Z tego artykułu dowiesz się:

Telefon służbowy w 5G to praktyczne i wygodne rozwiązanie zapewniające szybki przesył danych. Z czasem, najnowszy technologiczny standard stanie się bazą do tworzenia nowych usług, w tym także biznesowych. Gdzie już można korzystać z zasięgu 5G? Sprawdziliśmy aktualną sytuację we wszystkich województwach

Nasz opis aktualnego zasięgu stworzyliśmy na bazie map zasięgu prezentowanych na stronach czterech głównych operatorów telefonii mobilnej w Polsce (Czerwiec 2021) . Na pierwszy plan wysuwa się Plus. Wg zapewnień tej sieci, 5G dociera do obszarów zamieszkałych przez 12 mln Polaków. Sporo do nadrobienia mają pozostali operatorzy, chociaż i u nich widać pomysł na rozwój sieci. Np. Play skoncentrował się także na mniejszych miejscowościach, a nie tylko wielkich aglomeracjach

Sprawdź, czy Twoja firma oraz Twoi pracownicy są w zasięgu sieci piątej generacji. Gdzie telefon służbowy odbierze 5G?

CZYTAJ TAKŻE: Najlepszy telefon służbowy dla pracownika; podpowiadamy, na co warto zwrócić uwagę przy zakupie

Telefon służbowy w 5G w dolnośląskim

Województwie dolnośląskim największym zasięgiem piątej generacji może obecnie (czerwiec 2021) pochwalić się Plus. Operator dostarcza już usługi 5G w takich miastach, jak Wrocław, Legnica, Prochowice, Jelenia Góra oraz Wałbrzych. W każdym przypadku zasięg obejmuje także okolice wymienionych miejscowości.

W przypadku sieci Play, usługi 5G świadczone są we Wrocławiu oraz w Jeleniej Górze i okolicach, włącznie z takimi miejscowościami jak Karpacz czy Szklarska Poręba – wynika z mapy zasięgu fioletowego operatora.

Orange oraz T-Mobile mogą pochwalić się w tym rejonie zasięgiem obejmującym jedynie Wrocław.

5G w kujawsko-pomorskim

Również w województwie kujawsko-pomorskim największy zasięg 5G ma aktualnie Plus, który świadczy usługi najwyższej generacji nie tylko w największych miastach regionu, tj. Bydgoszczy, Toruniu i Włocławku, ale także w mniejszych miastach i miejscowościach takich, jak Grudziądz, Żnin, Krotoszyn, Pogowo, Piotrków Kujawski, Lipno, Chełmża, Kcynia, czy Pruszcz.

Pozostali operatorzy w tym regionie reprezentowani są bardzo skromnie. Np. 5G w Play jest dostępna w Toruniu, a T-Mobile jedynie w Chełmży, w tym także na krótkim odcinku autostrady A1 w pobliżu tej miejscowości. Z aktualnie publikowanej oficjalnej mapy zasięgu wynika, że Orange nie jest obecny na razie w tym regionie z usługami piątej generacji.

5G w lubelskim

Według czerwcowych map zasięgu, 5G w województwie lubelskim oferuje tylko dwóch operatorów Plus oraz Play. Pierwsza z wymienionych sieci zapewnia piątą generację w Lublinie, Zamościu, Opolu Lubelskim, Puławach, okolicach Nałęczowa, Białej Podlaskiej. Z kolei Play jest dostępny jedynie na północy regionu w Łukowie.

5G w lubuskim

Aktywne maszty 5G  wg map w województwie lubuskim posiada jedynie Plus. Usługi telefonii najnowszej generacji oferuje aktualnie w okolicach największych miast regionu tj. Zielonej Góry oraz Gorzowa Wielkopolskiego.

5G w łódzkim

W województwie łódzkim wg aktualnych map zasięgu na stronach operatorów dostępne jest 5G od trzech firm. W przypadku Plusa są to następujące miasta: Łódź, Piotrków Trybunalski, Sieradz, Skierniewice oraz Rawa Mazowiecka.

T-Mobile i Orange mają swoje nadajniki 5G jedynie w Łodzi oraz okolicach

5G w małopolskim

Również w województwie małopolskim największą liczbą nadajników 5G może pochwalić się Plus. Najnowszy telekomunikacyjny standard dostępny jest w m.in. w Krakowie, Tarnowie, Olkuszu, Oświęcimiu, Nowym Targu, Nowym Sączu i Gorlicach.

Sieć Play najnowsze nadajniki uruchomiła już w Krakowie w Nowym Targu, a także na Podhalu w Białce Tatrzańskiej oraz Zakopanem

Małopolska infrastruktura 5G takich sieci jak T-Mobile oraz Orange obejmuje jedynie Kraków.

5G w mazowieckim

Na Mazowszu zasięg 5G Plusa jest aktywny w całej aglomeracji warszawskiej, a także takich miastach jak m.in. Płock, Ciechanów, Ostrołęka, Ostrów Mazowiecka, Siedlce, Mrozy, Żelechów, Radom, Szydłowiec, Nowe Miasto nad Pilicą, Grójec i Mszczonów.

W przypadku sieci Play w województwie mazowieckim oprócz dość dużego obszaru wokół Warszawy, na mapie zasięgu 5G zaznaczono takie miasta jak Sokołów Podlaski, Ostrów Mazowiecka.

T-Mobile i Orange chwalą się póki co zasięgiem 5G w Warszawie oraz stołecznej aglomeracji, a także w Płocku.

Telefon służbowy 5G w opolskim

W województwie opolskim 5G od Plusa dostępne jest w Opolu, Ozimku i Kędzierzynie-Koźlu. Oprócz tej sieci najnowszą technologię w tym regionie wprowadziły jeszcze T-Mobile i Orange, ale jest ona tylko dostępna w Opolu oraz najbliższych okolicach.

5G w podkarpackim

Najlepiej rozwiniętą infrastrukturę 5G na Podkarpaciu ma Plus. Oprócz Rzeszowa, możliwości najnowszej sieci mogą zgłębiać osoby przebywające w Krośnie, Jarosławiu, Tarnobrzegu, w okolicach Stalowej Woli, Jaśle oraz m.in. kuracjusze w Rymanowie Zdroju.

Całkiem duże pokrycie w tym regionie ma także Play, który wprawdzie nie jest obecny z 5G w Rzeszowie, ale na mapie zakreślił dość duże obszary zasięgu w okolicach Dębicy, Mielca, Krosna, Jarosławia i Leżajska.

Pozostałe sieci tj. Orange i T-Mobile obecne są wyłącznie w Rzeszowie.

5G w podlaskim

W województwie podlaskim, Plus posiada dość duży obszar piątej generacji wokół Białegostoku. Nadajniki 5G umieścił także w Grajewie, Suwałkach, Łomży oraz Zambrowie.

Jeśli chodzi o Play w woj. podlaskim, oferuje 5G jedynie w okolicach Augustowa. Pozostałe sieci nie są obecne z najnowszą generacją telefonii komórkowej w tym regionie.

5G w pomorskim

W województwie pomorskim Plus obecny jest z zasięgiem 5G w całym Trójmieście, nadmorskich Rowach oraz Władysławowie, a także m.in. w Słupsku, Lęborku, Kościerzynie, Tczewie, Malborku i Kwidzyniu i Chojnicach.

Play na Pomorzu jest obecny w całym Trójmieście, Władysławowie i Ustce.

T-Mobile oraz Orange ograniczyli się jedynie w tym zakresie do Trójmiasta i okolic.

5G w śląskim

Z uwagi na dużą aglomerację górnośląską, trudno wymienić wszystkie miasta z dostępem do sieci 5G w tym regionie. W Plusie rzeczywiście jest to praktycznie cała konurbacja z Katowicami na czele, a także okolice Żywca, Bielska-Białej, Raciborza, Częstochowy, Woźnik oraz Ciasnej koło Lublińca.

Na aglomeracji śląskiej skupili się także operatorzy sieci Orange i T-Mobile, rozszerzając swój zasięg także o Częstochowę i Bielsko-Białą.

Ciekawą strategię rozwoju 5G w woj. śląskim przyjął Play, który nie jest obecny na terenie aglomeracji, ale posiada swoje nadajniki na Żywiecczyźnie.

5G w świętokrzyskim

Skromnie pod względem dostępności 5G wygląda Świętokrzyskie. Najlepiej rozbudowana sieć, czyli Plus, dostępna jest w piątej generacji jedynie „wyspowo” w okolicach Kielc, Piekoszowa, Skarżyska-Kamiennej, Starachowic, Staszowa, Sandomierza i Kazimierzy Wielkiej.

Z kolei T-Mobile ograniczył się na razie do Kielc i okolic Starachowic. Orange obecny jest jedynie w stolicy regionu, a sieci Play z najnowszą siecią nie ma w żadnym powiecie.

5G w warmińsko-mazurskim

W przypadku sieci 5G w woj. warmińsko-mazurskim najlepiej znów wypada Plus, na którego mapie zasięgu 5G znalazły się m.in. Olsztyn, Olsztynek, Elbląg, Braniewo, Lidzbark, Działdowo, Szczytno oraz wiele miejscowości w Krainie Wielkich Jezior Mazurskich.

CZYTAJ TAKŻE: Sprzedaż służbowego telefonu to droga do kłopotów

Play ograniczył się tam tylko do Giżycka i Mrągowa, natomiast na mapach T-Mobile i Orange widzimy tam „białą plamę”.

5G w wielkopolskim

W porównaniu do innych regionów niewiele dobrego można powiedzieć o zasięgach 5G w Wielkopolsce. Wprawdzie Plus jest obecny w największych miastach tj. Poznaniu, Pile, Lesznie, Koninie, Kaliszu, ale już T-Mobile oraz Orange, póki co oferują usługi najnowszej generacji jedynie w Poznaniu. Z kolei Play 5G w Wielkopolsce wg map nie istnieje.

5G w zachodniopomorskim

Nieco zapomniane przez operatorów pod względem 5G wydaje się na razie woj. zachodniopomorskie. Orange i T-Mobile, wg map jeszcze nie mają tam zasięgu, a Play jedynie pod Kołobrzegiem.

Tradycyjnie dobrze wypada Plus, który oprócz Szczecina dostarcza telefonię piątek generacji mieszkańcom m.in. Koszalina, Kołobrzegu, Wałcza, Rewala, Trzebiatowa, Pobierowa, Wolina, Dziwnowa, Goleniowa, Pyrzyc, Ińska, Białogardu czy Drawska Pomorskiego.

 

 

Prenumerata i newsletter “Magazynu Firma”

Aby otrzymać bezpłatną prenumeratę e-wydania “Magazynu Firma”, dopisz się do naszej listy mailingowej

To Cię zainteresuje

Wykorzystanie nadmiaru przestrzeni magazynowej - strategie i pomysły

Elastyczność w zarządzaniu przestrzenią magazynową staje się kluczowym elementem efektywnej logistyki. Firmy często stoją przed wyzwaniem, jak efektywnie…
przestrzeń magazynowa
07 03 24

Kradzież IP – czym grozi i jak się przed nią uchronić? [KONKRETNE ROZWIĄZANIA]

Dbasz o to, żeby numer Twojego dowodu nie dostał się w niepowołane ręce, prawda? A co z numerem…

Czy wdrożenie elektronicznych cenówek jest naprawdę opłacalne?

Elektroniczne cenówki stają się coraz popularniejszą alternatywą dla tradycyjnych, mniej trwałych etykiet cenowych wykonanych z papieru. W dzisiejszym…

Kasa fiskalna 2024. Kto nie musi mieć kas fiskalnej? PEŁNA LISTA

Kasa fiskalna to nieodłączny element wielu biznesów. Są jednak takie, kiedy kasa fiskalna nie jest potrzebna. Kto nie…
kasa fiskalna

Jeśli nie skonto, to co? Finansowe alternatywy dla spedycji

W warunkach gospodarczej niepewności i spadków popytu na frachty, których branża TSL doświadcza od kilkunastu miesięcy, gotowość do…
skonto

Zapotrzebowanie na system ERP w branży usługowej

W branży usługowej, w której szybkość reakcji, elastyczność i skuteczność zarządzania relacjami z klientami jest motorem napędowym sukcesu,…
system ERP

Magazyn Firma

Magazyn Firma to serwis dla przedsiębiorców sektora MŚP. Prosto, konkretnie i praktycznie pokazujemy to, co ciekawe w zarabianiu pieniędzy.

Odwiedź nas na:

Magazyn Firma 2022. All Rights Reserved.
magnifier