Z tego artykułu dowiesz się:

Rynek pracy w Polsce nadal jest stabilny, a na spowolnienie zareaguje z opóźnieniem - twierdzą ekonomiści. Nie zmienia to jednak faktu, że w wielu firmach zaczyna dziać się źle. Niektórzy pracodawcy już zwalniają. Dlaczego nie widać tego w oficjalnych statystykach?

Pracodawcy już zwalniają, ale pracownicy znajdują inne zajęcie

Z końcem lipca zwolniłam moją jedyną pracownicę” – pisze do magazynu firma właścicielka niewielkiego sklepu z artykułami gospodarstwa domowego w woj. śląskim. „Rosnące koszty, inflacja, spadek obrotów, sprawiły, że nie było mnie już stać na pracownika. Wiem jednak, że Magda pracuje od 1 sierpnia gdzie indziej, przy produkcji. Na szczęście, nawet dnia nie spędziła na bezrobociu”. Ta historia opisana przez naszą czytelniczkę w nieco polemicznej odpowiedzi na nasz poprzedni artykuł o rynku pracy, pokazuje, że sytuacja wydaje się stabilna. Z rynku pracownika niewiele już zostało, ale o gwałtownym wzroście bezrobocia nie ma jeszcze mowy. Jeszcze.

W dodatku spada odsetek osób, które zmieniają pracę, bo dotychczasowa już im się nie podoba. To pokazuje pewną ostrożność pracowników.

Co się zmieniło na rynku pracy

Powyższa historia w dużej mierze tłumaczy, dlaczego w statystykach MRiPS oraz GUS nie widać wzrostu bezrobocia. Potwierdzają ją dane Randstad, który cyklicznie przeprowadził badania rynku pracy. Okazuje się, że spośród badanych, którzy zmienili pracę w pierwszym półroczu 2022 roku, aż 26% wskazało jako powód utratę dotychczasowego miejsca zatrudnienia. Dodajmy, że dzieje się to przy nadal bardzo niskim odsetku zmieniający pracę w ogóle. Niemniej liczba daje do myślenia.

Rynek pracy stabilny

Pracownicy, choć coraz bardziej świadomi niekorzystnych zmian w gospodarce, pozostają w większości optymistami. 88 procent uważa, że bez kłopotu znajdzie jakąkolwiek pracę, jeśli straci obecną. Jak to rozumieć? Po pierwsze, ten optymizm może być już dzisiaj nieco na wyrost. Po drugie warto wspomnieć o stabilności rynku, prawdopodobnie największej w historii, a także ostrożności samych pracodawców.

Pamiętajmy też, że osoba, która wierzy, że szybko znajdzie nową pracę, nie biegnie natychmiast do urzędu pracy. Daje sobie czas. To kolejny powód dla którego oficjalne statystyki nie będą precyzyjne.

 Spadek liczby osób zmieniających pracę (w stosunku do poprzedniego kwartału o 3 p.p) czy dane dotyczące przyczyn rotacji (obniżenie znaczenia niezadowolenia z poprzedniego pracodawcy) odzwierciedlają pewną ostrożność pracowników i pracodawców jaka wynika z sytuacji gospodarczej. Nasz rynek pracy jest jednak wciąż stabilny, odporny na obecne zawirowania. Z pewnym opóźnieniem będzie reagował na spowolnienie gospodarcze  – stwierdza Robert Lisicki, Dyrektor Departamentu Pracy, Konfederacji Lewiatan

Pytanie tylko jak będzie wyglądała ta „opóźniona reakcja”. Prognozy i lekcja z poprzednich kryzysów nie napawa optymizmem, o czym pisaliśmy tutaj.

Gdzie rotacja pracowników jest największa?

Jak pokazują wyniki badań Instytutu Badawczego Randstad w ostanim półroczu 17% badanych zmieniło pracę. Największa rotacja jest jednak widoczna na takich stanowiskach jak sprzedawcy i kasjerzy (26%), kierowcy (24%) pracownicy biurowi oraz administracyjni (21%), niewykwalifikowana kadra (20%).

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Zaskakujące dane z policyjnych rejestrów. Kradzieże w sklepach wyhamowały

Kradzieże w sklepach. Dane zaskakują. Kradzieży w sklepach coraz mniej. Jak długo to potrwa? W I kw. 2024…
kradzieże w sklepach
21 05 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy?

Wakacje od ZUS coraz bliżej: Ile zyskają mali przedsiębiorcy? Wakacje od ZUS uchwalone. Sejm uchwalił długo oczekiwane przepisy…
wakacje od zus

"Moja Elektrownia Wiatrowa" dla właścicieli budynków mieszkalnych. Do wzięcia nawet 50 tys.

"Moja Elektrownia Wiatrowa" to program dopłat do przydomowego wiatraka dla właścicieli budynków mieszkalnych. "Moja elektrownia wiatrowa" umożliwi otrzymanie…
elektrownia wiatrowa

CPK jednak da zarobić małym firmom? Ekspert zdradza

CPK to ogromna szansa również dla małych firm przewozowych z Polski. Do tej pory woziły one towary po…

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne

Aż 35% Polaków przyznaje, że problemy finansowe mają wpływ na ich zdrowie psychiczne Problemy finansowe to nie tylko…
problemy_finansowe

Rynek produktów bez opakowania notuje ogromne wzrosty. Ciekawy pomysł na biznes?

Rynek produktów bez opakowania notuje wzrosty. Bez pudełek sprzedaje się dziś nie tylko kaszę, ryż czy makaron ale…
produkty bez opakowania

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier