Z tego artykułu dowiesz się:

Gdyby nie wojna mielibyśmy prawo do umiarkowanego optymizmu. Według GUS inflacja w lutym 2022 nieco wyhamowała i wyniosła 8,5% względem 9,4% (po korekcie) miesiąc wcześniej. Ekonomiści zwracają uwagę, że dane te w chwili publikacji już należy uznać za nieaktualne. Dlaczego? Wyjaśniamy

Inflacja w lutym. Co zaważyło na wyniku?

Ekonomiści patrząc na opublikowany przez GUS odczyt inflacji, z marszu wskazują na dwa czynniki, jakie zaważyły na takim odczycie. Pierwszy to efekt tarczy antyinflacyjnej, drugi zaś to fakt, że dane za luty najprawdopodobniej w większości zostały zebrane przed 24.02.2022 r. To właśnie dzień napaści Rosji na Ukrainę stał się granicą, po przekroczeniu której, trudno spodziewać się optymistycznych wiadomości. Także w gospodarce.

Czy inflacja będzie dwucyfrowa?

Specjaliści nie mają wątpliwości. Wystarczy spojrzeć na ceny paliw, które na przełomie lutego i marca sięgnęły absolutnie kosmicznych poziomów. Natychmiast przekładają się one na koszty transportu, a co za tym idzie, wszystkiego, co znajduje się na sklepowych półkach. Przykład – są piekarnie, które w ciągu ostatniego miesiąca aż trzykrotnie wprowadzały zmiany cennika swoich produktów wysyłanych do sklepów. W ich przypadku istotne są także rosnące ceny energii wykorzystywanej w procesie produkcji.

Drugim powodem jest właśnie wzrost cen energii. Wprawdzie na światowych rynkach doszło do pewnych korekt. Nie zmienia to faktu, że na głębszą zmianę w dół nie możemy liczyć. Jeśli Zachód zdecyduje się na poszerzenie sankcji wobec Rosji, np. ograniczając import tamtejszych węglowodorów, można być pewnym, że na rynkach nośników energii mogą pojawić się kolejne rekordy, a to kondycji firm oraz naszych portfeli nie służy.

CZYTAJ TAKŻE: Co to jest stagflacja?

Ceny usług rosną szybciej niż towarów

Jak zauważa ekspert ekonomiczny Konfederacji Lewiatan „Inflacja nadal utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie, a to dopiero początek złych odczytów wskaźnika cen towarów i usług. Ceny usług rosły szybciej – 9,1% niż  towarów (+8,3%). Na odwrócenie trendu z poprzednich miesięcy miała niewątpliwie wpływ  uruchomiona 1 lutego druga tarcza antyinflacyjna”

To pokazuje, że na dalszy wzrost cen musimy być gotowi. O ile tarcza nieco osłabiła trend, np. wpływając na ceny żywności, o tyle wojna z pewnością go podsyci i przyspieszy. To oznacza, że dawno niewidziana dwucyfrowa inflacja może okazać się jedynie kwestią czasu.

Wzrost cen - Zdaniem eksperta

Wszyscy (…) dobitnie odczuwamy w sklepach, na stacjach benzynowych, że wynik za luty to już dawno nieaktualna historia, a przyszłość jest na tyle niepewna, że nie da się oszacować jak bardzo odczujemy skutki wojny. Z drugiej strony, za 20 lat nikt nie będzie się uczył w szkołach o wysokiej inflacji w Polsce i Europie, a wszyscy będą pamiętać o próbie zagłady narodu ukraińskiego. Niespotykany wzrost cen będzie jedną z wielu konsekwencji, jakie przyjdzie nam zapłacić. W świetle tragedii ludzi zza naszej wschodniej granicy nie wydaje się to zbyt wygórowana cena” – pisze w swoim komentarzu ekonomista Mariusz Zielonka z Konfederacji Lewiatan.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Inwestowanie w niepewnych czasach: jak zarządzać kapitałem w 2025 roku?

W obliczu globalnych napięć geopolitycznych, presji inflacyjnej, rosnących kosztów pracy i transformacji energetycznej, rok 2025 stawia przed inwestorami…
pieniądze dla firm
11 06 25

„Zamykam firmę po 11 latach” – dramat mikroprzedsiębiorców przez nowe ceny energii i leasingów

Rosnące koszty energii, leasingów i składek ZUS zmuszają tysiące mikroprzedsiębiorców do zamykania firm. Poznaj prawdziwe historie, dane i…

Kryzysy, które czekają MŚP w 2025 roku. I jak się przed nimi bronić

Z jednej strony rekordowa liczba nowo zakładanych firm, z drugiej – rosnąca fala zamknięć i zawieszeń działalności. Rok…
25 05 25

Biznes 2025: 5 praktycznych trendów dla właścicieli małych i średnich firm

Jak prowadzić firmę w 2025 roku, by nie dać się wyprzedzić konkurencji i nie pogubić w chaosie zmian?…

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Analiza wszystkich wydatków

Jakie są koszty zatrudnienia pracownika w Polsce? Kompleksowy przewodnik dla pracodawców Zatrudnienie pracownika to dla firmy nie tylko…

Dotacje dla małych firm w Polsce w 2025 roku

Przewodnik po dostępnych dotacjach rządowych i unijnych W 2025 roku przedsiębiorcy z sektora MŚP w Polsce mają wiele…
dotacje

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier