Z tego artykułu dowiesz się:

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą, bowiem często i oni padają chwilę wcześniej ich ofiarami. Czy uda się zlikwidować to destrukcyjne dla wielu firm domino?   Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z UOKiK-iem mają pomysł. Zobaczcie jaki.

Zatory płatnicze – konsekwencje dla firm

Firma Pana Grzegorza działała w latach 2013-2019. Na niewielką skalę produkowała meble i elementy wykończeń stolarskich. Głównie dla biur, restauracji i hoteli. Przez cały czas rozwijała się bardzo dobrze. Były słabsze momenty, ale nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Co ważne, spowodowanej przez zatory płatnicze. „Położyło mnie dwóch kontrahentów, którzy spóźnili się z płatnościami za dwa ważne dla mnie zamówienia, na których realizację poświęciłem wiele czasu i środków. Pieniądze odzyskałem, ale za późno. Firmy nie ma” – relacjonuje. Niestety podobnych historii w naszym kraju jest wiele. Za wiele.

Rząd uderza w zatory płatnicze

Sprawa zatorów płatniczych od wielu lat powraca do polityki. Ich jednoznacznie negatywne oceny padają z ust posłów, ministrów, premierów. Pojawiają się kolejne rozwiązania. Niestety problem istnieje nadal. Rada Ministrów pochyliła się nad nim po raz kolejny. Rząd przyjął nowelizację tzw. ustawy antyzatorowej.

Mowa o ustawie z 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Za zmianami w prawie stoi resort rozwoju, który nakreślił je wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zapewnia MRiT wraz z UOKiK-iem, instytucje wsłuchały się w „głosy z rynku”.

CZYTAJ TAKŻE: Zatory płatnicze. To szok ile firm nie płaci w terminie

Nowelizacjami w zatory

Warto pamiętać, że nie tak dawno, bo trzy lata temu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (tak, to dzisiejszy resort rozwoju) znowelizował już wspomnianą ustawę. Zmiany miały zminimalizować problem zatorów. Rok temu przeprowadzono ewaluację tamtych rozwiązań. Pojawiło się wiele propozycji z rynku, które tym razem postanowiono „wkomponować” w kolejną nowelizację.

Co się zmieni?

Po pierwsze doprecyzowane zostaną niektóre przepisy w zakresie obowiązku sprawozdawczego. Ta sfera ma zostać nieco uproszczona. Twórcy ustawy postanowili większy nacisk położyć na efektywność postępowań, związanych ze spóźnieniami za przelewy za towary i usługi. Rząd mówi także o uelastycznieniu „modelu karania” – co to oznacza w praktyce? Nowela przewiduje nadanie agencjom wykonawczym uprawnień do niedochodzenia rekompensaty. Mowa o sytuacji, w której kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu lub od niego wyższa. Ponadto prawo ma nakładać obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców.

Mocniejszy w walce z zatorami ma być także sam UOKiK. MRiT pisze o zwiększeniu efektywności postępowań prezesa UOKiK. Powinno ono „wpłynąć motywująco na terminowe regulowanie zobowiązań przez dużych przedsiębiorców wobec przedsiębiorców z sektora MŚP. Ponadto korzystnie na płynność finansową MŚP wpłyną zmiany w zakresie bezskuteczności postanowień umownych zakazujących albo ograniczających przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca” –czytamy w opublikowanym po posiedzeniu rządu komunikacie. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki i… omijać zatory.

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi
11 03 24

Rynek leasingu bije rekordy. PKO Leasing umacnia się na pozycji lidera

PKO Leasing umocnił pozycję lidera w rekordowym dla leasingu roku W 2023 roku Grupa PKO Leasing udzieliła klientom finansowania…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier