2 min. czytania

ZPP: Nastroje w MŚP najgorsze w historii. Jest bardzo źle

Nastroje w MŚP
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
15 09 22
Z tego artykułu dowiesz się:

Nastroje w MŚP są najgorsze w historii, wynika z badania „Busometr ZPP” realizowanego przez Związek Przedsiębiorców i Pracodawców. Wniosek jest prosty – jest bardzo źle.

Nastroje w MŚP

Nastroje w małych i średnich firm (MŚP) są dalekie od ideału. Indeks nastrojów przedsiębiorców „Busometr ZPP” w pierwszym półroczu 2022 roku był najniższy w całej historii tego badania. Dodajmy, że Związek Przedsiębiorców i Pracodawców prowadzi je od dekady.

Zgodnie z najnowszym odczytem „Busometru”, indeks z pierwszą połowę roku wyniósł jedynie 34,4 pkt. W drugim półroczu wynik ten spadł do 32,4 pkt. To oznacza, dalszy spadek, a także pogłębienie pesymizmu wśród ankietowanych przedsiębiorców.

CZYTAJ TAKŻE: Płaca minimalna 2023. Przedsiębiorcy: będą fatalne następstwa

Jak ZPP bada nastroje przedsiębiorców?

Indeks Nastrojów Gospodarczych Małych i Średnich Przedsiębiorstw to cykliczne badanie, którego celem jest poznanie bieżących nastrojów wśród przedsiębiorców, którzy prowadzą działalność gospodarczą w Polsce oraz o planowanych przez nich działania w perspektywie kolejnych dwóch kwartałów. Na wynik badania składają się trzy komponenty: koniunktury gospodarczej, rynku pracy i inwestycji. Wartości prezentowane są w przedziale od 0 do 100. Wyniki poniżej 50 oznaczają pesymizm, a powyżej optymizm przedsiębiorców. Badanie zrealizowano w lipcu 2022 r. na grupie badawczej 583 przedstawicieli sektora MŚP (mikro, małych i średnich przedsiębiorców)” – wyjaśnia ZPP.

Co złożyło się na fatalne nastroje wśród MŚP

W opinii ZPP cały rok 2022 należy uznać za „wyjątkowo trudny dla biznesu”. Tym bardziej że wiele firm nie zdążyło dotąd podnieść się po pandemii, a także wciąż szuka możliwości odbicia po lockdownie. Teraz pojawiają się kolejne wyzwania – nie tylko te oczywiste związane z sytuacją geopolityczną, oraz coraz wyższymi kosztami. ZPP wymienia także chaos prawny, który w opinii związku jest pokłosiem zamieszania wokół „Polskiego Ładu”.

ZPP zwraca uwagę także na najwyższą od 25 lat inflację, która w sierpniu według wstępnego odczytu wyniosła 16,1%. Aż 35% firm twierdzi, że inflacja jest dziś bardzo dużym zagrożeniem. 38% odpowiada, że raczej dużym. To oznacza, że prawie trzech na czterech przedsiębiorców obawia się wpływu wszechobecnej drożyzny na biznes, a trzeba przyznać, że to dość duży odsetek.

Jak przedsiębiorcy oceniają koniunkturę?

Aż 71% przedsiębiorców spodziewa się pogorszenia koniunktury. Co dziesiąty liczy jednak na jej poprawę. 75% właścicieli firm nie planuje żadnych inwestycji, lub planuje rezygnację ze wcześniej zaplanowanych. 5% planuje znaczące inwestycje, a 10% - niewielkie.

 

To Cię zainteresuje

KRD: w tych powiatach jest największe zadłużenie na 1000 mieszkańców 

Średnie zadłużenie Polaków, według danych Krajowego Rejestru Długów, wynosi 20 tys. zł. Ale nie w każdym regionie kraju…
19 09 23

Ceny prądu będą niższe. Energia tańsza o 12 proc.

Ceny prądu będą niższe. Jak zapowiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, sprzedawcy energii elektrycznej będą musieli w…
ceny-pradu

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie

Jak efektywnie zarządzać czasem w małej firmie? Poznaj sposoby na poprawę efektywności Prowadzenie małej firmy to pasjonujące wyzwanie,…
zarządzanie czasem
05 09 23

Biznes piwny ze stratami. Pijemy mniej piwa

Biznes piwny nie jest zadowolony z wyników w ostatnim okresie. Branża piwna notuje straty. Powody? Cena piwa wzrosła…
branża piwna
31 08 23

Inflacja w Polsce w sierpniu

Inflacja w Polsce wciąż dwucyfrowa Najbardziej oczekiwany raport makroekonomiczny z Polski jest już za nami. Inflacja CPI wstępnie…
inflacja

Akademia PARP – bezpłatny dostęp do biznesowej wiedzy

Akademia PARP bije rekordy popularności wśród małych i średnich przedsiębiorców, a także osób zainteresowanych rozpoczęciem własnej działalności i…

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier