Z tego artykułu dowiesz się:

Od 1 stycznia 2023 roku każdy płatnik składek, musi posiadać profil na PUE ZUS. Obowiązek ten wynika z ustawy. Zakład zachęca, by przedsiębiorcy, którzy nie posiadają tego rozwiązania, nie zwlekali z decyzją w tej sprawie.

PUE ZUS obowiązkowy

Obowiązkowy profil Platformy Usług Elektronicznych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to zaledwie jeden z „kamyczków” w ogródku wszechobecnej cyfryzacji. Bo jeśli doliczymy do tego e-faktury obowiązkowe od 2024 roku, czy obsługę CEIDG, wyjdzie nam, że teraz każdy przedsiębiorca musi posiadać komputer i dostęp do internetu. Co w tym niezwykłego zapytają przedstawiciele młodszego pokolenia? Choćby to, że kwiaciarka, która sprzedawała wiązanki i znicze na rogu cmentarza, lub hydraulik wypisujący wciąż faktury w biało-różowym bloczku, muszą całkowicie przeorganizować swój biznes. Krótko mówiąc, przedstawiciele starszego pokolenia, którzy potrafili dźwigać swoją małą firmę bez cyfrowych zdobyczy, dziś innego wyjścia nie mają.

Co się zmienia w PUE ZUS?

Jak przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych, obecnie PUE ZUS muszą posiadać tylko ci płatnicy, którzy rozliczają składki za więcej niż 5 osób. Po tych zmianach obowiązek ten będzie dotyczył WSZYSTKICH przedsiębiorców. Także tych, którzy obowiązkowe składki płacą tylko za siebie.

Ile profili ZUS już działa?

Według najnowszych statystyk, podanych przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych, profil PUE ZUS posiada obecnie przeszło 10,6 mln użytkowników. Obecnie to ponad 89 procent osób prowadzących własną firmę. 87% przedsiębiorców rozliczających składki od 1 do 5 osób też ma już profil z rolą płatnika. Wciąż jednak w tym przypadku mówimy o 13% mikroprzedsiębiorstw, które do właściwego działania nigdy nie potrzebowały komputera. Teraz się to zmieni.

ZUS zachęca do kontaktu przez internet

Zakład Ubezpieczeń Społecznych nieustannie zachęca do założenia PUE ZUS wskazując na duże ułatwienia. „PUE ZUS umożliwia załatwienie większości spraw związanych z ubezpieczeniami społecznymi w dowolnym miejscu i czasie. Przedsiębiorcy mogą składać wnioski do ZUS i korzystać z bezpłatnej aplikacji ePłatnik przeznaczonej do obsługi dokumentów ubezpieczeniowych. Mogą też kontrolować stan swoich rozliczeń z ZUS, mają dostęp do zwolnień lekarskich swoich pracowników, mogą samodzielnie tworzyć elektroniczne dokumenty z danymi z ZUS i przekazywać je do innych instytucji (np. banku lub urzędu)” – czytamy w materiałach Zakładu.

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
21 03 24

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców. Znamy szczegóły.

Składka zdrowotna dla przedsiębiorców po nowemu. Właśnie poznaliśmy szczegóły zmian dotyczących składek płaconych przez przedsiębiorców. Zmiany mają wejść…
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…
24 01 24

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Wiadomo, KTO NIE SKORZYSTA

Wakacje od ZUS coraz bliżej. Ministerstwo Rozwoju i Technologii konsultuje pomysł wakacji od ZUS. Tylko w 2024 pomysł…
wakacje od zus

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier