Z tego artykułu dowiesz się:

Zatory płatnicze to zło. I wie o tym każdy. Ba, zdają sobie sprawę nawet ci, którzy je tworzą, bowiem często i oni padają chwilę wcześniej ich ofiarami. Czy uda się zlikwidować to destrukcyjne dla wielu firm domino?   Ministerstwo Rozwoju i Technologii wraz z UOKiK-iem mają pomysł. Zobaczcie jaki.

Zatory płatnicze – konsekwencje dla firm

Firma Pana Grzegorza działała w latach 2013-2019. Na niewielką skalę produkowała meble i elementy wykończeń stolarskich. Głównie dla biur, restauracji i hoteli. Przez cały czas rozwijała się bardzo dobrze. Były słabsze momenty, ale nic nie zapowiadało zbliżającej się katastrofy. Co ważne, spowodowanej przez zatory płatnicze. „Położyło mnie dwóch kontrahentów, którzy spóźnili się z płatnościami za dwa ważne dla mnie zamówienia, na których realizację poświęciłem wiele czasu i środków. Pieniądze odzyskałem, ale za późno. Firmy nie ma” – relacjonuje. Niestety podobnych historii w naszym kraju jest wiele. Za wiele.

Rząd uderza w zatory płatnicze

Sprawa zatorów płatniczych od wielu lat powraca do polityki. Ich jednoznacznie negatywne oceny padają z ust posłów, ministrów, premierów. Pojawiają się kolejne rozwiązania. Niestety problem istnieje nadal. Rada Ministrów pochyliła się nad nim po raz kolejny. Rząd przyjął nowelizację tzw. ustawy antyzatorowej.

Mowa o ustawie z 8 marca 2013 roku o przeciwdziałaniu nadmiernym opóźnieniom w transakcjach handlowych. Za zmianami w prawie stoi resort rozwoju, który nakreślił je wspólnie z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Jak zapewnia MRiT wraz z UOKiK-iem, instytucje wsłuchały się w „głosy z rynku”.

CZYTAJ TAKŻE: Zatory płatnicze. To szok ile firm nie płaci w terminie

Nowelizacjami w zatory

Warto pamiętać, że nie tak dawno, bo trzy lata temu Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii (tak, to dzisiejszy resort rozwoju) znowelizował już wspomnianą ustawę. Zmiany miały zminimalizować problem zatorów. Rok temu przeprowadzono ewaluację tamtych rozwiązań. Pojawiło się wiele propozycji z rynku, które tym razem postanowiono „wkomponować” w kolejną nowelizację.

Co się zmieni?

Po pierwsze doprecyzowane zostaną niektóre przepisy w zakresie obowiązku sprawozdawczego. Ta sfera ma zostać nieco uproszczona. Twórcy ustawy postanowili większy nacisk położyć na efektywność postępowań, związanych ze spóźnieniami za przelewy za towary i usługi. Rząd mówi także o uelastycznieniu „modelu karania” – co to oznacza w praktyce? Nowela przewiduje nadanie agencjom wykonawczym uprawnień do niedochodzenia rekompensaty. Mowa o sytuacji, w której kwota jest równa świadczeniu pieniężnemu lub od niego wyższa. Ponadto prawo ma nakładać obowiązek składania oświadczenia o swoim statusie na wszystkich dużych przedsiębiorców.

Mocniejszy w walce z zatorami ma być także sam UOKiK. MRiT pisze o zwiększeniu efektywności postępowań prezesa UOKiK. Powinno ono „wpłynąć motywująco na terminowe regulowanie zobowiązań przez dużych przedsiębiorców wobec przedsiębiorców z sektora MŚP. Ponadto korzystnie na płynność finansową MŚP wpłyną zmiany w zakresie bezskuteczności postanowień umownych zakazujących albo ograniczających przelew wierzytelności w przeterminowanych transakcjach handlowych, w których wierzycielem jest MŚP, a dłużnikiem duży przedsiębiorca” –czytamy w opublikowanym po posiedzeniu rządu komunikacie. Nie pozostaje nam nic innego jak trzymać kciuki i… omijać zatory.

 

To Cię zainteresuje

Powstaje coraz więcej jednoosobowych firm. Częściej też wznawiane są zawieszone działalności

W pierwszym kwartale br. do rejestru CEIDG wpłynęło ponad 80 tys. wniosków dot. założenia jednoosobowej działalności gospodarczej. Tym…

Pożyczka hipoteczna - jak działa

Pożyczka hipoteczna to specjalny rodzaj kredytu, który jest zabezpieczony na nieruchomości. Jest to popularna forma finansowania zakupu domu…
pożyczka hipoteczna

8 na 10 firm w Polsce ma problem z klientami niepłacącymi na czas - wnioski z raportu EPR 2023

Nieterminowe płatności to zmora polskiego biznesu. Wyniki z raportu Euroean Payment Report 2023. Brak możliwości dalszego rozwoju przedsiębiorstwa,…
płatności

Składki ZUS im niestraszne. Dlaczego przedsiębiorcy wolą JDG od spółki?

Dlaczego jednoosobowa działalność gospodarcza jest lepsza od spółki? Skąd wśród internetowych guru biznesowych taka niechęć do jednoosobowych działalności…
360ksiegowosc

Wreszcie wygrała ergonomia. Zakładanie konta firmowego bez zbędnych formalności

Biznes to nie tylko pasja, współpraca i konsekwencja w działaniu, ale także… formalności, które czasem mogą przytłaczać. Dzięki…
credit agricole

Jak firmy zamierzają radzić sobie z wysoką inflacją? Mniej podwyżek, więcej kredytów i zwolnień

Dalszego wzrostu inflacji i kosztów prowadzenia działalności – tego obawia się odpowiednio 91% i 72% mikro, małych i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier