, spowodowanej przez zatory płatnicze. „Położyło mnie dwóch kontrahentów, którzy spóźnili się z płatnościami za dwa ważne dla mnie zamówienia, na których realizację poświęciłem wiele czasu i środków. Pieniądze odzyskałem, ale za późno. Firmy nie ma” – relacjonuje. Niestety podobnych historii w naszym kraju jest wiele. Za wiele.

Rząd uderza w zatory płatnicze

Sprawa zatorów płatniczych od wielu lat powraca do polityki. Ich jednoznacznie negatywne oceny padają z ust posłów, ministrów, premierów. Pojawiają się kolejne rozwiązania. Niestety problem istnieje nadal. Rada Ministrów pochyliła się nad nim po raz kolejny. Rząd przyjął nowelizację tzw. ustawy antyzatorowej.

Mowa o ustawie z 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Za zmianami w prawie stoi resort rozwoju, który nakreślił je wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zapewnia MRiT wraz z UOKiK-iem, instytucje wsłuchały się w „głosy z rynku”.

CZYTAJ TAKŻE: Zatory płatnicze. To szok ile firm nie płaci w terminie

Nowelizacjami w zatory

Warto pamiętać, że nie tak dawno, bo trzy lata temu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (tak, to dzisiejszy resort rozwoju) znowelizował już wspomnianą ustawę. Zmiany miały zminimalizować problem zatorów. Rok temu przeprowadzono ewaluację tamtych rozwiązań. Pojawiło się wiele propozycji z rynku, które tym razem postanowiono „wkomponować” w kolejną nowelizację.

Co się zmieni?

Po pierwsze doprecyzowane zostaną niektóre przepisy w zakresie obowiązku sprawozdawczego. Ta sfera ma zostać nieco uproszczona. Twórcy ustawy postanowili większy nacisk położyć na efektywność postępowań, związanych ze spóźnieniami za przelewy za towary i usługi. Rząd mówi także o uelastycznieniu „modelu karania” – co to oznacza w praktyce? Nowela przewiduje nadanie agencjom wykonawczym uprawnień do niedochodzenia rekompensaty. Mowa o sytuacji, w której kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu lub od niego wyższa. Ponadto prawo ma nakładać obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców.

Mocniejszy w walce z zatorami ma być także sam UOKiK. MRiT pisze o zwiększeniu efektywności postępowań prezesa UOKiK. Powinno ono „wpłynąć motywująco na terminowe regulowanie zobowiązań przez dużych przedsiębiorców wobec przedsiębiorców z sektora MŚP. Ponadto korzystnie na płynność finansową MŚP wpłyną zmiany w zakresie bezskuteczności postanowień umownych zakazujących albo ograniczających przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca” –czytamy w opublikowanym po posiedzeniu rządu komunikacie. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki i… omijać zatory.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Kiedy raty kredytów spadną?

Wielu właścicieli kredytów hipotecznych z niepokojem obserwuje zmiany w gospodarce oraz stopy procentowe, które wpływają na wysokość rat…
kredyt

Żabka na giełdzie – największe IPO w Polsce?

Debiut giełdowy Żabki. Czy to największe IPO w Polsce? Debiut giełdowy Żabki, jednego z największych polskich sieci convenience…
żabka

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go zapłacić?

Podatek od prezentów ślubnych. Kiedy trzeba go płacić?   Lato to nie tylko czas wyjazdów wakacyjnych i odpoczynku.…
wesele

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku

Jak założyć firmę: Kompletny przewodnik krok po kroku Założenie własnej firmy to marzenie wielu osób, które pragną samodzielnie…
jak założyc firmę
04 07 24

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu?

Windykacja polubowna: Jak odzyskać należności bez sądu? Windykacja polubowna to sposób na odzyskanie długów bez konieczności angażowania sądu.…
windykacja
04 07 24

Windykacja długów. Jak odzyskać swoje pieniądze?

Windykacja długów: Jak odzyskać swoje pieniądze? Windykacja długów to kluczowy proces dla wielu firm, które muszą radzić sobie…
windykacja

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier