2 min. czytania

Które firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

PPK
Autor
Anna Nowakowska
Opublikowano
16 02 21
Z tego artykułu dowiesz się:

PPK to obowiązkowy system oszczędzania pieniędzy przygotowany dla pracowników. W realizacji zadań związanych z PPK pracodawca i państwo współpracują ze sobą. Nie wszystkie firmy muszą wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe. Sprawdź w której jesteś grupie.

Pracownicze Plany Kapitałowe to fundusz, na który składają się: pracodawca, pracownik i państwo. Wysokość wkładów wygląda następująco: pracownik 2-4% wynagrodzenia brutto, pracodawca 1,5-4% wynagrodzenia brutto, państwo 240 zł w ciągu roku (w pierwszym roku 250 zł).

CZYTAJ TAKŻE: Jaka emerytura dla przedsiębiorcy

Kiedy Pracownicze Plany Kapitałowe są obowiązkowe

Pracownicze Plany Kapitałowe powinni wprowadzić wszyscy właściciele firm, którzy zatrudniają pracowników w oparciu o umowy o pracę, a także umowy zlecenia, od których opłacane są składki. Powinność wprowadzenia PPK została podzielona na etapy. Ustawodawca nakładał ten obowiązek na przedsiębiorców po kolei w zależności od wielkości załogi. W pierwszej kolejności były to firmy zatrudniające ponad 250 osób. Drugim krokiem objęto zakłady powyżej 50 pracowników. Następnie przedsiębiorstwa z więcej niż 20 członkami załogi. Jako ostatni na Pracownicze Plany Kapitałowe będą odkładać zatrudnieni w pozostałych firmach oraz jednostkach należących do sektora finansów publicznych. Początkowe daty zostały wydłużone z powodu pandemii.

CZYTAJ TAKŻE: Zatrudnienie emeryta. Czy to się opłaca

Kto nie podlega pod obowiązki związane z PPK

Wbrew pozorom nie wszyscy przedsiębiorcy muszą organizować Pracownicze Plany Kapitałowe w swoich firmach. Wyjątki od obowiązku są trzy. Pierwszy to osoby samodzielnie prowadzące działalność gospodarczą tzw. samozatrudnieni. Drugi to osoby fizyczne zatrudniające osoby fizyczne, które nawet jeśli prowadzą działalność gospodarczą akurat w tym zakresie nie wykonują czynności związanych z prowadzonym biznesem. Trzecią grupą są mali przedsiębiorcy, których zespół w całości zrezygnował z oszczędzania przy wykorzystaniu PPK.

Jak wprowadzić Pracownicze Plany Kapitałowe

By skutecznie umożliwić pracownikom odkładanie oszczędności w ramach PPK niezbędne będzie zawarcie dwóch umów. Podmiotem upoważnionym do ich zawarcia jest przedsiębiorca u którego PPK ma zostać wprowadzony. Dwie umowy, o których mowa dotyczą: zarządzania PPK i prowadzenia PPK. Szef podpisując dokumenty działa na rzecz i w imieniu pracowników. Dodatkowo powinien przechowywać dokumentację.

CZYTAJ TAKŻE: Pomysł na biznes. Czy warto inwestować w srebrną gospodarkę?

Jako pierwszą przedsiębiorca podpisuje umowę o zarządzanie PPK. Musi to zrobić nie później niż 10 dni przed umową o prowadzenie PPK. Postanowienia drugiej umowy obejmują wszystkich pracowników w wieku 18-55 lat, z wyłączeniem osób deklarujących rezygnację z wpłat. Zainteresowane osoby powyżej 55 roku życia muszą zgłosić pracodawcy chęć uczestniczenia w programie. Przedsiębiorca, który nie spełni obowiązku może zostać ukarany grzywną.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Co drugi kasjer sklepowy w Polsce opowiada się za zniesieniem zakazu handlu w niedziele [SONDAŻ]

Zniesienie zakazu handlu w niedzielę coraz bliżej? Jedno z badań wskazuje, że kasjerzy chcą pracować w niedzielę. Z…
handel-tradycyjny
22 05 24

Niedziele handlowe wrócą? Coraz bardziej prawdopodobne

ZPPHiU: Niedziele handlowe – zmiana musi być przemyślana Czas handlu w niedziele powinien być krótszy niż przed wprowadzeniem…
niedziele handlowe
21 05 24

Awaria w ZUS. To był cyberatak?

Awaria w ZUS. We wtorek (21 maja) nie działa strona internetowa Zakładu. Nie da się też skorzystać z…
awaria-w-zus
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

Regionalne Pożyczki dla Firm – Finansowanie dla Mikro, Małych i Średnich Przedsiębiorstw

Regionalne pożyczki dla firm to alternatywa dla zwykłych kredytów bankowych. Są finansowane ze środków unijnych i przeznaczone dla…
regionalne pożyczki dla firm

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier