Z tego artykułu dowiesz się:

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców opracował memorandum w sprawie limitów transakcji gotówkowych w transakcjach między przedsiębiorcami, a konsumentami. ZPP postuluje by zrezygnować ze szkodliwej zmiany przepisów

Limit płatności gotówkowych

Od 1 stycznia 2024 r. do ustawy o prawach konsumenta dodany zostanie art. 7b, który nakazuje rozliczenie w formie bezgotówkowej jeśli transakcja odbywa się między konsumentem a przedsiębiorcą, a wartość transakcji przekroczy 20.000 zł. Zmniejsza się też limit dla transakcji między przedsiębiorcami. W tym przypadku formę bezgotówkową trzeba zastosować przy transakcji o wartości już 8000 zł

Jak czytamy w memorandum, przedstawiciele ZPP uważają, że zmiana ta jest zbyt daleko idącą ingerencją w preferencje obywateli dotyczące metod płatności i apeluje o wycofanie się z tego rozwiązania. Autorzy podkreślają też, że konsekwencje niezastosowania się do wymogu obciążają wyłącznie przedsiębiorcę.

Mało tego. Zdaniem ZPP nie powinno się zmuszać odgórnie do korzystania z płatności bezgotówkowych. Zamiast tego lepiej jest takie zmiany wprowadzać ewolucyjnie. To przedsiębiorcy powinni sami decydować jaka forma płatności jest dla nich wygodniejsza.

„W obecnej sytuacji geopolitycznej, nie da się odmówić należnego miejsca gotówce – szczególnie dzisiaj, gdy jest to kwestia bezpośrednio powiązana ze ścisłym bezpieczeństwem państwa. Mając powyższe na uwadze, po raz kolejny apelujemy o odejście od propozycji wprowadzenia limitu transakcji gotówkowych w transakcjach B2C. Zamiast nieustannie przesuwać datę wejścia w życie przepisu, po prostu go derogujmy” – czytamy w memorandum.

Dane ZPP wskazują, że „32,6% Polaków wciąż woli płacić gotówką. Wskazać należy też, że w grupie wiekowej 55-64 lata aż 48,1% osób wybiera gotówkę (wobec 26,7% wybierających płatności bezgotówkowe), a w grupie osób powyżej 65 roku życia gotówkę wybiera aż 71,8% ankietowanych (wobec 14,2% wybierających płatności bezgotówkowe). Konsumenci używający gotówki wskazują, że ta forma płatności pozwala na lepszą kontrolę wydatków (30%), poczucie niezależności (21%), czy większą prywatność i ochronę danych osobowych (17%). Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że koszty płatności gotówkowych przekładają się na przychód w Polsce (centra gotówki, druk, przeliczenia, pensje kasjerów)”

Limit gotówkowy 2024 – po co?

Obniżenie limitu płatności gotówkowych między przedsiębiorcami do 8000 zł ma pozwolić państwu na większą kontrolę nad obrotem pieniądza między przedsiębiorcami. Jednak dla przedsiębiorców, szczególnie tych działających w mikro skali może to spowodować ograniczenia płynności finansowej.

Nie bez znaczenia jest też to, że banknoty i monety emitowane przez NBP cały czas są legalnymi środkami płatniczymi w Polsce i nie ma powodu by ograniczać ich używanie poprzez sztucznie tworzone regulacje.

ZPP podkreśla, że wprowadzenie limitów rozliczeń gotówkowych może doprowadzić do patologii. Chodzi np. o sytuację, gdy klient nie ma środków na rachunku bankowym ale posiada gotówkę więc przedsiębiorca nie może przyjąć legalnie płatności i wystawić faktury, co wpłynie na rozwój szarej strefy.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Dobrowolny podatek kasowy. To może być ogromna rewolucja

Dobrowolny podatek kasowy czyli możliwość płacenia podatku dopiero gdy otrzyma się zapłatę od kontrahenta. Ministerstwo Finansów chce wprowadzić…
podatek-kasowy
16 04 24

Wypadek przy pracy — obowiązki pracodawcy

Wypadek przy pracy, zgodnie z definicją prawną, jest sytuacją, która ma miejsce podczas wykonywania pracy lub w związku…
02 04 24

Headhunting – jak przebiega poszukiwanie talentów?

Rekrutacja pracowników na stanowiska liderskie lub o kluczowym znaczeniu dla firmy wymaga dużego wysiłku. Najlepsi specjaliści raczej nie…

Kiedy zwrot podatku 2023r? Jak przyspieszyć zwrot podatku

Chcesz wiedzieć kiedy otrzymasz zwrot podatku 2023? Urząd Skarbowy pozwala sprawdzić dokładny termin zwrotu. W artykule tłumaczymy co…
zwrot podatku
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
20 03 24

Najbardziej zadłużona branża w Polsce walczy z zatorami i wysokimi kosztami

Wysokie koszty zatrudnienia, zatory płatnicze i trudności w dostępie do finansowania to główne problemy branży handlowej. Ten najbardziej…
długi

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier